Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje staršem tistih otrok, ki bodo sami doma, svetujejo, naj se z otrokom vnaprej dogovorijo za pravila, ki jih mora spoštovati, ko je sam doma. Kot so povedali za STA, priporočajo, da starši in otroci skupaj napišejo seznam pravil in ga obesijo na vidno mesto.
Koliko mora biti star otrok, da je lahko sam?
Kot izpostavljajo, ni enotnega merila, kdaj otroka pustiti samega doma, otroci se namreč med seboj precej razlikujejo. A po splošnih priporočilih otroka, mlajšega od 10 let, ne puščamo doma samega.
Svetujejo, naj bo odločitev, ali jih pustiti same doma, odvisna predvsem od otrokove zmožnosti dobre presoje in pravilnega ravnanja, ko se znajde sam v nepričakovani situaciji.
»Upoštevamo tudi, kako odgovoren je otrok pri delu za šolo in domačih opravilih ter ali spoštuje dogovorjena pravila in varnostne ukrepe,« dodajajo.
Pogovorite se o pravilih
A še preden starši otroka pustijo samega, svetujejo, da se družina dogovori o pravilih, ki jih bo otrok spoštoval tudi, ko bo sam doma. Po mnenju Nacionalnega inštituta za javno zdravje, se je z otrokom treba pogovoriti o tem, kdaj in kako naj spremlja pouk na daljavo in naredi domačo nalogo, ali lahko uporablja kuhinjo za pripravo malice in katere gospodinjske aparate lahko uporablja, ali lahko gleda televizijo in igra računalniške igrice.
Poleg tega naj starši z otrokom dorečejo tudi, katera domača opravila mora narediti, da obiski sošolcev, prijateljev ali sosedov niso dovoljeni, da ni dovoljeno iti iz stanovanja, niti ni dovoljeno odpirati vrat neznancem ali sosedom.
Starši naj z otrokom vsak dan pripravijo urnik
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje staršem svetujejo, naj z otrokom tudi za vsak dan pripravijo urnik, ki naj vključuje natančno uro in trajanje vsake dejavnosti.
Poleg tega naj poskrbijo za malico in zdrave prigrizke, če ne želijo, da otrok uporablja štedilnik, mikrovalovno pečico, nože in drugo opremo.
Če pa otroku dovolijo, da si hrano pripravlja sam, pa mora razumeti in spoštovati nekatera varnostna pravila, ker se otroci v kuhinji največkrat opečejo z vročo hrano in tekočinami, še opozarjajo.
Otrok pa naj bo tudi poučen, kaj storiti v primeru nezgode, poškodbe, če bi prišlo do požara, poplave ali druge nesreče. Na vidnem mestu naj bodo na voljo telefonske številke in drugi podatki za nujne primere, pa tudi domači naslov in telefonsko številko, ime, priimek in telefonsko številko staršev, soseda, ki mu starši zaupajo ter starih staršev ali družinskih prijateljev.
Lahko je svetovati drugim. Otroke v šolo, zakaj le mi ki smo veliki komaj za ulico kakšnega večjega mesta delamo takšno škodo otrokom in mladim, a stanje je veš čas enako in zaradi otrok ni bilo nikoli slabo. Uredite DSO pa bo vse urejeno. Ljudje pa bomo seveda tudi zbolevali in umirali, saj nismo ne nesmrtni ne vecni.