Foto: Marko Pigac
O Mariboru z najbolj vidnimi Mariborčani in Mariborčankami: kako ga doživljajo in kakšen je skozi njihove oči.

Marko Naberšnik je slovenski režiser in scenarist, znan po filmih Petelinji zajtrk (2007), Šanghaj (2012), Gozdovi so še vedno zeleni (2014) in Slovenija, Avstralija in jutri ves svet (2017). Podpisal se je pod več kot 500 televizijskih oddaj in serij, med drugim Studio City, Viktorji (2004, 2005, 2008), As ti tud not padu?, Zmago Batina – Vzemi ali pusti, Na zdravje, Pod klobukom, Ja, chef!, Firbcologi, Trdoglavci, Naš vsakdanji kruhek in druge. 

Znani Mariborčan nam je zaupal svoje vtise o štajerski prestolnici in pokomentiral sterotipe, ki pregovorno veljajo za Mariborčane.

Ste avtohtoni Mariborčan? Kdaj in kje se je začela vaša »mariborska pot«?

»Mariborska pot se je začela v mariborski porodnišnici, kasneje nadaljevala v Osnovni šoli Bojana Ilicha ter Srednji strojni šoli, ki je danes del Tehniškega šolskega centra Maribor. Zatem me je poklicna pot odpeljala v Ljubljano na Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo.«

Kaj je po vašem mnenju značilno za Mariborčane?

»Mariborčani so družabni, znajo biti odločni in glasni, so tudi trmasti in ponosni na štajerske korenine.«

Kakšna predstava o Mariborčanih je najbolj zgrešena?

»Najpogosteje je slišati to, da ne zanima vseh nogomet. To seveda je res, čeprav zame ta trditev ne bi veljala. Nogometne tekme Nogometnega kluba Maribor sam spremljam občasno v živo na tribuni stadiona, preko televizije in celo radia, če sem v tujini in ni možen ogled televizijskega prenosa tekme.«

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Maribora, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Foto: Žiga Culiberg

Kaj je vaša prva asociacija na Maribor?

»Med prve asociacije sodi Pohorje, reka Drava, Piramida, Kalvarija in Lent.«

Katera pesem vas spomni na Maribor?

»To je zimzelena uspešnica Poljane dom prelepih dni, ki jo poje Alfi Nipič

Kateri del Maribora vam je najbolj pri srcu in zakaj?

»Ta dela sta dva. Eden je Železničarska kolonija, kjer je živela moja stara mama in sem preživel lep del otroštva, drugi del pa je okolica mojega doma pod Kalvarijo, kjer sem v otroštvu tudi živel.«

Kdaj ste se nazadnje povzpeli na Piramido, na Pohorje in na Kalvarijo?

»Ker v Maribor zaradi dela v Ljubljani pridem vseeno redkeje, so redkejši tudi pohodi na omenjena mesta. Najpogosteje grem na Kalvarijo, to skoraj vedno, ko pridem v Maribor. Najredkeje se povzpnem na Piramido. Tam nisem bil že nekaj let. To moram nadoknaditi.«

Foto: Luka Matijevec

Kam v Mariboru greste najraje na pijačo, kam na kosilo, kam na sladico in kam se zabavati?

»Na pijačo grem najpogosteje v kavarno Illich, kjer imajo odličen cheesecake, na sladoled najraje k Teti Fridi, priljubljeno kosilo pa mi predstavlja že od malih nog lepinja v restavraciji Gril Ranca. Vesel sem, da je to slednje ena izmed stalnic, ki ima v Mariboru res dolgo tradicijo. Z veseljem obiščem še gostilno Galeb, ki jo najdete v Bresternici, naselju Mestne občine Maribor. Tam imajo odlično mehiško hrano.«

Katere tri znamenitosti mesta bi priporočili tujcu, da si jih mora nujno ogledati v Mariboru?

»Seveda Pokrajinski muzej Maribor, ki se ponaša s slikovito in bogato muzejsko zbirko ter čudovitim mestnim gradom. Tu je še Lent, ki je zadnje čase vse bolj urejen ter seveda vožnja z gondolo na Bellevue, kjer lahko obiskovalci vidijo Maribor v vsem obsegu.«

Katera je po vašem mnenju najbolje varovana skrivnost Maribora?

»Na misel mi pride čudovita in mirna lokacija hipodroma v Kamnici tik na obrobju Maribora. Ne vem, koliko je to skrivnost, a je zagotovo kraj, kamor ne zaide veliko ljudi, nudi pa zelo lepo okolico in razgibane sprehajalne poti v bližini.«

Foto: Mark Pigac

Kaj je vaša najljubša štajerska fraza ali beseda (ali štajerski argo)?

»Čuj ti, v Mariboru si! Fraza je tako popularna, da jo lahko dobite tudi kot napis na majicah.«

Kaj je po vašem mnenju največji minus štajerske prestolnice?

»Minus štajerske prestolnice se je po mojem mnenju zgodil kot posledica kapitalske in politične koncentracije v Ljubljani. To je usoda mnogih mest, ki živijo v senci različnih prestolnic po svetu. A ima Maribor tako zelo velik turistični, kulturni in človeški kapital, da si lahko ustvarja tudi lastno identiteto in je nanjo ponosen.«

Kdo je za vas ikona Maribora in zakaj?

