Podoba Vse oči uprte v Rafo, ki jo je ustvarila umetna inteligenca, je postala viralna (vir: X)
Če ste na družbenih omrežjih, je to fotografija, ki ste jo verjetno že videli: urejene vrste šotorov, ki se raztezajo v daljavo na prašnih tleh, na sredini pa je z nekakšno belo strukturo zapisano 'Vse oči uprte v Rafo'.

Slika, ki jo je do srede zjutraj na Instagramu delilo 43 milijonov uporabnikov, je nastala po izraelskih napadih, v katerih je bilo ubitih najmanj 45 Palestincev, vključno s številnimi otroki, v šotorih, polnih razseljenih ljudi v Rafi v Gazi. 

Posnetki, objavljeni po napadu, prikazujejo številna trupla, ki jih potegnejo iz ruševin, en video pa prikazuje moškega, ki nosi telo obglavljenega otroka.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je napad označil za 'tragično napako', medtem ko je tiskovni predstavnik izraelskih obrambnih sil dejal, da je velik del uničenja povzročil naknadni požar, ki ga ni moglo povzročiti samo uporabljeno strelivo.

Incident je ponovno spodbudil podporo Palestincem na družbenih omrežjih, s sliko 'Vse oči uprte v Rafo' so si delile številne znane osebnosti, vključno z zvezdnico Bridgertona Nicolo Coughlan, pevcem in tekstopiscem Kehlanijem in enim najboljših indijskih igralcev Varunom Dhawanom.

Sliko je najverjetneje ustvarila umetna inteligenca

Slogan naj bi izviral iz izjav predstavnika Svetovne zdravstvene organizacije, pristojnega za palestinska območja Ricka Peeperkorna, ki je v februarju posvaril pred posledicami izraelske ofenzive na Rafo, kamor so se zatekli številni palestinski begunci. On naj bi prvi izjavil: 'Vse oči so uprte v Rafo.'

Podoba je po vsem mnenju ena prvih virusnih aktivističnih umetnin, ki jih je ustvarila umetna inteligenca. 

Marc Owen Jones, strokovnjak za dezinformacije in izredni profesor študij Bližnjega vzhoda na katarski univerzi Hamad Bin Khalifa, je za NBC News povedal, da je slika 'vsekakor videti', kot da jo je ustvarila umetna inteligenca.

Znaki, da je sliko ustvarila umetna inteligenca, vključujejo, da ni videti fotorealistična, vključuje nenavadne sence in je šotorišče na sliki nenaravno razpršeno in simetrično, kar je znak ponavljajočih se vzorcev, ki so pogosti, ko umetna inteligenca ustvarja vsebino.

Čeprav je slika postala viralna, so fotografije in videi, ki prikazujejo napade in njihove posledice, pogosto skriti za opozorili o občutljivi vsebini na družbenih omrežjih, pri čemer se aktivisti sprašujejo, zakaj je na družbenih omrežjih prikazana lažna slika namesto posnetkov, ki prikazujejo realnost na terenu v Gazi, še poroča hrvaški Index.

Starejše novice