Mariborski mestni svet bo odločal o dvigu grobnine.

Mestni svet Mestne občine Maribor bo na naslednji seji, ki bo prihodnji četrtek, obravnaval tudi elaborat grobnine za pokopališči Pobrežje in Dobrava. 

Če bodo svetniki elaborat podprli, bodo cene najema grobov v Mariboru višje in bodo po objavi v uradnem vestniku začele veljati s prvim marcem. 

S strani upravljavca pokopališč Pobrežje in Dobrava, Pogrebnega podjetja Maribor je predlagana cena grobnine za enojni grob v višini 42,55 evra brez davka na dodano vrednost na leto.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Maribora, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Kaj je vplivalo na podražitev?

Kot je razvidno iz gradiva, objavljenega na spletni strani mariborske občine, je, upoštevajoč socialni vidik, ki izhaja iz statusa grobnine kot »socialne kategorije«, Pogrebno podjetje Maribor tudi tokrat predlagalo ceno grobnine, ki temelji zgolj na neposrednih letnih stroških upravljanja pokopališke dejavnosti za posamezno vrsto groba. 

Povečanje stroškov odvoza komunalnih odpadkov, ki so se v obdobju 2023-2025 zvišali za 100 odstotkov, in rast minimalne plače, ki se je povečala za 18,92 odstotka, predstavljata pomemben dejavnik, ki neposredno vpliva na stroškovno strukturo grobnine.  

Rast teh stroškov, ki so zunaj vpliva Pogrebnega podjetja Maribor, ima ključno vlogo pri oblikovanju cene grobnine, pravijo v pogrebnem podjetju. 

»Zaradi nujnosti uskladitve stroškov je predlagana cena grobnine za enojni grob 42,55 evra letno, kar pomeni povečanje za 1,01 evra mesečno,« še pojasnjujejo. 

Razmerja za določitev višine grobnine za ostale vrste grobov ostajajo nespremenjena, in sicer družinski grob 1,62, enotni grob 1,00, žarni grob 0,71 ter grobnica: 2,00.

V Mariboru cene pod slovenskim povprečjem

V Pogrebnem podjetju Maribor sicer pravijo, da so grobnine v Mariboru med najnižjimi v Sloveniji in pod povprečjem.  

Kljub dvigu vseh stroškov za vzdrževanje in urejanje pokopališča so nespremenjene od leta 2023 in izhajajo iz revidiranih podatkov za leto 2022. 

Povprečna cena grobnine v mestnih občinah po podatkih mariborskega pogrebnega podjetja znaša 37 evrov, v Mariboru 30,42 evra. 

Grob sicer odda v najem upravljavec pokopališča oziroma koncesionar v skladu s predpisi občine in pokopališkim redom. 

Vir: Pogrebno podjetje Maribor

Položnice enkrat letno

Za najem groba plačuje najemnik grobnino, ki jo je kot ustreznejši pojem uvedel zakon leta 2016 ter predstavlja sorazmerni delež letnih stroškov upravljanja pokopališke dejavnosti za posamezno vrsto groba, izračunan na podlagi seštevka vseh vrst grobov in njihovih razmerij do enojnega groba.

Stroški grobnine vključujejo stroške za urejenost pokopališča, oddaje grobov v najem in stroške vodenja evidenc.

Grobnina predstavlja sorazmerni delež letnih stroškov upravljanja pokopališke dejavnosti za posamezno vrsto groba. 

Položnice za grobnino se izdajo enkrat letno.

Komentarji (7)

pohorskisvizec

Nateg...bla bla podražitev.

Čuj ti (ni preverjeno)

Višje plače ..

Kurbinsin (ni preverjeno)

Prekleti cuzari.

janek_1 (ni preverjeno)

kaj to bodo tudi kvazi davek gor vdarili, kot na drugo in vec nepremicnino?

kapucinar (ni preverjeno)

KITAJSKA NI POCENI ŠEFICA

Marburg ad drau (ni preverjeno)

Dokler se ni uslinil na zupansko mesto arsenovic je bilo v mariboru vse vredu!! Zahtevajte odstop arsenovica!! To je resitev za maribor!!!!

Štajerski Pepi (ni preverjeno)

Direktorce so drage na pobrezju,vcasih je bla ena ,ko je sla.na.dopust pa je arso se eno zaposlil.Smo unikom z dvema babama na pobrwzju.Da ne govorim o ostalih kadrih in druge cene.pokopa.Zanima me njihova letna bilanca kam gre denar in kolko ga potrosijo.Ce je 20.000 grobov x40. In 24.000 x 250 pa ste na cifri.mrs

Starejše novice