Poročali smo že, da se je letos morje marsikje ob obalah severnega dela Jadrana obarvalo v rjavo barvo.
Gre za sluzenje morja, ki za človeka neposredno ni škodljivo, večjo grožnjo pa lahko predstavlja za morske organizme. V tako velikem obsegu se je na severnem Jadranu pojavilo prvič po 20 letih.
Naši posnetki so nastali v Pulju.
Vse več skrbi
Pojav tudi vse bolj skrbi turistične delavce, saj podoba obmorskih krajev ni prav nič privlačna, obupujejo pa tudi ribiči.
Kot so že večkrat pojasnili strokovnjaki, sluz nastane zaradi delovanja fitoplanktona, ki pod določenimi pogoji velik delež proizvedene organske snovi izloči v vodo.
Sprva je bilo sluzenje opaženo v globljih vodnih slojih, nato pa so se želatinaste prevleke pojavile tudi na površini morja.
Bodite pazljivi
Sluz poleg amorfne želatinaste mase vključuje najrazličnejše žive in nežive delce, ki se nanje ujamejo, med drugim fitoplankton, zooplankton in njihove izločke, ličinke in jajca drugih živali, različne skeletne delce oziroma druge ostanke različnih rastlinskih ter živalskih celic, bakterije, cvetni prah, ciste ter mineralne delce iz morskih usedlin in kopenskega izvora.
Zdravja kopalcev sluz sicer ne ogroža, ker pa se vanje ujamejo številni organizmi, ki so lahko tudi patogeni, se izpostavljanje vseeno odsvetuje.
V Portorožu pa je kristalno čisto ?