Tudi leto 2024 je postreglo s številnimi uspehi slovenskih športnikov. Kdo nas je skozi leto najbolj navduševal?
Čeprav naša država šteje dobra dva milijona prebivalcev, v omejenih pogojih zrastejo številni športni asi, ki se s trdim delom zavihtijo na sam svetovni vrh. Iz leta v leto smo priča novim mednarodnim športnim podvigom.
Slovenski športniki so nas navduševali tudi v letu 2024. Janja Garnbret, Tadej Pogačar, Primož Roglič, Luka Dončić, Nika Prevc, Andreja Leški, Toni Vodišek, Kristjan Čeh in številni drugi spadajo med najboljše športnike v svoji panogi.
Janja Garnbret spisala zgodovino, Kristjan Čeh brez olimpijske kolajne
Olimpijske igre v Parizu so bile eden od dveh poletnih vrhuncev, slovenska reprezentanca pa se je iz Francije vrnila s tremi kolajnami.
Kajtar Toni Vodišek je prišel do srebrne medalje v novi olimpijski disciplini formuli kite, judoistka Andreja Leški pa je postala olimpijska prvakinja v kategoriji do 63 kilogramov. Uspešno leto je aprila osvojila tudi bronasto medaljo na evropskem prvenstvu.
Olimpija kolajna se je za las izmuznila Kristjanu Čehu. Atlet iz Podvincev se je moral po presenetljivem razpletu finalnih metov zadovoljiti s četrtim mestom, čeprav je disk vrgel 68,41 metra daleč. Čeh je sicer že junija postal prvi Slovenec z naslovom evropskega prvaka, zmagal je z metom 68,08 metra.
Če je Čeh Pariz zapuščal z grenkim priokusom, pa je v francoski prestolnici zgodovino spisala Janja Garnbret. Športna plezalka je zmagala v kombinaciji športnega plezanja in postala prva Slovenka, ki je ubranila naslov olimpijske prvakinje.
Korošica je bila že petič proglašena za najboljšo slovensko športnico leta, več tovrstnih priznanj so doslej osvojile zgolj Tina Maze, Nataša Urbančič in Mateja Svet, ki je rekorderka s sedmimi zmagami.
Omeniti velja tudi uspeh Neže Klančar, ki se je kot četrta slovenska plavalka uvrstila v finale olimpijskih iger. Na 50 metrov prosto je bila z državnim rekordom 24,35 sekunde šesta.
Iz Pariza so se z medaljo vrnili tudi trije paralimpijci. Franček Gorazd Tiršek, ki se lahko pohvali že s petimi olimpijskimi kolajnami, je osvojil zlato z zračno puško, Živa Lavrinc in Dejan Fabčič pa sta v konkurenci mešanih lokostrelskih ekip zasedla tretje mesto.
Rokometaši za las ob medaljo, rokometašice in odbojkarji prvič na olimpijadi
Moška rokometna reprezentanca je v Parizu še četrtič nastopila na olimpijskih igrah. Ekipo selektorja Uroša Zormana je v četrtfinalu turnirja s tesno zmago zaustavila Danska, z golom razlike pa se je končal tudi dvoboj za tretje mesto, ki so ga z 22:23 dobili Španci.
Že januarja je v Nemčiji potekalo evropsko prvenstvo, naši rokometaši pa so ga zaključili na šestem mestu. V tekmi za peto mesto so bili boljši vzhodni sosedje Madžari.
Rokometašice so uspešno leto v pomlajeni zasedbi zaključile z 11. mestom na evropskem prvenstvu, za vrhunec pa so poskrbele že sredi aprila. Z zmago proti Črnogorkam so si zagotovile krstni nastop na olimpijskih igrah. Ana Gros in soigralke so z dvema točkama zasedle šesto mesto v skupini A.
Podobnega dosežka so se junija razveselili tudi odbojkarji, ki so uvrstitev na olimpijske igre slavili pred domačo publiko, na turnirju lige narodov v Ljubljani. Kapetan Tine Urnaut in soigralci so navdušili s tremi zmagami v skupinskem delu turnirja, v četrtfinalu pa so bili premočni Poljaki. Slovenci so tako zasedli peto mesto.
