Foto: Wikimedia / Arths-at
Od petka naprej bo na štajerskih avtocestah proti Gradcu ponovno dovoljeno voziti do 130 kilometrov na uro. Tako imenovana 'zračna stotka' bo postala zgodovina. Okoljevarstveniki opozarjajo na posledice.

V petek bo na avstrijskem Štajerskem odpravljena posebna omejitev hitrosti na 100 kilometrov na uro, znana kot 'zračna stotka'. Gre za ukrep, ki je bil leta 2008 na nekaterih odsekih avstrijskih avtocest aktiviran z namenom zmanjševanja onesnaženosti zraka

Gre za spremenljivo omejitev hitrosti z dodatno kratico 'IG-L'. To pomeni, da lahko na cestah 'zračna stotka' oziroma omejitev hitrosti na 100 kilometrov na uro, velja nekatere dni, druge pa ne, vse je seveda odvisno od tega, kakšno kakovost zraka izmerijo merilne postaje.

Zaradi izboljšanih meritev kakovosti zraka so štajerske oblasti sklenile, da tovrstna omejitev hitrosti ni več potrebna. Vozniki bodo tako lahko vozili s standardno hitrostjo 130 kilometrov na uro.

Nova uredba bo podpisana jutri, veljati pa bo začela 18. aprila.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Maribora, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Odločitev bo vplivala tudi na številne Slovence, predvsem delavce migrante, ki se vsakodnevno vozijo proti Gradcu in so se z omejitvijo pogosto soočali.

Sprememba se nanaša na prometno zelo obremenjena odseka A2 (Južna avtocesta) in A9 (Pyhrnska avtocesta), ki vodita proti Gradcu. 

Edina izjema ostaja odsek med Graz-Ost in Graz-West, kjer hitrostna omejitev ostaja stalna. Tam avtocesta poteka neposredno skozi naselje, v bližini so stanovanjske hiše, zdravstveni dom in šola.

Mnenja deljena – veselje in kritike

Mario Kunasek (FPÖ), deželni glavar, je ob tem dejal, da trenutne meritve kažejo skladnost z emisijskimi mejami, vendar so za leto 2030 predvideni strožji evropski standardi, zato bodo potrebni novi ukrepi.

Medtem ko se nekateri voznikom prijaznejše vožnje veselijo, pa so okoljske organizacije in opozicijske stranke KPÖ in Zeleni do spremembe kritični. Menijo, da ukinitev ukrepa ne bo bistveno izboljšala prometnih razmer, bo pa lahko vodila do povečane onesnaženosti in slabšega zdravja prebivalcev.

Meritve ostajajo, ukrepi se lahko vrnejo

Tako imenovana 'zračna stotka' je bila uvedena po zakonu o varstvu zraka in je veljala na več avtocestnih odsekih po Avstriji – tudi na Tirolskem in v Salzburgu, kjer so podobne omejitve že odpravili.

Na Štajerskem bodo po novem še naprej spremljali kakovost zraka. Julija 2025 bodo na bolj obremenjenih delih A2 in A9 postavili dve novi merilni postaji za spremljanje prahu (PM10 in PM2.5) ter dušikovih oksidov. Merjenje bo trajalo vsaj eno leto.

Če se bo stanje poslabšalo, napovedujejo uvedbo kompenzacijskih ukrepov za zaščito okolja.

Komentarji (3)

Politk (ni preverjeno)

Če bi videli nekaj nesreč ,da se drugače izrazim 'dele ljudi , ,ki so posledice avtocestnih nesreč se ne bi pelali niti 100kmh.Pamet v glavo.

Volilec (ni preverjeno)

Ti ne znaš voziti, zato raje uporabljaj avtobus in predvsem v Sloveniji vlak, ker vlaki v Sloveniji vozijo zelo počasi, kar je primerno za tebe, ki nisi nikoli delal v življenju in vlečeš denar iz proračuna!

SLO (ni preverjeno)

To se v Sloveniji ne more zgoditi, da bi povečali dovoljeno hitrost?! Pri nas so na položajih plašni starčki, katerim je še 30 km na uro preveč?! Najbolj butasto je, ko vklopim tempomat na 30 km pa me po desni prehitevajo kolesarji! Uzakoniti pod NUJNO je potrebno, da po dopolnjenem 65 letu nihče več ne more biti na položajih, kje se kaj pomembnega odloča! Primer Tramp,...

Starejše novice