Slika je simbolična.
Vse več potrošnikov zaradi visokih cen hrane posega po živilih, ki so tik pred iztekom roka uporabnosti. Zveza potrošnikov Slovenije je preverila razlike med trgovci in podala ključne nasvete za pameten nakup.

Živila, ki so pred iztekom roka uporabnosti, zaradi višjih cen hrane in prizadevanj za zmanjšanje količine odpadkov postajajo vse privlačnejša za potrošnike, ti pa morajo skrbno spremljati podatke o tem, koliko cenejša so, koliko dni jih še loči do roka uporabnosti, pomembno pa je tudi, ali so ustrezno razstavljena, opozarjajo v Zvezi potrošnikov Slovenije.

Kot so v današnjem sporočilu za javnost navedli v Zvezi potrošnikov Slovenije, so ocenjevalci Mednarodnega inštituta za potrošniške raziskave v okviru javne službe izvajanja primerjalnih ocenjevanj blaga in storitev, ki jo sofinancira ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, v okviru primerjalnega ocenjevanja živil pred iztekom roka uporabnosti 10. in 11. januarja pregledali 305 različnih izdelkov v 17 različno velikih trgovinah šestih trgovcev.

Osredotočili so se predvsem na dve najbolj zastopani skupini živil, in sicer meso in mesne izdelke, ki so predstavljali kar 51 odstotkov vseh izdelkov z znižano ceno, ter mleko, mlečne izdelke in deserte na osnovi mleka, katerih delež je znašal 18 odstotkov. Preostanek je zajel vse od sadja, zelenjave, testenin in rib do izdelkov iz rib ter pripravljenih jedi.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Maribora, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Višina popusta ni odvisna od vrste živil, temveč od trgovca

Kot so ugotovili in objavili na spletni strani Potrošnikov zoom, višina popusta ni odvisna od vrste živil, temveč predvsem od trgovca. Popusti za izdelke pred iztekom roka uporabnosti se gibljejo od 20 do 80 odstotkov, pri čemer povprečni popust med ocenjenimi izdelki znaša 36 odstotkov

Najnižjega sta v povprečju ponudili trgovini Lidl Rudnik in Lidl Štepanjsko naselje, in sicer 20 odstotkov, najvišjega pa so v času popisa zaznali v Hipermarketu Supernova Šiška, kjer je dosegel 54 odstotkov.

Podoben trend so opazili tudi pri primerjavi trgovcev v trgovinah. V trgovinah Lidl je bil povprečni popust 21-odstoten, medtem ko je v trgovinah Mercator in Tuš presegal 50 odstotkov.

Prav tako so zaznali, da je treba v povprečju za živila, in sicer za meso, mesne izdelke in mleko, mlečne izdelke ter deserte na osnovi mleka, v trgovinah Spar BTC, Eurospin BTC in Eurospin Brdo, porabiti v istem dnevu.

Po drugi strani so živila iz trgovine Lidl Štepanjsko naselje v povprečju zdržala več kot pet dni. Tudi tu so pri primerjavi trgovcev opazili podoben trend, saj naj bi v vseh trgovinah Eurospin živila trajala v povprečju manj kot en dan, medtem ko v trgovinah Lidl živila znotraj roka uporabnosti trajajo še več kot štiri dni.

Zaznane so bile razlike med nizkocenovnimi in klasičnimi trgovci

Ključen dejavnik pri porabi hrane z bližajočim se iztekom roka uporabnosti je po navedbah Zveze potrošnikov Slovenije ta, da potrošnik tovrstne izdelke jasno prepozna. »To je pomembno tako z vidika varnosti hrane kot tudi z vidika zmanjševanja količine odpadne hrane,« so navedli v Zvezi potrošnikov Slovenije.

Zaznane so bile razlike med nizkocenovnimi trgovci (Lidl, Hofer, Eurospin) in klasičnimi trgovci (Mercator, Spar, Tuš). Klasični trgovci živila pred iztekom roka uporabnosti običajno ponujajo na posebnih policah, kjer je jasno označeno, da gre za živila pred iztekom roka. 

Nizkocenovni trgovci takšna živila večinoma postavijo na običajna mesta, a ne na policah ne na živilih ni jasno označeno, da gre za živila pred iztekom roka uporabnosti, kar ni najboljša praksa, so podčrtali v Zvezi potrošnikov Slovenije.

Po primerjalnem ocenjevanju so štiri trgovine prejele oceno zelo dobro, štiri oceno dobro, sedem oceno povprečno in dve oceno pomanjkljivo.

V Zvezi potrošnikov Slovenije kupcem svetujejo, da živila pred iztekom roka uporabnosti kupijo le, če jih bodo res uporabili, in ne zgolj zaradi znižane cene. Prav tako jim svetujejo pripravo nakupovalnih seznamov, pa tudi, da že pred odhodom v trgovino preverijo, kje so na voljo živila pred iztekom roka uporabnosti, da bo nakup bolj premišljen in učinkovit.

Komentarji (3)

Kurbinsin (ni preverjeno)

To je Edina hrana katero si lahko se privoscimo pod yugofilno rdeco gamadjo.

pohorskisvizec

Dol z cenami.Blokada najdražjih trgovcev!

kapucinar (ni preverjeno)

TO SO PRED LETI SAMO BOSANCI IN ŠIPTARJI KUPOVALI .KAJ PA SEDAJ

Starejše novice