Foto: Jaka Arbutina
Razpis za nabavo novih obsevalnih naprav vodstvo Univerzitetnega kliničnega centra Maribor napovedalo v prihodnjem mesecu.

Leto 2024 je mariborsko zdravstvo zaznamovalo razkritje dveh onkoloških bolnic, ki sta z javnim pozivom opozorili na nevzdržne razmere na onkološkem oddelku. 

Gradnja novega objekta, ki je zaradi težav z gradbenim dovoljenjem več kot leto dni stala, zdaj sicer poteka, vendar po spremenjenih načrtih.

Kljub temu za bolnike za zdaj ni predvidenih bistvenih izboljšav, tudi prepotrebne nove obsevalne naprave naj bi bile na voljo šele ob koncu leta.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Maribora, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Brez prekinitev zdravljenja

Tamara Petrun, vodja enote za radioterapijo na Oddelku za onkologijo Univerzitetnega kliničnega centra Maribor, pravi, da so obstoječi linearni pospeševalniki, tako imenovani obsevalniki, stari 12 let.

Za nove obsevalnike sta v novogradnji Oddelka za onkologijo že zgrajena dva prostora, tako imenovana bunkerja.

»Najprej se bosta v bunkerja umestila dva nova obsevalnika. Za umerjanje bomo nato potrebovali približno tri mesece. Meritve se bodo izvajale med vikendi, prazniki in v popoldanskem času. Aktivirali bomo vso razpoložljivo ekipo na enoti za radioterapijo z namenom, da skrajšamo čas 'kalibriranja'. 

Vzporedno bomo izvajali obsevanje na starih obsevalnikih z namenom, da ne prekinemo obsevalnega zdravljenja v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor. Ko bosta začela klinično delovati dva nova obsevalnika v novih bunkerjih, bomo zamenjali dva stara, cilj pa so štirje novi,« je še opisala.

Razpis v februarju

Z novimi obsevalniki bodo lahko obsevali večje število pacientov, izvajali bodo stereotaktično obsevanje, pacienti bodo obsevani v določeni fazi dihanja, kar bo zmanjšalo oziroma omililo stranske učinke obsevanja.

Direktor Univerzitetnega kliničnega centra Maribor Vojko Flis pa napoveduje razpis za nabavo obsevalnikov v februarju, kar bi pomenilo, da bodo prva dva v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor postavili konec leta, druga dva pa v drugi polovici 2026.

Starejše novice