Mariborska Tovarna mesnih izdelkov Košaki, ki jo zadnja leta lastniško obvladuje podlehniška mesarija Žerak, je leto 2022 zaključila s 15,7 milijona evrov prihodkov, kar je za petino več kot leto prej.
Podjetje je kljub temu po treh letih pozitivnega poslovanja lansko poslovno leto zaključilo s 130.000 evri čiste izgube.
Kot je razvidno iz letnega poročila mariborskega podjetja z okoli sto zaposlenimi, so v letu 2022 za skoraj polovico povišali prodajo na tujih trgih, a so glavnino prihodkov v višini 13,5 milijona evrov še vedno ustvarili na slovenskem trgu, kjer so prodajo zvišali za 16 odstotkov.
Pri prodaji mesnih proizvodov se po njihovem spreminja struktura kupcev, saj prodajajo več izdelkov pod lastno blagovno znamko, s tem pa tudi po višjih cenah. Večjo rast prodaje so beležili pri svežem mesu, pri čemer širijo prodajo pri obstoječih kupcih, hkrati pa aktivno pridobivajo nove. Usmerjeni so k čim večjemu deležu klanja za lastne potrebe.
Letošnjo izgubo v podjetju, ki ga vodi Marko Žerak, pripisujejo skokoviti rasti cene osnovnih surovin, saj so se lani stroški nabave povišali za 28 odstotkov. Ob tem so bili višji tudi stroški energentov in nabave embalažnih materialov.
Medtem ko jim to lani ni uspelo v celoti, zdaj vendarle počasi uspevajo povišane stroške prenesti v višje cene izdelkov. Zaradi aktualnih okoliščin so se lotili tudi sanacijskega programa, s katerim med drugim opuščajo določene proizvodne programe, zlasti tiste, ki jim povzročajo največjo izgubo, optimizacijo števila zaposlenih in zniževanjem nepotrebnih stroškov.
Za letošnje leto so v Košakih sicer načrtovali ponovno rast, predvsem na segmentu svežega mesa. Med investicijami napovedujejo energetsko obnovo klavnice in posodabljanje opreme, ker načrtujejo tudi večje število upokojitev, pa so napovedali dodatno zaposlovanje. Sanacijski ukrepi bi po njihovih pričakovanjih pozitivno poslovanje lahko omogočili v letu 2024.
Mariborska tovarna mesnih izdelkov, ki je bila pred nekaj leti kot delniška družba v večinski lasti zadrug, je imela v preteklosti kar nekaj težav s poslovanjem, čeprav so takrat ustvarili tudi za 25 milijonov evrov prihodkov. Leta 2013 je podjetje prvič pristalo v prisilni poravnavi, zgodba se je ob prihodu Žerakov ponovila leta 2017, kar je pripeljalo do nezaupanja s strani dobaviteljev.
Medtem je bila pred tremi leti vnovična prisilna poravnava pravnomočno zaključena, zadnji obrok za poplačilo terjatev pa so poravnali letos.
Nic bat
Ti bodo preziveli