Gradnja mariborske onkologije se sooča z veliko zamudo, stroški pa naraščajo.
24ur je razkril dokument Družbe za razvoj infrastrukture, ki dokazuje da je zaradi 13-mesečne zamude pri širitvi mariborske onkologije izvajalec del GH Holding najavil za 2,3 milijona evrov stroškov.
Razlog za to je, ker ministrstvo za zdravje ni pravočasno odkupilo stanovanj na Masarykovi.
Izvajalec del naj bi Urad za investicije v zdravstvu opozarjal na morebitne dodatne stroške
Stanovalci so se pritožili na izdano gradbeno dovoljenje, saj ni prišlo do dogovora med ministrstvom za zdravje in stanovalci glede odkupa stanovanj.
Izvajalec naj bi celo že lani oktobra opozarjal, da lahko zaradi pritožbe stanovalcev pride do zamud, s čimer bodo GH holdingu nastali neizogibni dodatni stroški, plačati pa jih bo moral investitor, torej ministrstvo za zdravje. Ministrstvo je bilo prav tako seznanjeno z dejstvom, da bo za izvedbo planirane operacije potrebovalo tudi soglasja stanovalcev Masarykove.
»To problematiko smo izpostavili z več dopisi in urgencami, prav tako smo to problematiko redno izpostavljali na koordinacijskih sestankih, kot tudi ob vseh ostalih neformalnih prilikah in predstavitvah projekta investitorju,« so za 24ur pojasnili na Družbi za razvoj infrastrukture.
Tomaž Pliberšek, vodja Urad za investicije v zdravstvu, naj bi po poročanju 24 ur dejal, da »država ne more kupovati nekih objektov na zalogo«.
Kazen višja od odkupne vrednosti vseh nepremičnin
Stanovalci so ponudbe za odkup stanovanj dobili devet mesecev po tem dopisu izvajalca z jasnimi opozorili, ko so pritožbe že vložili in je takrat zamuda že nastala.
Po ocenah Družbe za razvoj infrastrukture je nastalo 2.363.000 stroškov zaradi zamud. Odkupna vrednost vseh nepremičnin na Masarykovi po cenitvi iz lanskega avgusta znaša 2.322.000 evrov, torej manj kot predvidene pogodbene kazni.
Po informacijah 24ur naj bi GH Holding že vložil zahtevek za povračilo 700.000 evrov. Gre le za dejanske stroške, ki so nastali z vzdrževanjem gradbišča za čas nepridobitve gradbenega dovoljenja, saj je gradnja zaradi pritožbe stanovalcev iz Masarykove stala.
Bo objekt ostal brez uporabnega dovoljenja?
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je v odzivu na zaplete dejala, da sama na pogajanjih ni bila prisotna. Dodala je, naj se ne išče krivde: »Glejte, jaz ne bi zdaj govorila kriv, ne kriv. Ne iščimo krivde v tem trenutku, ne razrešujmo stvari na tak način. Prosim, osredotočimo se na paciente, ki čakajo na onkologijo.«
Izgradnja novega objekta onkologije se tako vse bolj zamika. Gradnja bo po zadnjih napovedih končana do septembra 2026, a novi zapleti niso izključeni.
24 ur še navaja, da naj bi se stanovalci odločili za upravni spor, kar pomeni, da gradbeno dovoljenje ne bo pravnomočno, dokler spor ne bo rešen. Kar pomeni, da se lahko zgodi, da bo nov objekt onkologije zgrajen, ne bo pa imel uporabnega dovoljenja.
youtu.be/vrIFEj0FCHw
youtu.be/IZefwh2U_wc