»Ikoni sta zagotovo Tone Partljič in Alfi Nipič. Dve imeni, ki vsaka na svojem področju nesporno veljata za legendi in ponosna štajerska ambasadorja.«

Kateri znan obraz tudi sami največkrat srečate na ulicah Maribora?

»V Mariboru sem zaradi dela premalokrat, da bi lahko govoril o veliki frekvenci sprehodov po mestu. S tem se namreč število možnosti za srečevanje znanih obrazov zmanjšuje. Sem pa ob enem zadnjih obiskov na ulici videl Stojana Auerja in nekaj dni zatem Toneta Vogrinca. Dve znani mariborski osebnosti, ki sta Maribor ponesla preko slovenskih meja.«

Kateri je najlepši spomin, ki vas veže na Maribor?

»Lepe spomine imam na jazz klub Satchmo, ko je ta še vabil obiskovalce v kletne prostore Umetnostne galerije Maribor. Tam smo s prijatelji iz mladosti preživeli zelo veliko lepih trenutkov. Čudovite spomine imam tudi na kino Partizan, ki ga danes več ni, pa enako na kino Gledališče in kino Union. Nasploh so bili kinematografi prostor, kamor sem kot otrok in tudi kasneje v mladosti zelo veliko zahajal.«

Vir: osebni arhiv

Komentar na stereotipe o Mariborčanih:

Gostoljubnost in prijaznost: Mariborčani veljajo za zelo gostoljubne in prijazne ljudi, ki radi sprejmejo obiskovalce in jim pokažejo mesto ter okolico.

»Strinjam se. To niti ni toliko stereotip, kot je mariborska karakterna lastnost. Maribor je slikovito mesto ter tudi geografsko zelo razgiban kraj, zato Mariborčani z velikim veseljem to pokažemo tudi obiskovalcem.«

Štajerska trma: Pogosto se govori o štajerski trmi, kar pomeni, da so Mariborčani vztrajni in odločni, ko gre za doseganje svojih ciljev.

»To vsekakor velja. Ta vztrajnost in odločnost se je pokazala že velikokrat. Konteksti so različni, a na misel mi pridejo pekrski dogodki leta 1991, pa padec mariborskih radarjev in seveda pripadnost navijačev Nogometnega kluba Mariboru.«

Ponos na svojo identiteto: Mariborčani so zelo ponosni na svoje mesto in regijo ter močno poudarjajo svojo štajersko identiteto.

»To je res. Velja tudi zame. Mariboru sem posvetil tudi film Slovenija, Avstralija in jutri ves svet iz leta 2017. Prav želel sem si na film prenesti zgodbo, ki bo ovekovečila del mojega pogleda na Maribor. V filmu so predstavljene posredno tudi mnoge mariborske lokacije in s časom, ko se bo Maribor spreminjal, bodo ti posnetki pridobili dodano vrednost.«

Vir: osebni arhiv

Nogometna strast: Mariborčani so znani po svoji strasti do nogometa, še posebej do lokalnega kluba NK Maribor, ki ima močno podporo navijačev.

»To je tudi dejstvo, ni izmišljen stereotip. Nogometni klub Maribor je pomemben del identitete Mariborčanov. Upam, da bo novo vodstvo Nogometnega kluba Maribor to tradicijo uspešno nadaljevalo.«

Radi nazdravljajo: Stereotip je, da Mariborčani radi pijejo vino in pivo, kar je povezano z bogato vinogradniško tradicijo regije in številnimi pivnicami ter vinotekami v mestu.

»Martinovanje v Mariboru je največje javno martinovanje v Sloveniji in v Mariboru tudi domuje uradno najstarejša trta na svetu. Tako vinogradniška kultura, ki se odraža tudi v tem stereotipu, ni iz trte izvita.«

Rivalstvo z Ljubljano: Obstaja znano rivalstvo med Mariborom in Ljubljano, ki se kaže na različnih področjih, predvsem pa v športu in kulturnih razlikah.

»Rivalstvo med Nogometnim klubom Mariborom in Nogometnim klubom Olimpijo je seveda veliko. Sam sem vesel, če poteka v športnem duhu. Ta športni duh in sodelovanje ima vsesplošen smisel. Sodelovanje je kljub razlikam namreč edini cilj do še večjih in boljših dosežkov. To sam izkusim vedno, ko se lotim snemanja filma. Filmsko ustvarjanje je namreč delo, kjer se povežejo posamezniki zelo različnih temperamentov in osebnih pogledov, a skupni cilj ostaja enak – narediti film, ki bo nagovoril čim več gledalcev.«

Komentarji (1)

Surfeiter (ni preverjeno)

Vzvišeno, pokroviteljsko in šablonsko govoričenje tja v en dan ... od toliko opevanega človeka, ki se dejansko lahko pohvali z ustvarjalnimi uspehi, bi pričakoval kakšen bolj poglobljen pogled na naše mesto ... jebi ga, vidi se, da si "u prolazu" ... Ljubljana ti je ukradla srce in dušo ...

Starejše novice