Slika je simbolična.
Raziskava: Slovenski in hrvaški potrošniki v trgovine do trikrat tedensko, srbski dnevno

Prebivalci Slovenije in Hrvaške nakupujejo živila dva- do trikrat tedensko, najpogosteje v trgovskih verigah, prebivalci Srbije pa dnevno in pogosteje v lokalnih trgovinah, mesnicah in na tržnicah.

Vsem je pomembna svežina. Slovenski potrošniki izpostavljajo še kakovost, hrvaškim in srbskim pa so pomembnejše nizke cene, je objavila Mediana.

Dnevno trgovine obiskuje majhen odstotek kupcev

Potrošniki v Sloveniji, na Hrvaškem in v Srbiji se v veliki meri razlikujejo že v pogostosti nakupovanja živil. V Sloveniji dnevno nakupuje živila le sedem odstotkov kupcev, medtem ko na Hrvaškem delež znaša 15 odstotkov, v Srbiji pa 36 odstotkov. 

Večina prebivalcev Slovenije in Hrvaške se po nakupih živil odpravi dva- do trikrat na teden, je pojasnil Janez Jereb, direktor raziskave Mediana TGI Adria, ki jo na Inštitutu za raziskovanje trga in medijev Mediana vsako leto izvajajo na vzorcu več kot 17.000 anketirancev iz omenjenih držav.

V vseh treh državah največji delež kupcev opravlja nakupe v večjih trgovinah oziroma supermarketih

Največ (88 odstotkov) je takih kupcev v Sloveniji, sledi Hrvaška s 83 odstotki. 

V supermarketih kupuje le 65 odstotkov prebivalcev Srbije, ki pa pogosteje kot prebivalci Slovenije in Hrvaške nakupujejo v lokalnih trgovinah, na tržnicah in v mesnicah. Na Mediani ugotavljajo še, da več hrvaških potrošnikov nakupuje v pekarnah (40 odstotkov).

Še vedno radi listamo letake 

Direktorica za strateška partnerstva in marketing pri Mediani Jerica Urbančič Menih je izpostavila očitne razlike pri pomembnosti dejavnikov glede nakupovanja živil: »V Sloveniji med najbolj pomembne dejavnike uvrščamo kakovost izdelkov, svežino hrane in lokacijo trgovine. Svežina hrane je pomembna tudi hrvaškim in srbskim potrošnikom. Obojim so pomembne še nizke cene. Na Hrvaškem dodajajo še posebne ponudbe, prebivalci Srbije pa lokacijo trgovine.«

Slovenski potrošniki v veliko večji meri odločitev, kje nakupovati, sprejemajo tudi na osnovi udobnega parkiranja, preteklih izkušenj, ekoloških potrdil in kartic zvestobe.

V vseh treh državah največ kupcev informacije o ugodnostih pridobiva iz letakov - v Sloveniji in na Hrvaškem iz letakov, ki jih dobijo v nabiralnike, v Srbiji pa iz letakov, ki jih dobijo v trgovinah. V Sloveniji in Srbiji letakom sledi oglaševanje na televiziji in radiu. Na tretjem mestu so v Sloveniji aplikacije trgovcev, na Hrvaškem pa informacije na spletu. Splet je zelo pomemben tudi pri prebivalcih Srbije, so v sporočilu za javnost še zapisali na Mediani.

Komentarji (6)

Surfeiter (ni preverjeno)

Mediana? Piiih ...
Slovenci v trgovskih centrih Srbi na tržnicah?
Mi gledamo na kakovost v Lidlih, Hoferjih, Mercatorju, Eurospinu, Tušu ..., oni bedaki pa na cene v lokalnih mesnicah in tržnicah?
Tipični primer lažnive interpretacije ... raziskava ti jasno pove, kdo je bolj pameten in dejansko prisega na domačo kakovost, ti napišeš laž in Slovence brez svoje prehrambene in trgovske verige (vse v lasti tujcev) postaviš za najbolj kakovosti in uporabe željne populacije ... in mi? ... ponosni! ... zopet smo najpametnejši na Balkanu ... jebi ga, še to je laž ... dokazano iz Medianine raziskave ...

pohorskisvizec

Kje ti kupuješ surfić?

In reply to by Surfeiter (ni preverjeno)

Kurbinsini (ni preverjeno)

Prasci se imajo denar da lahko iscejo kakovost potem pa jamrajo da ni denarja gamad lazniva.

11 (ni preverjeno)

Kakovosti več ni, ker bio pridelava več ni možna. Brez škropljenja se ne pridela več nič.

xxxtinca (ni preverjeno)

zato pa so nizkocenovne trgovine pri nas najbolj oblegane,Kakovost je na zadnjem mestu,na prvem pa cena.
Nas farbajo isto kot s košarico

janban

Pa kaj nas briga Srbija. Srbija ni naša sosednja država. Naredite anketo v Avstriji konji.

Starejše novice