Sanjsko leto Tadeja Pogačarja, Primož Roglič znova kralj Španije
Olimpijskemu nastopu v Parizu se je le dan po slavju na dirki po Franciji odpovedal Tadej Pogačar. Kolesarski as je kot razlog navedel utrujenost, a so številni menili, da se je za takšno potezo odločil, ker je po odločitvi selektorja Gorazda Penka brez olimpijade ostala srčna izbranka Urška Žigart.
Ne glede na to je za šampionom s Klanca pri Komendi izjemna sezona. Pogačar je navdušil že maja, ko je v krstnem nastopu in z gromozansko prednostjo skoraj desetih minut postal zmagovalec dirke po Italiji. Ob zmagi v skupnem seštevku je dobil še šest etap.
Še bolj odmevna je bilo julijsko slavje na dirki po Franciji, še tretje po letu 2020 in 2021. Novo zmago na najprestižnejši kolesarski dirki je začinil s šestimi etapnimi zmagami, z navdušujočimi predstavami na vzponih pa si je privozil več kot šest minut prednosti pred konkurenti.
V zbirko trofej je dodal še zmage na enodnevnih klasikah, kot so Liege-Bastogne-Liege, dirka po Lombardiji in Strade Bianche, septembra pa je izpolnil še sanje. V Zürichu je postal svetovni prvak v cestnem kolesarstvu in oblekel mavrično majico. Postal je četrti kolesar v zgodovini s trojno krono, saj je v istem letu zmagal na dirkah po Italiji in Franciji ter postal svetovni prvak.
Padec na francoskih cestah je znova prekrižal načrte Primoža Rogliča, a se je bivši smučarski skakalec pobral nekaj tednov kasneje in že četrtič v karieri slavil v skupnem seštevku dirke po Španiji. Vse tritedenske dirke v letu 2024 so tako pripadle slovenskim kolesarjem.
Nogometaši po 14 letih spet na velikem tekmovanju
Že pred olimpijskimi igrami je za prvi vrhunec poletja poskrbelo evropsko prvenstvo v Nemčiji. Del nogometne elite so bili tudi slovenski nogometaši, ki so prvič po letu 2010 in svetovnem prvenstvu v Južni Afriki znova nastopili na velikem tekmovanju.
Pod uspeh slovenskega nogometa se je - tako kot 14 let poprej - znova podpisal selektor Matjaž Kek, reprezentanca pa je tokrat storila še korak naprej in se prvič prebila iz skupinskega dela turnirja.
Remiji proti Dancem, Srbom, ki so izenačili v 95. minuti, in Angležem so Janu Oblaku, Benjaminu Šešku in soigralcem prinesli boj za četrtfinale. Obračun s Portugalci, ki so jih Slovenci ugnali v marčevski pripravljalni tekmi, je bil odločen šele po kazenskih udarcih.
V Nemčijo so v velikem številu romali tudi slovenski navijači. Tri tekme skupinskega dela prvenstva v Stuttgartu, Münchnu in Köln si je s tribun ogledalo kar 45 tisoč naših rojakov.
Del evropskega prvenstva so bili tudi slovenski sodniki s Slavkom Vinčićem na čelu. Mariborčan je pravico delil tudi na polfinalni tekmi med Španijo in Francijo, junija pa je postal drugi Slovenec, ki je sodil finalno tekmo UEFA Lige prvakov med madridskim Realom in Borussio Dortmund.
Slovenski nogometni preporod so v drugi polovici leta nadaljevali nogometaši Olimpije in Celja, ki so se prebili v skupinski del UEFA Konferenčne lige. Ljubljančani in Celjani bodo prezimili v Evropi, kar je v sezoni 2013/14 uspelo zgolj Mariborčanom.
