S toplimi dnevi prihajajo tudi prva večja pomladna opravila okoli hiš, vrtov in vikendov. Ljudje grabijo listje, obrezujejo grmovje in odstranjujejo ostanke zime iz svojih zelenih površin.
A ob tem mnogi pozabijo, da nekatere ustaljene prakse, kot je kurjenje vejevja in drugega rastlinskega materiala, ne le, da škodujejo okolju in zdravju, ampak so tudi v nasprotju z veljavno zakonodajo.
Na nevarnosti in prepovedi kurjenja zelenega odpada ob prihodu pomladi opozarja tudi Mestna občina Maribor, kjer občinski inšpektorji v tem času povečajo nadzor nad ravnanjem z rastlinskimi ostanki. Na kaj torej moramo paziti in kakšne so kazni?
Onesnažen zrak lahko resno škoduje našemu zdravju
Kurjenje zelenega odpada, torej trave, listja, vejevja in drugih rastlinskih ostankov, sprošča v zrak številne škodljive snovi.
Med njimi so drobni prašni delci PM10, benzen, ogljikov monoksid in druge nevarne plinske spojine, ki dokazano škodujejo zdravju.
Zdravstveni učinki so lahko resni: povečano tveganje za bolezni srca in ožilja, poslabšanje kroničnih pljučnih bolezni in druge težave z dihanjem.
V urbanem okolju, kjer je gostota prebivalcev večja, ima vsako kurjenje še večji vpliv na skupno kakovost zraka. Prav zato je v Mariboru in drugod po državi kurjenje zelenega odpada izven izjem strogo prepovedano.
Kaj lahko storimo z odpadnim rastlinskim materialom?
Namesto kurjenja lahko odpadni rastlinski material kompostiramo na lastnem vrtu, s čimer izboljšujemo kakovost tal in vračamo hranila naravi.
Če kompostiranje ni mogoče, lahko zeleni odpadek oddamo v zabojnike za biološke odpadke ali pa ga odpeljemo v zbirni center. V primeru večjih količin je na voljo tudi možnost naročila posebnega odvoza.
Kurjenje je dovoljeno le v kmetijstvu in še to izključno v primerih, ko gre za okužene rastline ali škodljivce, kjer se ostanki sežigajo zaradi preprečevanja širjenja bolezni.
Tudi v teh primerih pa mora biti kurišče ustrezno zaščiteno, oddaljeno od gozda, kurjenje mora potekati brez vetra in po koncu mora biti ogenj popolnoma pogašen.
Kazni so visoke, nadzor poostren
Za nedovoljeno kurjenje rastlinskih ostankov so predpisane visoke kazni – za posameznike od 500 do 4500 evrov. Pravne osebe in samostojni podjetniki, ki kršijo te predpise, lahko prejmejo še višje kazni, in sicer od 1000 do 6000 evrov.
Nadzor nad spoštovanjem predpisov izvajajo občinski inšpektorji, ki so spomladi še posebej pozorni na tovrstna ravnanja. Namen nadzora ni zgolj kaznovanje, temveč predvsem zaščita zdravja ljudi in ohranjanje čistega okolja.
Občina Maribor tako poziva občane, naj spoštujejo predpise in poskrbijo, da bodo spomladanska opravila potekala v skladu z zakonodajo in z mislijo na dobrobit skupnosti.
Tudi odlaganje v gozd ni rešitev
Poleg kurjenja se pogosto pojavlja še ena škodljiva praksa – odlaganje zelenega materiala v gozdovih. Čeprav se zdi, da narava zmore vse predelati, ima tovrstno ravnanje lahko resne posledice.
»Mnogi menijo, da s tem pripomorejo k nastanku komposta, vendar lahko to privede do vnosa invazivnih vrst. Te rastline se hitro širijo, izpodrivajo avtohtone vrste in spreminjajo ekosisteme, kar ogroža biotsko pestrost,« poudarjajo na mariborski občini.
Pri tem dodajajo, da takšno odlaganje ni samo okoljsko škodljivo, ampak dolgoročno pomeni tveganje za biotsko raznovrstnost in zdravje gozdnih habitatov.
Komentarji (15)
Brez veze opozorilo, vrtičkarskih piromančkov tudi kazen ne zaustavi.....
Ta zakon je za mesta razumljiv a da se na deželi tudi ne sme pa je smešno?!
Glede onesnaževanja zraka prvo porihtajte pri Musku, Putinu, Zelenskemu,... ker ti pa resnično zastrupljajo planet?!
Ok, verjamem, da v urbanem okolju in strnjenih naseljih ni prijetno. Kaj pa, ko se vžge par ton plastike, kot na Teznem, pa Surovini, že par x, itd.,?! Takrat pa flancate, da ni okolju škodljivo, da ni povečane koncentracije PM10 delcev,da še preočujejo kakšen bo vpliv. na okolje, da podtalnica ni onesnažena, itd. Npr..Letala, sploh zadnje 3 dneve treningov, pa verjetno uporabljajo vodo in iz njih puhtijo cvetlice. 🤦 Zadnje par let opažam, da noben zakon ni napisan z ljudsko roko, ampak psihopatsko, varujejo jih policija in redarstvo, narod pa se samo lupi in striže. Še malo pa stopit ne boš smel ven, pa te bo že čakalo, tisoč in ena kazen in globa.
Dajte,dajte!V strnjeni ulici kurijo plastiko in smeti,da je cela ulica v dimu pa inšpekcija nič ne ukrepa!
HA,HA,HA ,BENZEN,sproščajo vejevje)????,,ko se z starim dizlo peljete je ok,ko tovarne konstantno,izpuščajo 24ur na dan ,je ok,itd ,ne me jebat,pa skurim vam ves kres ,pa pridi ti inšpektor mimo moje mejo boš vide kje je hudič doma,pa poslovilno napiši.Nismo vsi ofce.
tone,tone in tone in tone in tone exsploziva gre ne daleč stran v zrak vsak dan vsako uro,čujte luvt ne pozna meja,tu se pa narod heca za kurjenje ???bodite pametni.in kurite naprej.ha.
Sta še pred vrati velika noč in 1.maj, pa bo pač takrat kresovanje..
Zdaj bom pa zmeto skup za največji kres,zanalašč.
Haha, naj inšpekcija.stopi na mojo zemljo..bo videl hudiča.
Ja, Svizni ... vsi vemo, da maš hudiča doma ...
Boš hudiča s ketne spusto? ...
Vzpodbujajo metanje svinjarije v naravo.
Kje ste bili inšpektorji preden je zagorelo na Betnavski c.? Tam je večletna navlaka lesa in vse krame prav izzivala ,da jo nekdo zažge . Tudi gradbeni inšpektorji imajo ogromno dela na objektu ,ki je že 20 let v gradnji .
Kmalu vas čaka kazen če boste obuli čevlje brez nogavic. kar pripravite se.
Ta temni kurijo vse živo, itak noben inšpektor ne bo upal k njim