Vir: AquaSystems Facebook profil
V Mariboru ob svetovnem dnevu voda dan odprtih vrat centralne čistilne naprave.

Ob današnjem svetovnem dnevu voda je podjetje AquaSystems, ki upravlja Centralno čistilno napravo Maribor, tradicionalno priredilo dan odprtih vrat.

Obiskovalcem so podrobneje predstavili delovanje čistilne naprave in pokazali, kako skrbijo za čiste in neoporečne vode. Centralna čistilna naprava letos obeležuje 20 let začetka obratovanja.

Vode je treba ohranjati čiste, pitno vodo pa ob tem smotrno porabljati, poudarjajo v podjetju AquaSystems. 

»V Sloveniji je pravica do pitne vode zapisana v ustavi in čeprav je Slovenija na prvi pogled z vodo bogata dežela, mora vsak z njo ravnati skrbno. To počnemo tudi mi, ko odpadno vodo pred njenim izpustom v naravne vodotoke ali podtalnico očistimo v skladu z najstrožjimi standardi in tako svoje poslanstvo varovanja voda izpolnjujemo vsak dan znova,« je poudaril direktor družbe Leon Lozar.

Kako pomembne so čiste in neoporečne vode za življenje ljudi, živali in rastlin, je letos med drugim izvedelo več kot 300 osnovnošolcev, ki so si ogledali delovanje čistilne naprave.

Obiskali so jo tudi prebivalci iz bližnje okolice in širše regije.

Ker letos podjetje AquaSystems obeležuje 25-letnico obstoja in 20-letnico obratovanja prve faze mariborske centralne čistilne naprave, so v tednu pred svetovnim dnem voda izvedli še dodatne osveščevalne aktivnosti, ki so na poučen, a hkrati zabaven način prebivalce Maribora in njegove okolice spodbujale k skrbi za naravno okolje in odgovornemu ravnanju z vodo.

Centralna čistilna naprava Maribor je največja čistilna naprava na celotni trasi reke Drave in druga največja v Sloveniji. Skrbi za upravljanje z odpadnimi vodami Mestne občine Maribor, občin Miklavž na Dravskem polju, Duplek in Hoče - Slivnica.

V njenem prispevnem območju živi približno 136.000 prebivalcev. Od začetka obratovanja je prečistila 190 milijonov kubičnih metrov odpadnih vod in 158.000 kubičnih metrov odpadnih vod iz greznic. V povprečju na mesec prečisti okrog 800.000 kubičnih metrov odpadnih vod, kar znaša 25.000 kubičnih metrov odpadnih vod dnevno, na uro pa zmore prečistiti do 7000 kubičnih metrov vod.

V času svojega delovanja je naprava iz odpadnih vod odstranila 237.000 ton odpadnega blata in 8870 ton odpadkov, ki se odstranjujejo v mehanskem predčiščenju, so še navedli v družbi AquaSystems.

Mariborska čistilna naprava ob tem izpolnjuje najstrožje okoljevarstvene standarde Evropske unije že od leta 2004, ko je Maribor kot prvo mesto v Sloveniji dobil tudi terciarno stopnjo čiščenja odpadne vode. Skupni povprečni učinek čiščenja v letu 2021 je bil 96,4-odstoten.

»Kot druga največja čistilna naprava v Sloveniji Centralna čistilna naprava Maribor postavlja visoke standarde ostalim slovenskim mestom glede učinkovitosti čiščenja odpadnih voda in učinkovitosti obratovanja čistilnih naprav,« je še dejal Lozar.

Ob tem so v družbi spomnili na nekaj pravil, ki jih lahko vsak upošteva za ohranjanje voda. V odtoke oziroma v kanalizacijski sistem tako ne mečemo odpadkov, ki tja ne sodijo, v odtoke ne zlivamo ostankov barv, olj, lakov in razredčil, da je manj več, pa velja pri uporabi čistil, so navedli.

Starejše novice