Goran Dragić in Peter Prevc končala športno pot, Nika Prevc na vrhu
V letu 2024 sta bogato kariero zaključila dva odlična športnika. Goran Dragić je avgusta v Stožicah zbral številne zvezdnike, s pravim spektaklom pa je sklenil pot, ki jo je leta 2017 obogatil z naslovom evropskega prvaka. Košarkar, ki je 14 sezon preživel v ligi NBA, je bil tedaj proglašen tudi za najkoristnejšega igralca prvenstva.
Solze so tekle tudi po marčevski športni upokojitvi Petra Prevca. Zmagovalec svetovnega pokala iz leta 2016 je v svetovnem pokalu slavil 24 zmag, zbirko uspehov pa je dopolnil s štirimi olimpijskimi kolajnami ter osmimi medaljami s svetovnih prvenstev.
Družinsko skakalno dinastijo zdaj uspešno nadaljuje mlajša sestra Nika Prevc, ki je v sezoni 2023/24 ponovila uspeh najstarejšega brata. Devetnajstletnica je 22. marca v Planici dvignila veliki kristalni globus za zmago v skupnem seštevku svetovnega pokala.
Smučarski skakalci so poskrbeli tudi za prvo slovensko zmago v letu 2024. Anže Lanišek je na prvi dan leta zmagal na uvodni tekmi novoletne turneje v nemškem Garmisch-Partenkirchnu.
Luka Dončić do finala lige NBA, številni uspehi kanuistov in kajakašev
Luka Dončić je uspešno sezono onkraj velike luže zaključil v velikem finalu lige NBA. Najkoristnejši igralec zahodne konference s soigralci ni uspel streti odpora košarkarjev Bostona, ki so si prstane nadeli po peti finalni tekmi.
V slovenskem državnem prvenstvu so se naslova veselili košarkarji Cedevite Olimpije, v Ljubljani pa imajo tudi hokejske državne prvake. Če smo ravno na vodi, se iz trdnega preselimo še v tekoče agregatno stanje.
Maja je v Tacnu potekalo evropsko prvenstvo v kajaku in kanuju na divjih vodah. Trojne zmage so se razveselili kanuisti, tretji Benjamin Savšek, drugi Luka Božič in mladi Žiga Lin Hočevar. Šestnajstletnik je bil ob koncu sezone drugi v skupnem seštevku svetovnega pokala, decembra pa je bil izbran za obetavno športno osebnost leta.
Kajakašice Eva Terčelj, Eva Alina Hočevar in Ajda Novak so na evropskem prvenstvu v kajaku in kanuju na divjih vodah postale evropske prvakinje v ekipnih vožnjah, kanuistke Lea Novak, Alja Kozorog in Eva Alina Hočevar pa so osvojile srebno medaljo.
Slovenski kanuisti in kajakaši so navduševali tudi na avgustovskem svetovnem prvenstvu. Anže Urankar je postal svetovni prvak, Nejc Žnidarčič pa podprvak, kajakašica Ana Šteblaj pa je osvojila bronasto medaljo.
Lia Apostolovski je bila tretja v skoku v višino na dvoranskem svetovnem prvenstvu, Matic Ian Guček pa je nekaj mesecev kasneje še tretjič letos popravil državni rekord v teku na 400 metrov z ovirami in se s časom 48,34 sekunde uvrstil v finale.
Po medaljah so posegale tudi judoistke, Kaja Kajzer je na evropskem prvenstvu v Zagrebu prišla do srebrne, Andreja Leški pa do bronaste medalje. Tim Toplak je postal evropski prvak v ju-jitsuju v kategoriji do 69 kilogramov. Bronasto medaljo je na evropskem prvenstvu v trapu osvojil tudi strelec Boštjan Maček.
Tim Gajser je na zadnji tekmi svetovnega prvenstva MXGP ostal brez pete zmage v skupnem seštevku svetovnega prvenstva, v katerem je sicer slavil v letih 2016, 2019, 2020 in 2022. Štajerec je zasedel drugo mesto, prvak je postal Jorge Prado.
Smo katerega od uspehov izpustili? Kdo od športnikov vas je letos najbolj navdušil? Svoje mnenje zapišite v komentar.
Gotovo vas navdušuje tudi, kako športniki potem dobijo priviligirane penzije na račun ostalih upokojencev.