Slika je simbolična.
Gradite ali prenavljate? Cene gradbenega materiala strmo rastejo. Preverili smo, kje tiči razlog za takšno naraščanje cen.

V času koronakrize smo bili priča dvigu cen na vseh področjih. Še vedno je možno opaziti postopno zviševanje cen v trgovinah. Preverili smo, zakaj je prišlo do neverjetnega dviga cen gradbenih materialov.

»V zadnjih mesecih je prišlo do podražitev predvsem na segmentu gradbenih izdelkov, največ zaradi ekstremne rasti cen surovin,« pravijo v trgovini Jager

V M tehniki navajajo, da so podražitve materialov na segmentu gradbeništva zaznane najbolj pri opažnih ploščah, termoizolacijah in metalurgiji.

»Na eni strani gre za povečane stroške prevoza, na drugi strani pa predvsem povečano povpraševanje in s tem pomanjkanje določenih repromaterialov na trgu,« so povedali za Mariborinfo

Gre za globalni trend naraščanja cen

Podražitve so predvsem posledica dveh negativnih trendov, pa ne samo pri nas, ampak tudi v drugih državah.

»To sta enormni dvig cen in pomanjkanje gradbenega materiala ter proizvodov,« za Mariborinfo razlaga Gregor Ficko, direktor Zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala pri Gospodarski zbornici Slovenije.

»Globalni trend tako naraščanja cen kot pomanjkanja osnovnih gradbenih materialov, proizvodov in surovin se je začel lansko jesen,« dodaja. 

Kaj se je najbolj podražilo? 

Najbolj so se podražili jeklo, armatura, les, bitumenski materiali, polimerni materiali, kot so cevi in kamniti mineralni materiali

Te podražitve bodo vsekakor seveda vplivale oziroma že vplivajo tudi na gospodinjstva.

Razlogov za naraščanje cen je več. 

Industrija je bila podvržena omejitvam, povpraševanje je preseglo ponudbo

Kot pojasnjuje Ficko, je bila industrija, ki proizvaja za gradbeništvo ključne materiale, proizvode in surovine, podvržena omejitvam svojega delovanja.

»Zaloge, ki so jih gradbeni veletrgovci imeli v svojih skladiščih, so ob minimalno moteni gradbeni dejavnosti hitro pošle, novih pa zaradi delno zaustavljene globalne proizvodnje materialov in surovin po vsem svetu, ni bilo,« razlaga. 

Povpraševanje je tako preseglo ponudbo, kar se je odrazilo tako na skoku cen kot tudi na dobavnih rokih.

Za pomanjkanje gradbenega materiala delno krivi tudi veliki infrastrukturni projekti na Kitajskem

Ficko pojasnjuje, da drugi razlog za podražitve tiči na Kitajskem. Ta je s svojimi covid problemi opravila hitreje kot Evropa in Amerika in hitro začela s sanacijo svojega megalomanskega gospodarstva.

»Ogromni, za naše predstave dimenzijsko popolnoma nepredstavljivi infrastrukturni projekti, ki jih že poldrugo desetletje izvajajo Kitajci, so se ponovno zagnali in temu je sledila tudi enormna potrošnja gradbenih materialov,« dodaja Ficko. 

Na podražitve je vplivalo tudi še načrtno zmanjšano črpanja nafte v okviru organizacije OPEC in povečano povpraševanje zaradi ekspanzije investicijskih naložb na ameriških trgih, delno pa tudi na evropskem trgu. 

Svoje je prispevala tudi huda zima v Severni Ameriki, ki je popolnoma zaustavila sečnjo lesa, katerega cene so trenutno najbolj ponorele.

Pa tudi črpanje severnoameriške nafte in dvotedenska blokada Sueškega prekopa zaradi reševanja nasedle ladje.

Na zbornici pričakujejo, da se bodo cene gradbenega materiala in storitev umirile do konca leta.

Starejše novice