Tudi v času epidemije koronavirusa so v podjetju Energetika Maribor ukvarjali s problemom odvoza odpadnega blata, ki se proizvede v Centralni čistilni napravi.
Spomnimo ...
Podjetje Surovina, ki v Mestni občini Maribor prevzema odpadno blato iz čistilne naprave, je zaradi ukrepov, povezanih z omejevanjem širjenja novega koronavirusa, prevzem sprva ustavilo. Takrat so pojasnili, da jim številni ukrepi, ki so jih sprejele naša in druge države, otežujejo izvajanje storitev. Na eni strani je to zaradi izpada kadra, drugi ključni dejavnik, zakaj se je prevzem blata ustavil, pa je zapiranje mej za tovorni promet. Odpadno blato iz Maribora namreč Surovina vozi na Madžarsko, pojasnjuje mestna občina.
Le dan kasneje pa so iz Mestne občine Maribor sporočili, da bodo morali do nadaljnjega odpadno blato iz mariborske Centralne čistilne naprave odlagati na začasni deponiji v Dogošah, ob sami čistilni napravi. Kot je takrat poudarila Mestna občina Maribor je rešitev začasna in jo bo potrebno, glede na razmere, še prilagajati.
Za izvajalca odstranitve blata znova izbrana Surovina
Energetika Maribor po pooblastilu Mestne občine Maribor od leta 2016 izvaja dejavnost ravnanja in odstranjevanja z blatom. Tako so leta 2016 v podjetju Energetika naredili prvi razpis za ponudnike, ki bi bili zadolženi za izvajanje odstranjevanja blata. Najugodnejši ponudnik je bil takrat Gorenje Surovina, njihova cena pa je znašala nekaj manj kot 49 evrov. Pogodba je bila sklenjena za dve leti, do konca leta 2018, ko so v Energetiki znova naredili razpis, v katerem je bila znova izbrana Surovina, kjer pa se je cena dvignila na 57 evrov, pogodba pa je bila sklenjena do 31. marca letošnjega leta.
Podjetje Surovina je zaradi drastičnih razmer v prejšnjem letu že ob koncu leta 2019 želelo pogodbo prekiniti zaradi negativnega poslovanja. Na Energetiki so tako razpis podaljšali in konec februarja dobili edinega ponudnika, ki se je prijavil na razpis, šlo je znova za podjetje Surovina. Cena pa se je iz 57 evrov dvignila na 220 evrov. Na podlagi tega so opravili elaborat in ga predstavili Mestni občini Maribor.
Mestni svet mora višje cene podjetja Surovina še potrditi
Predvideno je bilo, da bi se konec marca odločitev o sklenitvi pogodbe in cenah sprejela na seji, kar pa je preprečila epidemija koronavirusa. Pri tem so se v Energetiki trudili najti nove rešitve, skupaj s sodelovanjem s Surovino, tako je Surovina poskušala najti partnerje v tujini, zaradi česar je sedaj ponudila komercialni popust na ceno 220 evrov in tako sedaj znaša 169 evrov na tono blata, ki se odpelje s Centralne čistilne naprave.
Energetika je zato znova pripravila elaborat, s čimer bo cena za končnega odjemalca 0,4679 evra na kubični meter vode, do danes je namreč povprečni odjemalec plačeval 0,1485. Če bi Mestni svet višjo ceno potrdil, bi povprečno gospodinjstvo z julijem začelo plačevati dodatnih 3,57 evra.
»V vsem tem času smo iskali vse rešitve, kar je možno z blatom narediti, vendar pri cenah, ki so veljale do 31. marca, se nobena zadeva ni izplačala. Sedaj iščemo dalje, pripravljamo ekonomske izračune, kaj bi se izplačalo,« pravi Alen Perc, direktor Energetike Maribor.
Obnova javne mestne razsvetljave
Na drugi strani Urad za komunalo, promet in prostor Mestne občine Maribor načrtuje posodobitev obstoječe javne razsvetljave. Pri tem so od marca prejšnjega leta do danes pridobili vse ustrezne dokumente za posodobitev javne razsvetljave, pri čemer jim manjka le še odlok Mestne občine.
Gre za dela, vredna okoli 5 milijonov evrov, za obdobje desetih let, pri tem pa so se odločili za izvedbo del preko javno-zasebnega partnerstva, saj gre za velik finančni zalogaj, ki ga občinski proračun ne more financirati sam, pri čemer bo šlo za menjavo okoli 13.000 svetilk.
Trenutno je javna razsvetljava neustrezna in je v neskladju z evropsko direktivo kot tudi z odločbo okoljskega inšpektorata. »Mestu je na tem področju že davno v zamudi. Na eni strani trošimo neverjetno veliko denarja za zastarelo tehniko, po drugi strani okolje svetlobno onesnažujejo,« pravi Saša Arsenovič, župan Mestne občine Maribor.