Pri bavarski avtomobilski znamki so nedavno popestrili svojo modelno paleto. Predstavili so novi generaciji križancev X1, ki je uspešen predvsem na evropskem trgu, in X3, ki dosega zavidljive prodajne številke tudi onkraj evropskih meja.
Uspešnemu motociklu BMW GS1300 se je letos pridružila še različica Adventure, ki prihaja v treh izvedenkah: Trophy, Triple Black in Option 719 Karakorum. 1300-kubični dvovaljni štiritaktni bokser razpolaga s 107 kW (145 KM). Cena motorja se začne pri dobrih 22 tisočakih. Več na obarvani povezavi.
X3 predvsem z vizualnimi spremembami
Včeraj smo se imeli priložnost poblizu spoznati s četrto generacijo uspešnega BMW-jevega križanca X3, ki ga je predstavil biatlonec Jakov Fak.
V dolžino in širino je zrasel, v višino pa je izgubil 1,6 centimetra, zaradi česar izpade bolj dinamično - k temu botruje tudi nižji koeficient zračnega upora, ki zdaj znaša 0,27. Agresivnejši videz podpirajo tudi večje za znamko značilne ledvičke, ostri žarometi ter večje odprtine za zajem zraka.
Nekoliko ostrejši je tudi zadnji del, ki deluje vizualno robustnejši in bolj športen - ta karakter pride do izraza še posebej pri najmočnejši različici z oznako M50.
Prečiščena kabina
Notranjost je podrejena vozniku. Kot smo tega vajeni pri večini sodobnih avtomobilih, je fizičnih stikal zelo malo. Večina funkcij je tako dostopnih preko osrednjega 12,3-palčnega zaslona na dotik.
Zaradi dodatnih dobrih treh dolžinskih centimetrov je prostornejši tudi prtljažnik, ki v primerjavi s predhodnikom nudi dodatnih 20 litrov prostora (skupno 570 litrov).
X3 je lahko opremljen z najnovejšimi asistenčnimi sistemi, med serijsko opremo pa izpostavljamo sistem proti naletu ter sistem za opozorilo ob zapustitvi ali menjavi voznega pasu.
Vsi pogoni elektrificirani
Celotna pogonska paleta je podprta z blago-hibridno tehnologijo, štirikolesnim pogonom in 8-stopenjskim samodejnim menjalnikom.
Osnovna štirivaljna bencinska različica nosi naziv 20 xDrive, ki razpolaga s 153 kW (208 KM), vrh ponudbe pa predstavlja M50 xDrive z vrstnim šestvaljnikom, ki premore 293 kW (398 KM) in se do stotice iztreli v 4,6 sekunde.
Del ponudbe še vedno ostaja tudi turbodizelski 2.0-litrski štirivaljnik, ta pod pokrovom skriva 197 'konjev' oziroma 145 kW, za ljubitelje močnejših dizelskih motorjev pa se obeta tudi zmogljivejši 3.0-litrski dizelski šestvaljnik.
Na voljo je tudi priključni hibrid z oznako 30e xDrive, pri katerem sodelujeta 2.0-litrski bencinski motor in elektromotor, ki skupaj razvijeta 220 kW (299 KM). Pri proizvajalcu ob tej konfiguraciji obljubljajo do 90 kilometrov zgolj električne avtonomije.
Vstopni model se ponaša s ceno slabih 60 tisočakov, prva vozila pa bodo na slovenske ceste zapeljale v prihodnjih mesecih. Več o novincu lahko preberete na tej obarvani povezavi.
Komentarji (2)
Veliko lučk, v resnici pa je zelo verjetno elektronika in računalniški del zelo dvomljive kvalitete. Sodobna električna vozila so bolj podobna računalnikom, zato kitajci prevladujejo (z izjemno Tesle), Nemci pa ne znajo narediti računalnika niti, če jim pokažeš.
Zdaj skušajo tlačiti te hibride na trg, ker električnega ne znajo narediti.
Zato potem VW ID4 stane v Sloveniji 36.000 EUR, na Kitajskem pa stane isti avto 16.000 EUR. Ker noben Kitajec noče kupiti nemškega električnega vozila, saj so aplikacije tako zanič, da so se Kitajci na predstavitvenih sejmih posmehovali tem stvorom nemške tehnike.
obupno izgleda. Oblikovalca pri BMW-ju ne morejo kje najti boljsega?