Hrvaško vsako leto obišče več milijonov turistov. V letu 2023 je Hrvaško obiskalo približno 20,5 milijona turistov, ki so ustvarili več kot 107 milijonov nočitev.
Velika večina turistov na oddihu uporablja tudi internet, vse več pa je takih, ki želijo kakšen dan na dopustu izkoristiti tudi za delo na daljavo.
A zadnje tedne je to vse prej kot enostavno ...
Tudi fiksni internet dela zanič
Tako turisti kot tudi domačini zadnje dni poročajo o izjemno počasnem delovanju internetne povezave. S težavo pa se ne soočajo le uporabniki mobilnih naprav, ki do interneta dostopajo preko mobilnih operaterjev, temveč tudi uporabniki fiksnih internetnih priključkov.
Zato ne računajte na nemoteno delo na daljavo tudi v primeru, da imate v apartmaju WiFi oziroma brezžični fiksni internet.
Dela, ne dela ...
Delovanje spletne povezave smo te dni preizkusili tudi sami. Na otoku Krku, kjer je letos sicer manj turistov, kot v preteklih letih, internetne storitve delujejo slabo. Pri več ponovljenih meritvah nikoli nismo izmerili odzivnosti, nižje od 40 milisekund.
Še večja težava je hitrost prenosa podatkov. Če je pritočna hitrost znašala nekaj megabitov na sekundo, je odtočna hitrost bila obupno nizka.
Za nemoteno delo na daljavo potrebujete dovolj visoki hitrosti prenosa podatkov v obe smeri.
Ob ponovljenih meritvah dobivamo različne rezultate, a skoraj vedno z opozorilom, da je povezava slaba.
Spletni portal Morski.hr je objavil pričevanja bralcev, ki kljub fiksnemu internetnemu priključku z obljubljeno visoko hitrostjo ne morejo ob večerih odpreti niti elektronske pošte, prijava gostov v sistem za beleženje nočitev, pa lahko traja tudi do dve uri.
In to kljub temu da plačujejo 120 evrov naročnine za telekomunikacijske storitve.
Bralec iz Rijeke poroča, da ima težave s storitvijo MaxTV, kjer mu slika na televiziji pogosto zmrzne, hitrost fiksnega interneta pa je daleč pod evropskimi standardi, pravi.
Infrastruktura ponekod iz prejšnjega tisočletja
Slabo delovanje internetne povezave pa ni povezano le z velikim številom uporabnikov, ki istočasno želijo uporabljati dostop do svetovnega spleta, temveč je za to krivo tudi slabo stanje infrastrukture.
Pred nekaj dnevi so tako na spletnem portalu Morski.hr objavili fotografije telekomunikacijskih omaric na otoku Braču.
Omarica je videti še iz časov nekdanje skupne države, njena vratca so priprta kar s pomočjo večjega kamna, notranjost omarice pa izgleda tako, da se človek začudi, da povezava sploh deluje.
Komentarji (11)
Slovenija pa je fantastična urejena dežela iz sanj. Nehajte no enkrat srat.
Pomojem samo slovenčki imajo problem, kot vedno.
Ja, pa kaj, jaz tudi pred 45 leti v Betini na Murteru nisem imel signala, pa nisn crkno.....
Hrvaška je kot Kambodža
Popolnoma isto je pri nas v sloveniji.
Lahko še slabše kot na hrvaškem.
Ministrica za digitalno preobrazbo je kot staro kljuse.
Nikamor se ne premakne.
😂😂😂😂😂🫡
Slovenistan je itak kot Emilija digitalna.
Na Pagu skoraj ne deluje
Res je .Tudi na otoku Pašman je prenos podatkov kot pred 25leti v slo.Melje in melje v nedogled.
Realnost
Ni vse samo morje..