Policijska uprava Maribor je za Mariborinfo razkrila, da so v letu 2021 obravnavali 237 primerov kaznivih dejanj nasilja v družini, medtem ko so jih leta 2020 obravnavali 271, pri čemer so žrtve v največji meri ženske.
V obeh letih so obravnavali tudi 77 primerov kaznivih dejanj zanemarjanja mladoletne osebe in surovega ravnanja.
Lani 202 prepovedi približevanja
Obravnavali pa so tudi 517 prekrškov z elementi nasilja v družini, v letu 2020 438. V letu 2020 so izrekli 233 prepovedi približevanja, v letu 2021 pa 202.
»Večini je ukrep prepovedi približevanja izrečen zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja, prav tako v večini primerov sodišče ukrep policije potrdi in podaljša na 15 dni,« pojasnijo na Policijski upravi Maribor.
Ob hujšem nasilju v družini in ponovitveni nevarnosti lahko policija osumljenega tudi pridrži po zakonu o kazenskem postopku in ga privede k preiskovalnemu sodniku, ki zoper njega lahko odredi pripor.
Sicer pa policisti obravnavajo tudi nekatera druga kazniva dejanja storjena v krogu družine, na primer odvzem mladoletne osebe, kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost ...
Oblike nasilja se prepletajo med seboj
Policisti opozarjajo, da se pri obravnavi nasilja v družini oblike nasilja prepletajo med seboj, in sicer od psihičnega, fizičnega, ekonomskega do celo spolnega nasilja in zalezovanja.
Tako je odvisno od primera do primera za kakšne oblike nasilja gre, pri čemer pa je skupna točka vseh oblik nasilja zloraba moči, s katero želi storilec žrtev spraviti v podrejen položaj.
»Zaradi ukrepov za preprečevanje širjenja virusa smo ostajali in še ostajamo več doma, v krogu ožjih družinskih članov. To je za vse nas sicer priložnost, da si vzamemo čas zase, za svoje bližnje in da utrdimo vezi. Seveda pa to ne velja za žrtve nasilja v družini, ki so namreč doma lahko še bolj izpostavljene grožnjam, nasilju, zlorabam, še težje pa poiščejo pomoč,« opozarjajo na Policijski upravi Maribor.
Dodajajo, da je nasilje v družini zelo pereč družben problem, o katerem moramo govoriti in ob tem zavzeti stališče, da ni sprejemljivo.
»Žrtvam moramo podati jasno sporočilo, da se nasilje ne bo končalo samo od sebe ter da morajo najti svojo notranjo moč ter nasilje prijaviti, pri čemer pa ne bodo same. Policija v primerih obravnave nasilja v družini tesno sodeluje s centrom za socialno delo ter po potrebi tudi z nevladnimi organizacijami ter strokovnimi službami, ki žrtvam nudijo pomoč in oporo,« pravijo.
Prijavimo nasilje
»Vedno tudi apeliramo na vse morebitne priče nasilja, da to prijavijo, saj žrtev morda ne more ali ne zmore. Ob tem ne smemo pozabiti tudi na najmlajše člane družbe, otroke, ki so v tovrstnih situacijah, prav tako žrtve in tudi starostnike,« so jasni na Policijski upravi Maribor.
Razlogi, zakaj nasilje ni prijavljeno, so različni: »Stigma, strah, sram ali občutek ponižanja. Žrtve nasilja v družini, ki so v nasilnem odnosu pogosto izolirane, tudi življenjsko ogrožene, same težko pokličejo ali poiščejo pomoč.«
V policiji preko različnih medijev, družbenih omrežij in internetnih strani na različne načine osveščajo o nasilju v družini in ljudi pozivajo, da ob zaznavi nasilja, to prijavijo, da lahko ukrepamo.
Pristojne institucije se lahko odzovejo le, če žrtve ali priče, o dogajanju spregovorijo.
V trgovinah polovica več ne nosi mask'končno'Ivan konča uradno to laž, da bo mir.