Iskanje parcele za sanjsko hišo je lahko pravi izziv, ki zahteva, da sklenemo kompromis med željami, ponudbo na trgu in finančnim vložkom, ki smo ga pripravljeni porabiti za nakup zemljišča.
Da bo iskanje lažje najprej:
- zapišite svoje želje,
- čim bolj natančno določite lokacijo,
- razmislite, koliko denarja ste pripravljeni porabiti za nakup parcele.
Ko boste našli svojo sanjsko parcelo, dela še ni konec. Pred nakupom parcele je treba namreč preveriti več ključnih dejavnikov, sicer lahko napačne odločitve drago stanejo.
Kaj preveriti pred nakupom parcele za gradnjo hiše?
Poglejmo, kateri so ključni dejavniki, ki jih je treba pred nakupom parcele preveriti.
Lokacijska informacija - vključuje podatke o namenski rabi prostora, prostorskih izvedbenih pogojih, pravnih režimih, začasnih ukrepih za zavarovanje prostorskega načrtovanja in o predkupni pravici občine.
Poleg teh informacij so navedeni še urbanistični, arhitektonski, ureditveni, spomeniško-varstveni in drugi pogoji, ki jih je treba izpolnjevati pri načrtovani gradnji. Šele ko jo pridobimo, se lahko začne načrtovanje naše bodoče hiše.
Komunalna infrastruktura - pred nakupom parcele je treba preveriti tudi komunalno opremljenost, vključno z vodovodom, elektriko, plinovodom, kanalizacijo in kakšna je cestna infrastruktura.
Komunalni prispevek je plačilo dela stroškov opremljanja zemljišč z lokalno komunalno infrastrukturo, ki ga zavezanec za plačilo komunalnega prispevka plača občini.
Občina mu s tem jamči priklop na omrežje lokalne komunalne infrastrukture, investitor pa ima pravico zahtevati podpis pogodbe z občino, v kateri se opredelijo rok in tehnični pogoji priključitve.
Lega in lastnost parcele - poleg pogojev, ki jih določa zakonodaja, je umestitev hiše na želeno parcelo odvisna tudi od lege zemljišča, vrste terena, naklona in morfologije terena in dostopa do parcele.
Geodetski posnetek - razkriva podatke o bonitetah zemljišč, rabi zemljišč, parcelnih mejah in podobno. Iz geodetskega načrta sta razvidna tudi relief terena in infrastruktura, torej vse podatki, ki jih arhitekt potrebuje, da lahko izdela načrt.
Na kaj moramo biti pozorni, če je parcela na poplavnem območju?
V zadnjih desetletjih se tako v Sloveniji kot tudi drugod po svetu spopadamo z vse pogostejšimi in izjemno uničujočimi naravnimi katastrofami, med katere sodijo tudi poplave, ki so nas posebej prizadele lansko leto.
Pred nakupom parcele je zato priporočljivo preveriti poplavne karte, ki so že na voljo za Slovenijo. Če parcela leži na območju, ki je izpostavljeno poplavam, bo potrebno izvesti nekatera dodatna dela, kot je utrjevanje terena in s tem dvig objekta na zadostno višino, kar bo povečalo stroške gradnje.
Poplavna karta je nedvomno dragocen vir informacij, saj v takšnih primerih odsvetuje načrtovanje kletnih prostorov, namesto tega pa je mogoče razmisliti o uporabi vrta kot shranjevalnega prostora.
Pri prvih korakih lahko pomagajo strokovnjaki, ki bodo ocenili tveganje in hkrati zagotovili, da je parcela primerna za gradnjo vaše hiše.
Pred nakupom parcele moramo preveriti mikrolokacijo (sestavo tal, strmine, hudournike, objekte v neposredni bližini, parcele sosedov in na njih zgrajene objekte) in makrolokacijo (bližina mesta, nakupovalnih središč, delovnih mest, šol in vrtcev, zdravstvenih ustanov in drugih javnih uradov).
Ali je izbrana parcela primerna za gradnjo hiše?
Prvi korak pred gradnjo hiše je ugotoviti, ali je glede na našo zakonodajo izbrana parcela primerna. Še posebej moramo biti pozorni na:
- Zakon o urejanju prostora (ZUreP-2): predpisuje kakšne vrste zazidljivosti nepremičnin poznamo, s katerim aktom se to določa in na kakšnih nepremičninah lahko Občina ali Ministrstvo za okolje in prostor sprejme predkupno pravico.
- Pravilnik o določanju zemljišč za gradnjo stavb.
- Zakon o kmetijskih zemljiščih (ZKZ): predpisuje v kakšnem primeru gre za kmetijsko zemljišče, ki načeloma ni zazidljivo z hišo.
- Zakon o dostopu do informacij javnega značaja (ZDIJZ): predpisuje, do katerih informacij javnega značaja lahko dostopamo kot posameznik.
Ko nam pravni vidik dovoljuje gradnjo hiše na izbrani parceli, lahko na upravni enoti vložimo zahtevek za izdajo gradbenega dovoljenja.
Izbira parcele za gradnjo novega doma je kompleksen proces, ki zahteva skrben premislek in temeljito preučitev različnih dejavnikov.
Zato je smiselno, da se pred začetkom gradnje posvetujemo s strokovnjaki, kot so arhitekti, gradbeni inženirji, geodeti, pravniki, geologi in okoljski strokovnjaki, ki nam lahko pomagajo izbrati najbolj primerno parcelo za naše potrebe.