Mestnim svetnikom bo namreč prvič predstavljeno poročilo revizijske družbe Ernst&Young kot tudi revizijsko poročilo, ki ga je na isto temo pripravil nadzorni odbor občine. Družba Ernst&Young, ki ga je naročil nadzorni svet Snage, nosi oznako zaupno, pri čemer želi mestna uprava pri obravnavi te točke izločiti javnost, poroča Večer.
Temu niso naklonjeni niti v največji opozicijski svetniški skupini, Listi Franca Kanglerja - NLS kot tudi nekateri koalicijski svetniki.
Zakaj je revizija družbe Ernst& Young zaupna?
Kot pravijo na občini, je pravna podlaga za zaupnost gradiva pogodba, s katero sta Snaga in revizor dorekla svoje medsebojne odnose.
»Oznako zaupnosti lahko umakne samo avtor dokumenta. Mi smo to skušali, a nismo dobili niti njihovih pisnih odgovorov. Niti nadzorni svet niti lastniki Snage do tega, da bi poročilo bilo javno, nimamo nobenih zadržkov, ne nazadnje ne obremenjuje nikogar iz sedanje uprave družbe, ne lastnikov, niti sedanjega vodstva občine,« je za Večer razložil predsednik nadzornega sveta Snage Damijan Škrinjar.
Svoje mnenje o zapiranju seje za javnost je danes podal tudi Saša Arsenovič, župan Mestne občine Maribor. »Tudi sam, osebno in kot župan, menim, da bi bilo vsebinsko prav, da bi bilo to poročilo odprto za javnost, saj gre za davkoplačevalski denar za našo investicijo, vendar izvajalec vztraja pri tem, to je njihova poslovna odločitev, v katero ne moremo posegati, da v kolikor bo javnost prisotna, tega poročila mestnemu svetu ne bodo podali. Tako da, če bo mestni svet glasoval za odprtost te seje, bo dosegel samo to, da mi tega poročila jutri ne bomo videli,« pravi Arsenovič.
Snaga za izgradnjo sortirnice ni imela zagotovljenega denarja
V še ne razkritem poročilu bi naj nadzorni odbor občine, kot tudi družba Ernst&Young, ugotovili, da je Snaga leta 2014 pogodbo z izvajalcem, družbo Kostak, podpisala, ne da bi pred tem mestni svet obravnaval investicijski program in ne da bi Snaga sploh imela zagotovljen denar za financiranje investicije.
Pri tem je Snaga tudi popolnoma zgrešila in precenila razpoložljive količine odpadkov, ki naj bi jih letno predelala v sortirnici, kar je povzročilo njeno predimenzioniranost. »Lanski dvig cen Snage za 38 odstotkov tako ni le posledica dolgoletnega zadrževanja cen, ampak tudi negativnih poslovnih rezultatov sortirnice,« še po razkritih podatkih Večera piše v poročilu nadzornega odbora.
Sledi ugotavljanje odgovornosti
Zaradi vsega omenjenega nadzorni odbor občini predlaga ugotavljanje odgovornosti tistih, ki so z občine ali s Snage sodelovali in sprejemali ključne odločitve pri izgradnji sortirnice.
»Sedanjo mestno vodstvo nima nobene veze s tem, razen, da smo podedovali en velik problem ali pa mu lahko rečemo izziv. Moje mnenje je, da sortirnico imamo, da se odpadki sortiramo, saj se lahko iz tega nekaj zasluži, kako pa je bila investicija peljana glede na poročila, pa bodo verjetno sproženi postopki, kjer se bo iskala odgovornost tistih, ki so to tako naredili. Koliko pa in če je bilo preplačano, pa se bodo morali ukvarjati organi pregona,« še pri tem dodaja Arsenovič.