FOTO: Matic Matjašič v skupino Moje mesto Maribor - tu sn doma
Po več kot letu dni se je obnova znamenitega kioska končno pričela.

Pred več kot letom dni so se pričele polemične razprave, saj je Mestna občina Maribor kiosk želela prodati za 6.500 evrov. To pa je zaradi zgodovinske vrednosti zmotilo marsikaterega občana in marsikatero občanko, odgovorne je pozivala k ohranitvi tudi mariborska kulturnica Zora A. Jurič.

Pobudi je prisluhnil takratni mariborski župan Andrej Fištravec in trafiko izvzel iz prodaje, nato pa so pričeli potekati »načrti za umeščanje vsebine v objekt«.

Za prenovo v skladu z usmeritvami Zavoda za kulturno dediščino, ki bi s programom sodila pod okrilje Muzeja narodne osvoboditve, se je ponudil kar sam podjetnik Marko Novak, a po besedah takratnega župana Andreja Fištravca naj bi bilo interesentov za prenovo več in zato z Novakom niso podpisali pogodbe. A kdo so bili drugi interesenti, ni bilo moč izvedeti.

Ko smo želeli izvedeti, zakaj stvari stojijo in kakšen je namen občine s kioskom, so nam na Mestni občini Maribor le pojasnili, da se bo »o bodočem ravnanju glede »kioska« odločalo v pripravi proračuna za 2019 in dalje.«

A znameniti kiosk je le začel doživljati spremembo:

Naj spomnimo ...

Poleti nam je direktorica Barberih Slana pojasnila, da naj bi kiosk po prenovi služil kot stičišče za vse ponudnike vodstev po Mariboru: »Notranjost trafike bi obnovili tako, kot je bila nekoč; prodajali bi se časopisi in vse, kar v trafiko sodi. Prodajale bi se tudi knjige oziroma literatura o Mariboru. Imeli bi tudi zgodbarno – tam bi se pripovedovale zgodbe, okoli te trafike pa načrtujemo tudi mesto, kjer bi se lahko bralo in srečevalo.«

Združili pa bi tako trafiko kot tudi muzejski del in sprehod skozi zgodovino Maribora: »Tam bi imeli tudi manjši muzejski del, posvečen preteklosti – predvsem tega dela – Maribora, in bi turistično povezovali levi in desni breg Drave.« 

Trafika bi imela tudi zaposlenega, ki bi delal kot kustos – poleg prodaje bi skrbel tudi za zgodovinsko-muzejski del in za sprehode oziroma vodstva po Mariboru. Pri tem in pri stroških elektrike bi s sofinanciranjem vskočila občina, saj je »muzej kadrovsko že tako ali tako podhranjen«. 

Kiosk s statusom kulturnega spomenika?

Na mariborski občini so takrat pojasnili tudi, da je objekt že vpisan v register kulturne dediščine kot kiosk, medtem ko je v fazi pregleda s strani pristojnih služb Mestne občine Maribor dokument Strokovne podlage za razglasitev kulturnih spomenikov lokalnega pomena za Občino Maribor, ki ga je pripravil Zavod za varstvo kulturne dediščine – OE Maribor.

»Med tistimi predlaganimi objekti, ki jih bo MOM potrdila za pridobitev statusa kulturnega spomenika lokalnega pomena, bo prav gotovo tudi trafika na Starem mostu.«

Komentarji (2)

Državljan_Klinc (ni preverjeno)

Čas je že bil.

Marko21 (ni preverjeno)

Fištra je bil ljubosumen, ker je Jurčičeva nato podprla Arsenoviča in tako miniral projekt. Klobučar se je na srečo poslovil in projekt teče dalje.

Starejše novice