Aktivno vključevanje nevključenih povzročiteljev odpadkov v Mariboru.
Skladno z uredbo o obvezni občinski gospodarski javni službi zbiranja komunalnih odpadkov mora posameznik, ki je povzročitelj odpadkov, svoje komunalne odpadke prepuščati izvajalcu javne službe.
Upoštevaje odlok o načinu opravljanja obvezne lokalne gospodarske javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki v Mestni občini Maribor, se morajo v sistem odvoza odpadkov vključiti vsi povzročitelji odpadkov, ki imajo ne glede na pravni temelj pravico do uporabe stavbe ali dela stavbe, kjer stalno ali začasno prebivajo osebe, opravljajo dejavnost ali uporabljajo objekt za javno rabo.
To pomeni, da morajo biti v sistem vključeni tudi lastniki in uporabniki objektov, kjer sicer ni stalno ali začasno prijavljenih oseb, a se objekti občasno uporabljajo, sporočajo iz Snage.
Kaj je pogoj za vključitev?
Pogoj za vključitev v sistem odvoza odpadkov je izpolnjen, kadar je stavba vzdrževana in priključena na vsaj eno od predpisanih oblik komunalne ali energetske oskrbe.
Na podlagi teh določil so začeli postopek aktivnega vključevanja nevključenih objektov v odvoz odpadkov v Mestni občini Maribor.
Nadaljevali bodo tudi v ostalih občinah, kjer izvajajo gospodarsko javno službo zbiranja odpadkov.
Poslali prve pozive
V ta namen so v Snagi od Mestne občine Maribor pridobili podatke o objektih, kjer je na naslovu urejen vodovodni priključek.
»Ugotovili smo, da je na območju Mestne občine Maribor 1066 naslovov, kjer je bila v zadnjih treh mesecih zabeležena poraba vode, vendar objekti kljub temu niso vključeni v sistem odvoza odpadkov.
Tako smo 14. marca 2025 po pošti poslali prvih 500 pozivov za vključitev na 449 naslovov, kjer je bila zabeležena poraba vode.
Vse prejemnike pozivamo, da se nemudoma vključijo v sistem odvoza odpadkov; če se ne bodo odzvali na to, bomo primere predali v obravnavo Medobčinski inšpekciji, ki bo izvedla nadaljnje postopke skladno z veljavno zakonodajo.«
Njihov cilj je zagotoviti urejeno in pravično ravnanje z odpadki za vse povzročitelje ter s tem prispevati k čistejšemu in bolj urejenemu okolju v Mestni občini Maribor.