Slovenija ne sme podpirati genocida in vojnih hudodelstev.
Pobudniki peticije proti odprtju izraelskega častnega konzulata v Mariboru ostro nasprotujejo temu diplomatskemu koraku in pozivajo Vlado Republike Slovenije, naj zavrne soglasje za njegovo vzpostavitev.
Menijo, da bi odprtje novega konzulata pomenilo krepitev diplomatskih vezi z državo, ki je obtožena hudih kršitev človekovih pravic in vojnih hudodelstev v Palestini.
V peticiji, ki jo je objavila Organizacija za participatorno družbo, jasno zahtevajo, da ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon in vlada pod vodstvom Roberta Goloba ne potrdita sklepa o vzpostavitvi drugega izraelskega častnega konzulata v Sloveniji.
Prav tako pozivajo predsednico Republike Slovenije Natašo Pirc Musar, naj izraelskim predstavnikom ne podeli eksekvature, ki bi jim omogočila uradno delovanje v državi.
Ostri argumenti pobudnikov peticije
Peticija poudarja, da je Izrael država, ki vsak dan šokira svet z nadaljevanjem in stopnjevanjem vojnih zločinov in mednarodnih hudodelstev nad Palestinkami in Palestinci. Po njihovih besedah izraelske sile izvajajo kolektivno stradanje civilnega prebivalstva, napadajo bolnišnice, šole in druge objekte, ki uživajo zaščito po mednarodnem pravu.
Pobudniki peticije opozarjajo, da je Meddržavno sodišče že januarja letos ugotovilo, da obstaja verjetnost, da Izrael s svojimi dejanji krši Konvencijo o preprečevanju in kaznovanju genocida.
Ob tem navajajo tudi, da sta izraelski premier Benjamin Netanjahu in nekdanji obrambni minister iskani osebi, saj je mednarodno kazensko sodišče zanju izdalo naloge za aretacijo zaradi suma vojnih hudodelstev in hudodelstev proti človeštvu.
Kršitev mednarodnega prava
Poleg tega peticija izpostavlja, da je meddržavno sodišče že julija lani v svetovalnem mnenju ugotovilo, da izraelska okupacija palestinskih ozemelj, vključno z Gazo, Zahodnim bregom in Vzhodnim Jeruzalemom, predstavlja kršitev mednarodnega prava.
Sodišče je zapisalo, da mora Izrael prenehati s kršitvami, končati svojo nezakonito prisotnost na zasedenih ozemljih in povrniti škodo, ki jo je povzročil.
Ob tem je opozorilo, da imajo vse države, vključno s Slovenijo, mednarodnopravno obveznost, da ne priznajo nezakonitega stanja, ki ga je vzpostavil Izrael, in mu pri tem ne nudijo pomoči ali podpore.
Peticija: Odprtje izraelskega konzulata je v nasprotju z mednarodnim pravom
Peticija opozarja, da je Slovenija kot članica Združenih narodov dolžna spoštovati odločitve Meddržavnega sodišča in prekiniti vse diplomatske, politične in gospodarske vezi z Izraelom, ki bi lahko pripomogle k nadaljnjemu izvajanju apartheida in okupacije.
Pobudniki peticije menijo, da bi Slovenija morala:
- Prekiniti sodelovanje s podjetji in finančnimi institucijami, ki posredno ali neposredno podpirajo izraelske nezakonite naselbine,
- prenehati akademsko, kulturno in športno sodelovanje z izraelskimi institucijami, ki so vpletene v okupacijo in apartheid,
- zavrniti vsakršno širitev diplomatskega vpliva Izraela v Sloveniji.
Ostro proti odprtju konzulata v Mariboru
Pobudniki peticije ostro nasprotujejo odprtju konzulata v Mariboru in opozarjajo, da bo to povečalo vpliv izraelske diplomacije v Sloveniji.
V peticiji jasno navajajo:
»Odprtje drugega izraelskega častnega konzulata v Sloveniji bo razširilo vpliv Izraela na dogajanje v Sloveniji in poglobilo gospodarske in diplomatske vezi med državama, kar je povsem v nasprotju z mednarodnopravnimi obveznostmi Republike Slovenije.«