Prvonagrajeni elaborat (Foto: ZAPS)
Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano se bo selil v novogradnjo, ki bo stala deset milijonov evrov.

Mariborski mestni svetniki bodo na četrtkovi seji obravnavali odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za poslovni objekt z mikrobiološkim laboratorijem ob Ptujski cesti. 

S tem se načrtuje novogradnja zdravstvenega, poslovnega objekta z mikrobiološkim laboratorijem - Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. 

Načrtuje se ureditev urbanih, zelenih površin ter skupne parkirne površine. Načrtuje se tudi priključitev na prometno, komunalno in energetsko infrastrukturo.

Nacionalni laboratorij pesti pomanjkanje prostora

V Sloveniji je s 1. januarjem 2014 začel delovati Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, ki je osrednji in največji slovenski javno-zdravstveni laboratorij.

Ukvarja se s problematiko varovanja okolja, diagnostično in javnozdravstveno mikrobiološko dejavnostjo, kemijskimi in mikrobiološkimi analizami različnih vrst vzorcev ter z raziskovalno dejavnostjo.

Prostori laboratorija se vse od nastanka nahajajo na Prvomajski ulici na Teznu, a ker je prostorska stiska vedno večja, so se odločili za gradnjo novih prostorov, ki bodo zagotovili celovito izvajanje njihovih dejavnosti.

»Pri našem delovanju in nenehnem povečanju obsega storitev se že dlje časa soočamo s prostorsko stisko. Zato smo se odločili za gradnjo novih trajnostnih laboratorijskih prostorov na lokaciji v Mariboru,« so v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano pred časom razložili za Mariborinfo.

In kakšen bi naj bil objekt?

Po načrtih naj bi bil objekt zasnovan kot kompaktna prostostoječa grajena struktura, ki bo zraven kletnega nadstropja in pritličja obsegal še tri nadstropja. Na zahodni strani se predvidi glavni vhod v stavbo s parkirnimi mesti.

Južno od stavbe so načrtovane zelene površine z zasaditvijo dreves in grmovnic, sprehajalnimi potmi, klopmi ter skupne parkirne površine, ki bodo namenjene uporabnikom novega objekta.

Načrtovana je biosolarna streha, ki je sestavljena iz ekstenzivnega zelenja in fotovoltaike. Med solarnimi paneli se načrtuje korita z drevjem, po obodu terase pa korita s padajočimi grmovnicami.

Novi prostori se bodo tako kot stari nahajali na Prvomajski ulici v Mariboru, natančneje v notranjosti območja na križišču Ptujske ceste in Janševe ter Sarajevske ulice.

Strokovno najprimernejšo arhitekturno-urbanistično rešitev so iskali z javnim natečajem v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije.    

Za potrebe umestitve novega objekta na omenjenem območju bo zaradi preseganja faktorja izrabe zemljišča potrebno pripraviti in sprejeti odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu.

Dopolnjeni osnutek občinskega podrobnega prostorskega načrta za poslovni objekt z mikrobiološkim laboratorijem je bil javno razgrnjen v času od 14. junija do 14. julija. 

Zainteresirana javnost je v času javne razgrnitve podala svoja mnenja, pobude in pripombe. Tako se v dopolnjenem občinskem prostorskem načrtu upošteva predlog, da bi se garaža objekta projektirala na način, da bi jo bilo po potrebi možno spremeniti v zaklonišče. 

Zdaj so na vrsti mestni svetniki, ki bodo sprejetje obravnavali na četrtkovi seji. Sledi vložitev gradbenega dovoljenja.

Vrednost investicije ocenjena na okoli deset milijonov

Ocenjena vrednost investicije za novo stavbo (brez laboratorijske opreme) je deset milijonov evrov.

»Po optimalnih scenarijih bi lahko pričeli z izgradnjo prihodnje leto oziroma v začetku leta 2024. Gradnja pa naj bi predvidoma trajala od dve do tri leta, torej bi bil predviden začetek uporabe stavbe v letu 2027,« so pred časom za Mariborinfo povedali v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano.

Komentarji (1)

Šumar (ni preverjeno)

Lepo jim je od covida ostalo...
Se je splačalo drkat slovence...

Starejše novice