Skupna vrednost že izdanih plačilnih nalogov v polnem znesku znaša približno 290.000 evrov, pri čemer je bilo do danes vplačanih že 86.000 evrov.
Po dveh mesecih delovanja radarja na Čufarjevi ulici v Mariboru je Medobčinsko redarstvo Maribor voznikom izdalo globe v skupni vrednosti skoraj 290.000 evrov. Od tega je bilo do danes vplačanih že približno 86.000 evrov.
Ob takšnih zneskih se seveda pojavi tudi vprašanje, za kaj bo Mestna občina Maribor ta denar namenila?
Kam gre denar?
Mariborska občina je za Mariborinfo pojasnila, da se vsa sredstva, zbrana iz naslova plačanih glob, stekajo v integralni del občinskega proračuna. To pomeni, da ti prihodki ne predstavljajo ločenega, namensko vezanega vira financiranja.
Namesto tega se vključujejo v skupna proračunska sredstva občine, iz katerih se nato financirajo različne občinske naloge in projekti.
Zavračajo očitke
Občina se je ob tem odločno odzvala na očitke nekaterih svetnikov, da so bili radarji postavljeni z namenom polnjenja občinskega proračuna.
Kot poudarjajo, je ključni cilj projekta izboljšanje prometne varnosti za vse udeležence v prometu – pešce, kolesarje in voznike.
»Radar je orodje prometne politike, ne proračunske.
Njegova mobilnost omogoča, da se uporablja tam in takrat, kjer so kršitve najpogostejše, ter tako učinkovito prispeva k zmanjšanju hitrosti in povečanju varnosti v prometu.«
Ob tem vztrajajo, da namen radarjev ni kaznovanje, temveč preventivno delovanje in ustvarjanje varnejšega okolja za vse prebivalce.
Lokacije niso naključne
Poudarjajo, da lokacije za ohišja niso bile izbrane naključno. Določene so bile na podlagi strokovne študije Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo, ki je bila predstavljena že marca 2025.
V njej so bili analizirani številni dejavniki, ki vplivajo na varnost, vključno z gostoto prometa, kategorizacijo cest, bližino šol, vrtcev, domov za starejše ter podatki o preteklih prekoračitvah hitrosti in prometnih nesrečah.
Občina poudarja, da je bila glede projekta in delovanja radarjev ves čas transparentna – lokacije, predvidene v študiji, so bile predstavljene marca 2025, konkretne točke meritev pa julija 2025.
»To potrjuje, da je glavni cilj Mestne občine Maribor umirjanje prometa in zmanjševanje prometnih tveganj, ne pa ustvarjanje prihodkov,« so še jasno zapisali v odzivu.