Slika je simbolična.
Božičnih ter novoletnih praznikov je konec. Se sedaj tudi vi sprašujete, kaj storiti z že odsluženo božično smrečico? Za vas imamo nasvete, kam jo lahko odvržete v Mariboru oziroma kako jo pametneje uporabite.

Božično drevo oziroma smrečico po tradiciji postavimo na predvečer božiča. A mnogi so letos običaj postavljanja božičnega drevesa močno prehiteli in si praznično vzdušje pričarali že zgodaj v decembru ali še prej.

Naravna božična drevesa so se v tem času vsekakor že posušila, mnogi pa so se preprosto v drugem tednu januarja že naveličali praznične okrasitve.

Kdaj je torej čas, da božično drevo pospravimo in kaj lahko naredimo z že odsluženim drevescem?

S prihodom svetih treh kraljev se začno podirati božična drevesa

Po krščanski tradiciji velja, da je za podiranje božičnega drevesa primerna dvanajsta noč po božiču. Božično drevo bi se torej naj podrlo na praznik svetih treh kraljev, ki je 6. januarja.

A nekateri s pospravljanjem božičnega vzdušja ne čakajo do 6. januarja, ampak to naredijo že pred novim letom. Manj znana tradicija narekuje, da božično drevo podremo na silvestrovo tik pred polnočjo.

Spet drugi imajo smrečice še danes postavljene in jih bodo podirali v prihodnjih dneh. Nekateri pa praznično okrasitev pustijo postavljeno vse do 2. februarja, ko praznujemo svečnico

Kam z odpadnimi smrečicami?

Ker pa številni ne vedo, kam se sploh lahko odvrže naravne odpadne smrečice in kaj storiti z odpadnimi umetnimi drevesi, ima komunalno podjetje Snaga nekaj nasvetov.

Tako svetujejo, da odpadne umetne smrečice brezplačno oddate v zbirni center Snage, še uporabne umetne smrečice in okraske, ki pa ste se jih morda že naveličali, pa lahko podarite nekomu, ki mu bodo prinašali korist ali pa jih predate v kotiček ponovne uporabe, ki se nahaja v zbirnem centru Lahova oziroma v zbirnem centru Plinarniška.

»Prava drevesca lahko osušena uporabite za kurjavo ali pa jih lahko razsujete po vrtu. Če te možnosti nimate, lahko manjša drevesca razžagate in jih odložite med biološke odpadke,« svetuje Snaga.

Ne nazadnje pa še dodajajo, da lahko posamezniki večja prava drevesa predajo v zbirne centre pod zeleni odrez, kjer je njihova oddaja brezplačna v vseh zbirnih centrih, ki jih upravlja Snaga Maribor.

Odpadne praznične smrečice lahko tudi koristno uporabimo

Med tem, ko je pri nas še vedno praksa, da večina smrečic sklene svoj življenjski krog v pečeh ali zabojnikih, namreč v tujini že poznajo številne zanimive prakse, kako odslužena drevesca spremeniti v kaj koristnega.

Iz naravnega božičnega drevesa lahko tako na primer nastanejo zanimive ptičje krmilnice ali leseni podstavki. Z dišečimi smrekovimi vejicami pa lahko napolnite tudi dišavne vrečke ali pa jih uporabite na zimskem vrtu.

Pred leti pa so denimo v Nemčiji poskusili še z nekoliko drugačno ekološko idejo. Kot je razvidno iz spodnjega posnetka, so odslužena drevesca po praznikih odnesli kar v živalski vrt.

Tam so se z njimi posladkali predvsem sloni, privoščili pa naj bi jih tudi kamelam, jelenom, srnam in ovcam. Berlinskemu živalskemu vrtu so nato sledili še drugi živalski vrtovi in pozvali ljudi, da k njim prinesejo ta praznični odpadek.

Starejše novice