Po lanski v javnosti zelo dobro sprejeti prvi izvedbi bo danes znova izveden Maribor Art Walk. Med 16. in 22. uro bo na stežaj odprlo vrata več kot 20 prostorov sodobne umetnosti v mestu, ob tem pa bo zvečer potekal program odprtij razstav, vodstev, pogovorov in drugih dogodkov. Na številnih prizoriščih bodo umetnine na voljo tudi za nakup.
Maribor Art Walk bo ob 16. uri v galeriji M-Art na Poštni ulici uradno odprl župan Saša Arsenovič, nato se bodo lahko obiskovalci prosto gibali med prizorišči.
Potekala bosta tudi vodena sprehoda, eden med prizorišči Maribor Art Walka s pričetkom v Umetnostni galeriji Maribor in drugi med prizorišči Festivala fotografije Maribor in drugih razstav sodobne fotografije s pričetkom v Sodnem stolpu.
Odlične priložnosti
Lanska, prva edicija Maribor Art Walk je nastala na pobudo Katarine Klančnik Kocutar, direktorice in umetniške vodje Lutkovnega gledališča Maribor. Podoben format dogodkov je v tujini že stalnica in tako so skupaj s kreativnimi partnerji Lutkovnim gledališčem Maribor, Galerijo Tkalka, Studiem Habitat in Trampolin studiem, ki je tudi letos za dogodek pripravil vizualno podobo, povezali več ko 20 prostorov sodobne umetnosti v mestu, pojasnjujejo v Umetnostni galeriji Maribor.
Tine Lugarič, soustanovitelj in kreativni direktor studia Trampolin, je za nas pojasnil, da je Art Walk ustaljena praksa velikih svetovnih mest, kot so New York, Boston, Pariz in podobno, zato je imenitno, da ima tudi Maribor svojega.
»Za naš studio je Art Walk odlična priložnost, da strnjeno pokažemo naša dela, delimo naše znanje, se podružimo s prijatelji, partnerji, naročniki in širšo javnostjo, hkrati pa spoznamo tudi številne talente in profesionalce, s katerimi lahko v prihodnje sodelujemo.
Zato smo v času odprtega studia Trampolinovci na voljo za preglede portfoliev vseh, ki se nam skozi svoja dela želijo predstaviti. Lani smo imeli kar nekaj obiskov iz drugih slovenskih mest in celo držav, za letos pa imamo že napovedane obiske iz Beograda. Vse to je dokaz, kaj takšen dogodek doprinaša tudi mestu,« je dejal Lugarič.
Predstavljajo se tudi fotografi
Med drugim bodo v galeriji M-Art odprli prodajno slikarsko razstavo Polone Petek, v butiku Miricota na Tyrševi ulici avdio-vizualno instalacijo Toni Soprano Meneglejte, v Galeriji Hest na Židovski ulici prodajno razstavo del slovenskih impresionistov, v E2RD na Gosposki ulici instalacijo Bojane Kovačič Zemljič.
V galeriji Tkalka v Tkalskem prehodu bo odprtje performativne instalacije Lučke Centa ter v Studiu Habitat na Trubarjevi ulici odprtje razstave fotografij in predstavitev fotografske mape z deli slovenskih fotografov od 1970 do danes ob 20. obletnici Galerije Photon, razstave slik in keramike Manje Fürst ter razstave Refleaf.
»Druga izdaja Art Walka nedvomno dokazuje, da se mesto Maribor prebuja, sodobna umetnost je vzbudila pozornost prebivalcev, te in ostale pa že drugič poskušamo na sproščen način povabiti k ponovnemu obisku galerij. Art Walk predstavlja lepo priložnost za vstop v svet sodobne umetnosti, kot tudi v svet zbirateljstva,« je dejala Tina Gerlec iz galerije sodobne umetnosti Tkalka.
Nakup zahteva čas
V galeriji Tkalka, ki deluje le dobro leto in pol, se zavedajo, da samo v Sloveniji ne bodo preživeli. »Prodali smo nekaj umetniških del, kar je dobro in kar nam daje upanje, da v Mariboru obstajajo zbiratelji oz. ljubitelji umetnosti, ki si že ustvarjajo ali si želijo ustvariti svojo zbirko. Najtežji je prvi nakup, pri katerem je po lastnih izkušnjah ključen le miselni premik,« o slovenskih kupcih in na vprašanje, ali znamo ceniti dobro sliko, odgovorila še Gerlec.
»Kljub temu, da se sodobna umetniška scena in s tem zbirateljstvo v Mariboru šele razvija, verjamem, da obstajajo ljudje, katerim je mar za sodobno umetnost in jim predstavlja dodano vrednost življenja, kamor sodi tudi nakup umetniškega dela. Nakup umetniškega dela je vedno proces, ne glede na to ali je nakup mišljen kot investicija ali za zasebno zbirko. Zahteva čas in razmislek,« pove Gerlec.
Natančnejši program najdete na spletnih straneh omenjenih inštitucij.