Župnija svetega Petra pri Mariboru Malečnik, Pokrajinski arhiv Maribor, Nadškofija Maribor in Osnovna šola Malečnik vabijo na 1. Glaserjev festival v Malečniku, ki bo med 21. in 25. aprilom.
V Glaserjevem salonu z galerijo v Malečniku bo v četrtek, 21. aprila, ob 19. uri, otvoritvena slovesnost ob začetku 1. Glaserjevega festivala.
Otvoritev bo spremljalo odprtje razstave: Ko zgodbo o pozabljeni malečniški preteklosti pripovedujejo arhivi. Na razstavi bodo prvič na ogled nekatere originalne listine iz Glaserjevega obdobja.
Glaserjev festival poteka pa pod častnim pokroviteljstvom rektorja Univerze v Mariboru Zdravka Kačiča. Rektor Kačič bo festival tudi otvoril.
V petih dneh se bodo zvrstili različni dogodki za otroke in odrasle
V četrtek že pred uradno otvoritvijo bodo članice Društva malečniških gospodinj izvedle otroško delavnico peke peciva. V petek bo otroška delavnica iskanja po matrikulah in odprtje razstave otroških likovnih del z naslovom V Glaserjevem času.
V petek zvečer bo sledila otvoritev trinadstropne obokane župnijske vinske kleti z degustacijo vin v sodelovanju z Društvom vinarjev Na zdravje Malečnik in nastopom dua De liri.
V soboto bo na vrsti ekskurzija romanje po Glaserjevih poteh v Ruše in Gradec. V nedeljo bosta sveta maša in položitev venca na Glaserjev grob pri cerkvi Matere Božje na Gorci. V ponedeljek, bo Drago Korade izvedel predavanje Preše nekoč in danes.
Festival se bo zaključil v ponedeljek s pogovorom o rodbini Glaser. Pogovor z gosti bo vodil Stane Kocutar.
Vstop na vse dogodke je brezplačen.
Festival nosi ime po Marku Glaserju, duhovniku, pesniku, pisatelju in prevajalcu, ki je v Sloveniji in v Malečniku, kjer je župnikoval skoraj pol stoletja, pustil velik pečat. Glaser je imel izredne zasluge pri prenosu škofijskega sedeža iz Št. Andraža v Labotski dolini v Maribor.
Med drugim je dal Marko Glaser pozidati kapelice znamenitega križevega pota na Gorco, poslikati je dal obe cerkvi – tako župnijsko kot romarsko cerkev Matere božje na Gorci, obnovil je oltarje, prenovil župnišče in gospodarsko poslopje, bil je med začetniki šmarnične pobožnosti na Slovenskem. Prizadeval si je tudi za izobrazbo deklet in v ta namen zgradil samostan in iz Eggenberga v Malečnik pripeljal šolske sestre.
Lani junija so v župnišču v Malečniku pri Mariboru slavnostno otvorili Glaserjev salon z galerijo umetniških del. »Marko Glaser je še vedno živo navzoč v naših krajih,« je ob takratni otvoritvi povedal župnijski upravitelj Sebastijan Valentan: »Več kot 130 let po njegovi smrti nas še vedno nagovarja z ohranjeno zapisano besedo, bodisi v pridigah ali pa v prozi in poeziji.«