Začeli so se Dnevi državnega odvetništva, ki potekajo pod okriljem Centra za izobraževanje v pravosodju v sodelovanju z Državnim odvetništvom Republike Slovenije. Na dogodku strokovnjaki predstavljajo rezultate preteklega delovanja ter vizijo za prihodnost.
Dogodek je namenjen državnim odvetnikom, kandidatom za to funkcijo in osebju državnega odvetništva. Glavna tema letošnje edicije je vloga države kot nosilke pogodbenih in finančnih obveznosti.
»Tukaj smo državni odvetniki zelo vključeni, saj smo svetovalci in zastopniki pred vsemi sodišči. Zdaj naraščajo mednarodne arbitraže, ki zneskovno običajno pomenijo megalomansko obremenitev za proračun – zato je naša vloga zelo pomembna,« je povedala generalna državna odvetnica Ana Kerševan.
Zbrane nagovorila tudi predsednica države
Udeležence je prek video nagovora pozdravila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Izpostavila je pomen državnega pravosodja in se zahvalila vsem, ki s svojim delom utrjujejo moč prava:
»Državno odvetništvo je trden steber pravne države. Prispevate k reševanju sporov, krepitvi pravne varnosti in varstvu človekovih pravic. Pri delu ne izkazujete le izjemnega znanja, temveč tudi etično zavezanost k pravičnosti in spoštovanju zakonitosti.«
Pozdravne nagovore sta imela tudi državni sekretar na ministrstvu za pravosodje Milan Brglez in državna sekretarka na ministrstvu za finance Gordana Pipan.
»Državno odvetništvo je nedvomno več kot pravni zastopnik države – je njena vez, pravni kompas in pogosto tudi prva obrambna črta pred nerazumnimi zahtevki ali neutemeljenimi tožbami,« je dejal Brglez.
Za glasbeno popestritev je poskrbela pevka Severa Gjurin.
Komentarji (3)
Krivosodje je del državnega pravobranilstva ,ki je uničilo pravno državo.
Janšev upor / »Če slovenskemu krivosodju rečete mafija, žalite mafijo.
Predsednik SDS Janez Janša je prepričan, da vodi začetek upora proti »krivosodju«
Državno odvetništvo je trden steber pravne države. Prispevate k reševanju sporov, krepitvi pravne varnosti in varstvu človekovih pravic. Pri delu ne izkazujete le izjemnega znanja, temveč tudi etično zavezanost k pravičnosti in spoštovanju zakonitosti.« tako naj bi bilo, ampak nekaj je teorija, drugo pa praksa. Že dolgo ni med vašimi vrstami etičnosti in moralnosti, zato pa smo kjer smo. In o človekovih pravicah, Musarca spomni se, kaj vse si klanfala in delala, še preden si postala predsednica