Bukvarna Ciproš v Mariboru je pravi zaklad za ljubitelje knjig in že skoraj tri desetletja deluje kot kulturni in družbeni prostor v mestu. Leta 1995 je bukvarno ustanovilo Društvo ljubiteljev knjig Ciproš Maribor in povezalo enajst ljudi, med njimi tudi Marjanco Onič, ki jo še danes vodi s predanostjo in vizijo.
Največja bukvarna v Sloveniji, nekateri ocenjujejo, da tudi v Evropi, se nahaja v Kulturnem centru Pekarna, tam pa sprejemajo rabljene knjige od vseh, ki želijo predati svoje zbirke ali pa iščejo nove bralne zaklade.
Okoli dva milijona knjig je že na 170 kvadratnih metrih skrbno razvrščenih po žanrih in abecedi, ustvarjajo pa tudi posebne zbirke, kot so dela Nobelovih nagrajencev, klasikov in slovenskih avtorjev.
Mnogi prostovoljci, številni člani
Bukvarna je odprta vsak dan, od 17. ure dalje, ob sredah in sobotah tudi dopoldne. Vsako jutro Oničevo, ki ji pomagajo prostovoljci, pričaka že na kupe odloženih knjig in za vsako od njih še zmeraj najdejo prostor.
To je prostor, kjer so dobrodošli vsi - mladi bralci, študenti, pa tudi turisti, ki jih privlači kulturni značaj te ustanove. S simboličnim prispevkom, ki ga prispeva vsak obiskovalec za knjigo, podpirajo vzdrževanje in poslanstvo ohranjanja kulturne dediščine.
»Prihajajo iz vse Slovenije in tujine in ko vidiš, kaj vse napišejo v knjigo vtisov, si rečeš 'splača se'. Zato vztrajam že toliko let. Pa tudi zaradi posledic iz gimnazije, kjer smo imeli zelo v redu profesorico za slovenščino. To niso bila predavanja, to so bile predstave. Skorajda videli smo ruski svet, tako je razlagala,« pravi Onič.
Bogata ponudba
Bukvarna Ciproš je bogato založena z literaturo svetovne in slovenske klasike ter redkimi izdajami. Posebnost te bukvarne je pester nabor knjig v tujih jezikih, predvsem v nemščini, ki so večinoma v zgornjem nadstropju, prav tako pa imajo številna dela v angleščini, italijanščini, hrvaščini in srbohrvaščini.
Poleg leposlovja ponujajo tudi širok izbor tematskih revij, atlase, enciklopedije in priročnike o duhovnosti, zgodovini, psihologiji, avtomobilizmu ter hortikulturi.
Bukvarna privablja študente in profesorje, ki tam najdejo vire za raziskave in poučevanje, mlajšim obiskovalcem pa nudi otroške knjige, enciklopedije, igre ter mladinske romane in stripe.
Posebna čitalnica
»Nekatere knjige so tako popularne, da bi lahko imeli po 50 izvodov. Dostojevskega na primer zmeraj iščejo. Otroci pridejo po knjige iz seznama Bralne značke ali domačega branja. Škoda, imamo toliko mladinskih knjig, njim pa dajo naslove, stare dve leti, ki jih pa še nimamo,« razlaga.
Je pa društvu, ki je prejelo tudi listino mesta Maribor, uspelo v preteklih letih postaviti še čitalnico na Ljubljanski 4, kjer najdete vse o Mariboru.
»Tam je povezano vse z mestom, od avtorjev do tovarn in vrtcev. Hranimo tudi knjige, ki so izšle pred več kot sto leti,« še spomni Marjanca Onič.
Ne vem, cakaj je Ciprošu toliko knjig Zločin in kazen?
A zato, ker je vedno več zločincev, ki se bojijo dobiti zasluženo kazen?