III. gimnazija Maribor se že vrsto let sooča z resnimi prostorskimi izzivi, ki ovirajo kakovost izobraževanja in drugih dejavnosti. Pouk se odvija v dveh ločenih stavbah, kar ustvarja številne logistične težave in zmanjšuje učinkovitost vzgojno-izobraževalnega procesa.
Pomanjkanje prostora za kulturne prireditve, premajhna knjižnica in neustrezne učilnice za naravoslovje so le nekateri izmed problemov, ki jih izpostavljajo na III. gimnaziji. Poleg tega šola nima ustrezne kuhinje in lastne telovadnice.
Zaradi tega so se na šoli odločili pristopiti k projektu prizidave, s čimer bi zagotovili potrebne manjkajoče prostore, ki jih ne morejo zagotoviti v obstoječem objektu. Tako je v izvajanju javni natečaj za izbiro strokovno najprimernejše rešitve.
Natečaj je razpisalo ministrstvo za vzgojo in izobraževanje v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije, pri čemer so k sodelovanju povabili strokovnjake z različnih področij. Njihov cilj je namreč pridobiti najboljšo rešitev, ki bo zagotovila sodobne in funkcionalne prostore, potrebne za nemoteno in kakovostno izvajanje izobraževalnih programov.
Manjkajoče učilnice, manjkajoča telovadnica, premajhna knjižnica
Natečajna naloga izpostavlja več ključnih ciljev. Med njimi je zagotavljanje ustreznih prostorskih pogojev za kakovostno izvajanje srednješolskih izobraževalnih programov in športne vzgoje
Vodstvo III. gimnazije namreč poudarja, da šoli manjka več večjih in standardnih učilnic, manjka 14 kabinetov, laboratoriji s pripravljalnicami za kemijo, fiziko in biologijo, amfiteatralna predavalnica in učilnica za multimedijo.
Zraven tega pa izpostavljajo še premajhno knjižnico in jedilnico z razdelilno kuhinjo, premajhne garderobe in sanitarije, ne nazadnje pa ima šola le en vadbeni prostor, pri čemer bi jih potrebovali vsaj štiri.
Samo gradnja prizidave bo stala 9,3 milijona
Skupna kvadratura obstoječega objekta šole znaša 3118 kvadratnih metrov, pri čemer je 2842 kvadratnih metrov namenjenih za pouk in ostale dejavnosti, 276 kvadratnih metrov predstavljajo površine za šport, objekt pa ima tudi 714 kvadratnih metrov neizkoriščenega prostora na podstrešju.
Na šoli poudarjajo, da bi morali za izvedbo perspektivnih programov zagotoviti še dodatnih 3317 kvadratnih metrov skupnih površin ter dodatnih 1118 pokritih športnih površin.
V prihodnjih mesecih bo strokovna komisija pregledala prispele natečajne rešitve in izbrala tisto, ki najbolj ustreza zastavljenim ciljem in zahtevam. Ustvarjalci zmagovalne rešitve bodo za nagrado prejeli 12 tisoč evrov, za drugo mesto je predvidena nagrada 9600 evrov, za tretje pa 7200 evrov.
Izbrani projekt bo nato osnova za izdelavo projektne dokumentacije in izvedbo gradnje, ki naj bi se začela v najkrajšem možnem času.
Ta bo vredna skoraj 15 milijonov, od tega bo gradnja prizidave stala 9,3 milijona, obnova obstoječega objekta in rekonstrukcija podstrešja 4,6 milijona, izvedba zunanje ureditve 390 tisočakov, ureditev komunalne opreme pa 190 tisoč evrov.
Komentarji (3)
Tretja gimnazija kot taka je brez veze. Producira dijake, ki nič uporabnega ne znajo.
Predlagam selitev III. gimnazije v Rogozo med šoder jame, iz obstoječega objekta na račun mestnega proračuna narediti hotel, ki bo v lasti Arsenovića, zapreti Gosposvetsko od Prežihove do Strossmayerjeve, na mestu današnjega nogometnega stadiona pa urediti letališče s hangarji za helikopterje za bogate dezerterje s fronte. Mednarodna osnovna šola bo v sklopu hotela, kateri bo v kleti imel telovadnice za vadbo olimpijskega športa, imenovanega Bandera Dance, olimpijski selektor pa je lahko bivši lastnik kakšnega nočnega kluba ... pa še plesalke, pardon olimpijke bodo zaradi izrednih zaslug lažje prišle do državljanstva ... Bo šlo? Koliko nagrade si zaslužim? Nič? Aja, tak predlog je že dan ...
Glavno da so zaprli stari most!
Tik tak tik tak,...