Ker je požar, ki je v skladiščnih prostorih podjetja Plana S na Teznem v Mariboru izbruhnil v soboto nekaj po 19. uri, predstavljal potencialno tveganje za okolje in zdravje prebivalcev, je bil ob požaru aktiviran mobilni ekološki laboratorij NLZOH. Ta je imel nalogo, da pripravi oceno vpliva požara na kakovost zunanjega zraka in posledično oceni morebitni akutni vpliv posledic požara na ljudi.
V požaru, ki je zajel montažne šotore s skupno okoli 9000 paletami plastičnih izdelkov, se je tvoril dimni oblak. Ta je bil glede na meteorološke podatke in topografske značilnosti območja usmerjen pretežno proti južni smeri, to je stran od gosto poseljenega dela Maribora oz. Teznega, je zapisano v poročilu, ki ga je Center za okolje in zdravje pri NLZOH pripravil za Upravo RS za zaščito in reševanje.
Mobilni ekološki laboratorij je zato v soboto med 22.15 in 22.45 odvzel vzorce zraka pri najbližjem stanovanjskem objektu v smeri širjenja dimnega oblaka, ki je od lokacije požara oddaljen okoli 150 metrov.
NLZOH na podlagi preliminarnih rezultatov analiz v odvzetih vzorcih zraka ni zaznal povišanih koncentracij benzena nad mejo kvantifikacije.
Požar ni imel znatnega vpliva na kakovost zunanjega zraka
»Dodatno ugotavljamo, da na podlagi podatkov merilne mreže kakovosti zunanjega zraka na Teznem niso bila zaznana povečanja onesnaževal v zraku. Glede na to, da nismo zaznali znakov poslabšanja kakovosti zraka, smo se odločili, da podrobnejše analize v odvzetih vzorcih niso potrebne,« so navedli v poročilu.
Rezultati analiz zraka tako kažejo, da požar ni imel znatnega vpliva na kakovost zunanjega zraka v Mariboru in njegovi bližnji okolici. »Na podlagi pridobljenih podatkov lahko sklepamo, da požar ni predstavljal akutne nevarnosti za zdravje prebivalcev okoliških območij,« je zapisano v poročilu.
Glede morebitnega vpliva na podzemno oz. pitno vodo pa poročilo izpostavlja, da so bile v času gašenja požara uporabljene večje količine vode. »Voda po naših podatkih ni bila zajeta in je odtekala v tla in posledično v podtalnico. Glede na bližino črpališča Bohova, ki oskrbuje s pitno vodo, priporočamo podrobnejšo analizo kakovosti podzemne vode na tem območju,« so navedli v poročilu.
K temu so dodali, da je dolgoročni monitoring kakovosti podzemne vode ključen za oceno potencialnih kumulativnih učinkov sproščenih onesnaževal in za zagotavljanje varnosti vodnih virov.
Medtem vzrok požara še ni znan. Kot so v torek za STA pojasnili na Policijski upravi Maribor, so tamkajšnji kriminalisti ogled kraja požarišča zaključili, nadaljujejo pa zbiranje obvestil o vseh okoliščinah nastanka požara, tudi o vzroku.
Komentarji (8)
Laž.
eh bejz no. A res? Aja, krave so najvecji onesnazevalci zraven avtomobilov, fosilna goriva,...
LAZEJOooooo
Neverjetni ste novinarčki na info mb. Eden prispevek prej na isto temo poročate, da je zrak zelo slab a sedaj po toliko pogorete plastike, da ni vplival na kvaliteto zraka?! Na gusteku prej sami dojemajo kaj se je dogajalo in kaj je res?!
Da je bil požar samo pljunek v morje ob vseh drugih onesnaževalcih? Kaj je tu tako težko verjeti?
Prve analize pa so pokazale, da je bil vpliv na okolje minimalen, tako je pisalo v članku, ko je zgorela tovarna Melamin v Kočevju, tako zmeraj piše, ko zagori kakšen obrat, deponija, fabrika, gozdovi - Kras, itd. Tako, je pisalo tudi zdaj. Da pride do resne okoljske katastrofe, če bi se ponovil Črnobil, bi še klanfali, da je vse ok in b.p. Tem ni niti malo za zaupat. Tako so zmeraj lagali in bodo lagali naprej. Na koncu pa so moteče prdeče krave, pa kurišča, pa fosilna goriva,..Vojne, letala, pa industrija v Indiji, na Kitajskem,itd. pa izpuščajo očitno cvetlične vonjave. Adijo, jim pamet.
Sedaj lahko kurim v peči vse kar mi pride pod roke.Je zanemarljiv učinek na okolje.
.
Ne to pa ni res. Od toplote izpustnih plinov je odvisno. Večja je toplota bol se dvigne in razredči. Manjša je toplota prej dol pade in vsi dihamo. Tak, da stare gate najprej posuši pol pa skuri.
No spet se je dokazalo, da nam ne bodo povedali resnice, samo zavajanje in delni podatki, da ne bi prišlo do neprijetnih vprašanj za oblastnike.
Pihal je (baje) severni veter, ki je rešil Maribor?! Vse tiste ljudi, ki živijo južno od požara pa "klinc" gleda ali kaj?! Zanimivo je tudi, da se je oblak strmo vzpenjal nad požarom...
O vplivu na zemljo in podtalnico pa nič konkretnega...
In to so naše visoko strokovne in odgovorne javne službe, ki skrbijo za nas.