Foto: Žan Osim
Gotovo ste ob sprehodu skozi mariborski Mestni park že opazili nenavadne kamne, ki so postavljeni ob robu parka in bi jih lahko oklicali kar za 'mariborski Stonehenge'. Pa veste, zakaj so kamni tam postavljeni in kakšen je njihov pomen?

Ob robu mariborskega Mestnega parka že nekaj let stojijo nenavadni kamniti stebri, ki vzbujajo radovednost tako med domačini kot obiskovalci.

Gre za del umetniškega projekta, tako imenovanega geopunkturnega kroga, ki ga je ustvaril priznani slovenski umetnik in kipar Marko Pogačnik.

Ti stebri, v katerih so vklesani simboli poimenovani kozmogrami, niso zgolj estetski dodatek parku, temveč nosijo globlje sporočilo in poslanstvo. Toda kaj pravzaprav predstavljajo ti kamni in kakšna zgodba se skriva za njimi?

Foto: Žan Osim

Geopunkturni krog: Umetnost kot povezava z Zemljo

Projekt geopunkturnega kroga je bil v Mestnem parku uradno predstavljen leta 2017, v sodelovanju z Umetnostno galerijo Maribor, Mestno občino Maribor ter lokalnimi podjetji Nigrad in Snaga.

Stebri, ki stojijo še danes, so rezultat skupnega dela mednarodne skupine umetnikov, pod vodstvom Marka Pogačnika. Ta projekt pa ni omejen zgolj na Maribor. Pogačnik je namreč podobne kroge postavil tudi na Hrvaškem, v Kanadi, Združenih državah Amerike, Bosni in Hercegovini, Avstriji, Češki in na Portugalskem.

Pogačnik je projekt geopunkturnih krogov začel leta 2004 kot odgovor na potrebo po vzpostavitvi ponovnega dialoga med človekom in Zemljo. Njegovo ustvarjanje se zgleduje po preteklih kulturah, ki so v pokrajino vnašale kamnite kroge kot del ritualov in povezovanja z naravnimi silami.

Moderni svet, ki je prežet z racionalizmom, je po mnenju Pogačnika prekinil to komunikacijo, zato umetnost danes prevzema vlogo starejših praks. Kamniti stebri, postavljeni v geopunkturnih krogih, so torej po njegovih besedah orodje za ponovno vzpostavitev te izgubljene vezi med človekom in naravo.

Foto: Žan Osim

Kamniti stebri opremljeni s tako imenovanimi kozmogrami

V središču geopunkturnih krogov so kozmogrami – posebni simboli, vklesani v kamnite stebre, ki so ustvarjeni po principu univerzalnega likovnega jezika.

Kozmogrami so zasnovani tako, da v prostor vnašajo vibracije in informacije, ki naj bi vplivale na zavest tako ljudi kot Zemlje. Pogačnik verjame, da so te vibracije pomembne za usklajevanje človekovega srca z utripom Zemlje.

Kot razlagajo v Društvu za sožitje človeka, narave in prostora Vitaaa, ima ta krog v Mariboru posebno poslanstvo, saj je posvečen elementarnemu srcu Evrope – konceptu, ki Slovenijo postavlja v središče energetskega polja, ki se razprostira od Prekmurja do Benetk, Plitvic in Velikega Kleka v Avstriji.

S tem Pogačnik poudarja pomembnost slovenskega prostora v širši evropski energetski mreži, kamniti stebri pa v simbolnem smislu označujejo povezavo med naravnimi silami tega prostora in širšim evropskim organizmom.

Foto: Žan Osim

Devet kamnov iz apnenca, sedem iz pohorskega tonalita

V Mariboru je bilo postavljenih šestnajst kamnitih stebrov, ki sestavljajo krog v Mestnem parku. Devet teh kamnov je iz apnenca iz Beneške Slovenije, preostalih sedem pa iz pohorskega tonalita, kar simbolizira povezavo med lokalnim in širšim evropskim prostorom.

Projekt je zasnovala Simona Čudovan v sodelovanju z Markom Pogačnikom, tehnično izvedbo pa je prevzelo mariborsko podjetje Nigrad.

Med ustvarjanjem geopunkturnega kroga je Pogačnik poudarjal pomen sodelovanja z naravo in prostoru pripisoval poseben status svetosti.

»Vlogo tradicionalnih ritualov je prevzela umetnost. Na tej osnovi je namen geopunkturnih krogov ponovno razviti dialog človeškega rodu z Zemljo in njenimi bitji. So način ustvarjanja posvečenih prostorov v pogojih skrajnega racionalizma,« je še zapisano na spletni strani že omenjenega društva.

Foto: Žan Osim

Oblikoval slovenski državni grb, prejel tudi naziv UNESCO umetnik za mir

Marko Pogačnik, rojen leta 1944 v Kranju, je uveljavljen slovenski kipar in umetnik, znan po oblikovanju slovenskega državnega grba ter svojem edinstvenem pristopu k umetnosti, ki združuje naravo in duhovnost.

Po študiju na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani se je Pogačnik hitro usmeril v raziskovanje umetnosti, ki presega tradicionalne meje. 

Leta 1971 je ustanovil umetniško komuno v Šempasu, kjer je razvijal svojo inovativno prakso litopunkture, ki vključuje postavljanje kamnitih stebrov z vklesanimi simboličnimi znaki, imenovanimi kozmogrami, na strateških točkah v pokrajini.

Njegovo delo je prepoznano na mednarodni ravni, kar potrjuje tudi naziv UNESCO umetnik za mir, ki ga je prejel leta 2016. Pogačnikove umetniške instalacije so bile predstavljene v številnih državah, vključno s Češko, Portugalsko, Hrvaško in Avstrijo, pri čemer so geopunkturni krogi v Mariboru le ena izmed njegovih številnih ustvarjalnih pobud, ki odražajo njegovo zavezanost k trajni povezavi med umetnostjo in naravo.

Foto: Žan Osim

Komentarji (7)

pazduha (ni preverjeno)

eni majo grob z takih kamnov.

Surfeiter (ni preverjeno)

Naj vam prevedem, kaj v članku piše ... g. Pogačnik se poserje na vas, ki marljivo delate po 10 ur na dan za jurja mesečne plače ...

Harkl (ni preverjeno)

V ¨umetnost¨ preoblečeni satanizem

Lev (ni preverjeno)

Kamne menda ne bodo ukradli ? Ali pač ?

Dejstva (ni preverjeno)

To ni nobena umetnost.

hejahejo (ni preverjeno)

Ne bo dolgo zdržalo. Najprej bo zgrafitirano potem pa se bodo znaveličani in zdolgočaseni sončki znesli nad njimi

Milan iz Maribora (ni preverjeno)

Velikokrat grem mimo in sem ugibal o tej umetnini . Hvala za informacije.

Starejše novice