Podhod pod arkadami zahodnega vhodnega portala mariborskega gradu se že več let pojavlja kot ena izmed bolj problematičnih točk mestnega središča.
Gre za območje, ki je v zadnjih letih postalo priljubljeno zbirališče različnih skupin – od dijakov bližnjih šol do naključnih mimoidočih in posameznikov, ki tam pogosto puščajo smeti, embalažo, ostanke hrane in cigaretne ogorke.
Na februarski seji mestnega sveta je na težavo znova opozoril mestni svetnik Aljaž Bratina, vodja svetniške skupine Arsenovič za Maribor, ki je predlagal konkretne ukrepe, tudi možnost čiščenja vsako uro. Po njegovih besedah pa bi za to moral poskrbeti prav Pokrajinski muzej Maribor.
Po pobudi mestnega svetnika Aljaža Bratine in odzivu muzeja, se je zdaj na zaplete za Mariborinfo odzvala še Mestna občina Maribor.
Bratina poudarja, da bi čiščenje moral organizirati muzej sam
Mestni svetnik Aljaž Bratina je na februarski seji mestnega sveta podal pobudo, da se nemudoma ukrepa proti zadrževanju in posedanju pod arkadami zahodnega vhodnega portala mariborskega gradu.
Poudaril je, da se na tem mestu vsakodnevno pojavljajo odpadki, kar po njegovih besedah »močno kazi podobo tega pomembnega kulturnega spomenika in mesta nasploh«.
Bratina je v pobudi predlagal, naj se k iskanju rešitve pozove Pokrajinski muzej Maribor. »V kolikor muzej ne najde učinkovitega načina za ukrepanje, pa predlagam, da se zagotovi redno čiščenje območja, in sicer na vsako uro,« poudarja Bratina.
Čiščenje bi po njegovem mnenju moral organizirati muzej sam s svojim osebjem, »ne da bi se odgovornost prelagala na mestne komunalne službe«.
Muzej: Čiščenje vsako uro je nemogoče
Na pobudo je hitro odgovoril Pokrajinski muzej Maribor, ki je pojasnil, da območje upravlja, ni pa njegov lastnik – ta ostaja Mestna občina Maribor.
Muzej ob tem opozarja na kadrovske omejitve, saj ima zgolj eno čistilko in enega hišnika, ki dnevno skrbita za več kot 4000 kvadratnih metrov površin, med njimi tudi Kino Partizan in Muzej najstarejše trte.
Po njihovih navedbah že sedaj čistijo območje podhodov trikrat dnevno, dodatno čiščenje vsako uro pa zaradi kadrovske in finančne stiske ni izvedljivo. Prav tako opozarjajo, da kot upravljalec nimajo pooblastil za izvajanje ukrepov proti zadrževanju ljudi na javnih površinah ali za njihovo odstranjevanje.
V želji po zmanjšanju množičnega posedanja in neprimernega vedenja so v preteklosti poskušali s postavitvijo arhitekturnih elementov, kot je t. i. kubus, občasno pa so najemali tudi varnostno službo, ki je obiskovalce pozivala k spoštovanju reda. Na težavo so večkrat opozorili tudi vodstvo sosednje šole, vendar se razmere niso bistveno izboljšale.
Muzej je prav tako poudaril, da nadzor nad javnimi površinami sodi v pristojnost občinske redarske službe, zato je pozval Mestno občino Maribor, naj se aktivneje vključi v iskanje sistemskih rešitev.
Občina priznava težavo, a se sklicuje na upravljavca
V odzivu za Mariborinfo so na Mestni občini Maribor zapisali, da se zavedajo občutljivosti že omenjene lokacije in težav, ki jih prinaša vsakodnevna uporaba prostora.
Kot poudarjajo, gre za območje, ki ga upravlja Pokrajinski muzej Maribor, zato formalna odgovornost za vzdrževanje čistoče in reda po njihovih besedah trenutno leži na njih. Kljub temu pa na občini priznavajo, da bodo pobude preučili znotraj pristojnih služb in da razmišljajo tudi o dodatni pomoči muzeju.
Poudarjajo, da z muzejem redno sodelujejo in so seznanjeni z njihovimi kadrovskimi in organizacijskimi težavami. V tej luči so pripravljeni iskati »podporne rešitve«, ki bi dolgoročno izboljšale razmere na območju podhoda pod arkadami zahodnega vhodnega portala mariborskega gradu.
Redarstvo vključuje lokacijo v svoje obhode
Kot pojasnjujejo na občini, je za varnost in javni red na območju mesta sicer pristojno Medobčinsko redarstvo, ki že zdaj izvaja nadzor tudi na območju zahodnega vhoda mariborskega gradu. Tja pa prihajajo tudi ob prejetih prijavah, kadar občani poročajo o kršitvah javnega reda ali občutku ogroženosti.
Obenem so na Mestni občini Maribor upravljavcu, Pokrajinskemu muzeju Maribor, predlagali, naj razmisli o uvedbi videonadzora kot dodatnega odvračilnega ukrepa.
»Mestna občina si prizadeva, da bi s sodelovanjem vseh vpletenih izboljšali stanje na tem območju, predvsem pa, da se skupaj s Pokrajinskim muzejem najde vzdržno in dolgoročno rešitev, ki bo primerna tako z vidika vzdrževanja kot varnosti in celostne podobe mestnega jedra,« zaključujejo na mariborski občini.
Komentarji (8)
Pridite situacijo pogledat v "parkec" pred Srednjo gradbeno šolo in gimnazijo na Smetanovi ulici ... smeti po tleh, pasji kakeci komaj čakajo, da otrok stopi v/na njega, od raznih pijač razmetana emabalaža, steklenice ležijo povsod, košev za smeti ne prazni nihče oz se praznijo mnogo preredko ... pa vas vprašam ... se zavedate, ksihti, da dobrine ne prinašajo samo koristi in veselja, pač pa tudi obveznosti? ... kaj vam/nam bo omenjeni park, če od umazanije in pasjih drekov ne moreš koristiti funkcionalnosti, ki jih zadeva ponuja? ... čistilke omenjene šole delajo efektivno 3 ure dnevno, vse ostalo je sviranje na tamburicu in solfegio za ukulele ... pa so šolske čistilke dolžne čistiti nekaj kar jim ni v opisu del in nalog? ... skratka: uporabnikov, katerim je park namenjen (dijakom predvsem) to ne zanima, vodstvo šole mora poskrbeti za red in čistočo v šoli, kakor tudi okoli šole ... to pa je, verjetno, po njihovem mnenju, domena občine ... pa smo zopet na začetku kroga ...
Zagotovo krivci na pokrajinskem muzeju. Na silo prirejajo raznovrstne prireditve,....
Naj postavijo ustrezen koš za smeti, pa bo mir.
Povrsine pred gostilno koper na koroski cesti, katero ima na kredit zastavljeno herr arsenovic snaga redno pobira smeti in cisti!!! Za javni denar!! Ne nasedajte mariborcani!!!
Dagaš... a mine minuta, ko ti ne bi mislil na Župana, samo vprašam?
Obcina nima denarja!! Arsenovic (levicar, velik kolega z golobjekom!!) je namrec povzrocil dolg v visini 120milijonov!! Prvic v vsej zgodovini maribora!!
ne moreš verjeti, vedno i znova isto nakladanje
Ezl ek 2.0