V okviru projekta bo občina energetsko uredila 16 objektov.
Mestni svet Mestne občine Maribor je na zadnji seji potrdil novelacijo investicijskega programa za obsežen projekt energetske prenove javnih objektov.
Gre za nadaljevanje že izvedenih energetskih sanacij, ki jih je občina v preteklih letih uspešno izvedla, zdaj pa bo na vrsto prišlo še 16 objektov.
22 tisoč kvadratnih metrov površin
Kot je pojasnila projektna vodja Mojca Ledinek, jih je 15 uvrščenih v sklop celovitih prenov, ki omogočajo pridobitev sofinancerskih sredstev, en objekt pa bo prenovljen po modelu javno-zasebnega partnerstva.
Seznam objektov in predvideni zneski investicij:
- Osnovna šola Borcev za severno mejo: 2.592.873 evrov
- Osnovna šola Angela Besednjaka: 2.492.037 evrov
- Osnovna šola Toneta Čufarja: 1.329.803 evre
- Osnovna šola Janka Padežnika (Obrežna): 1.295.769 evrov
- Vrtec Jadvige Golež – uprava: 1.083.253 evrov
- Vrtec Ivana Glinška – PE Pristan: 947.535 evrov
- Vrtec Ivana Glinška – PE Smetanova: 812.160 evrov
- Osnovna šola Franc Rozman Stane – PŠ Košaki: 752.005 evrov
- Vrtec Studenci Maribor – PE Poljane: 552.293 evre
- Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše: 495.069 evrov
- Vrtec Jožice Flander – PE Vančka Šarka (Moše Pijade): 453.860 evrov
- Vrtec Studenci – PE Radvanje: 419.312 evrov
- Vrtec Jožice Flander – PE Vančka Šarka (Smoletova): 375.074 evre
- Vrtec Studenci – PE Radvanje jasli: 331.279 evrov
- Vrtec Tezno Maribor – PE Mišmaš uprava: 219.964 evre
- Vrtec Tezno Maribor – PE Lupinica: 132.556 evrov
Skupno gre za več kot 22 tisoč kvadratnih metrov površin.
Za sofinanciranje ključen razpis
Finančna konstrukcija predvideva, da bo občina zagotovila približno 230 tisoč evrov, zasebni partner 7,2 milijona evrov, za 6,8 milijona evrov pa računajo na sofinanciranje. Ključni naslednji korak je prijava na razpis, ki bo objavljen maja.
Z uvodnimi deli bi lahko začeli prihodnje leto, ko je predviden tudi zaključek investicij.
»Z izvedbo bomo omogočili veliko boljše pogoje za bivanje in delo v javnih objektih, tako za otroke kot zaposlene,« poudarja Ledinek.
Namen investicije je zmanjšanje porabe energije in emisij, večja raba obnovljivih virov ter dolgoročno nižji stroški upravljanja. Ob tem pa občina stavi tudi na izboljšanje kakovosti notranjega okolja v stavbah, kjer vsakodnevno poteka vzgojno-izobraževalni proces.