Želite biti vedno na tekočem? Izberi Mariborinfo kot prednostni vir na Googlu.

Nova evropska prepoved: To priljubljeno stvar bodo morale restavracije umakniti

| v Globalno

Od avgusta bodo morale restavracije vrečke za enkratno uporabo z omakami zamenjati z večkrat uporabnimi alternativami.

Od 12. avgusta letos v restavracijah po Evropski uniji za goste, ki jedo na lokaciji, ne bo več dovoljeno uporabljati vrečk za enkratno uporabo z omakami, kot so kečap, majoneza in sojina omaka, poročajo tuji mediji.

Ukrep je del nove Uredbe Evropske unije o embalaži in embalažnih odpadkih, ki je začela veljati februarja 2025, uporabljati pa se bo začela letos poleti.

Po novih pravilih bodo morale restavracije, ki strežejo goste na lokaciji, vrečke za enkratno uporabo nadomestiti z alternativami, kot so dozirniki za ponovno polnjenje, večkrat uporabne posode ali steklenice na mizah.

Cilj je manj embalažnih odpadkov

Evropska komisija po poročanju tujih medijev pojasnjuje, da je namen ukrepa zmanjšanje količine embalažnih odpadkov in spodbujanje prehoda v bolj krožno gospodarstvo.

Po podatkih komisije embalaža predstavlja približno 40 odstotkov uporabe plastike v Evropski uniji, povprečen prebivalec Evrope pa je leta 2022 ustvaril 186,5 kilograma embalažnih odpadkov.

Evropska unija si je zadala cilj, da bo količino embalažnih odpadkov na prebivalca med letoma 2026 in 2040 zmanjšala za 15 odstotkov.

Nova pravila ne bodo zajela le vrečk z omakami, temveč tudi drugo plastično embalažo za enkratno uporabo, ki jo pogosto uporabljajo restavracije in lokali s hitro prehrano.

Za hrano za s seboj prepoved ne bo veljala

Prepoved se ne bo nanašala na naročila hrane za s seboj in izdelke, ki se prodajajo v trgovinah. To pomeni, da bodo vrečke za enkratno uporabo z omakami še naprej na voljo pri naročilih za s seboj in v maloprodaji. Iz novih pravil so izvzete tudi zdravstvene ustanove.

Evropska komisija ob tem poudarja, da so alternative že široko dostopne, zato naj bi se gostinski ponudniki na spremembe lahko pravočasno pripravili. Za lažje prilagajanje je pripravila tudi smernice za izvajanje uredbe.

Prihajajo še dodatne omejitve

Omejitve za vrečke z omakami so del širših prizadevanj Evropske unije za zmanjšanje količine embalažnih odpadkov. Po poročanju tujih medijev naj bi od leta 2030 postopoma opustili tudi nekatere druge izdelke za enkratno uporabo, med njimi majhne stekleničke šamponov in mil, ki jih pogosto najdemo v hotelih.

Evropska komisija namerava učinkovitost novih ukrepov oceniti leta 2032.

Predstavniki Evropske unije ob tem poudarjajo, da so dosedanji ukrepi za zmanjšanje plastičnih odpadkov že prinesli rezultate. Kot primer navajajo približno 30-odstotno zmanjšanje količine plastičnih odpadkov na evropskih plažah.

Kritiki na drugi strani pa komentirajo, da se evrobirokrati znova ukvarjajo s stvarmi, ki nimajo vpliva na globalno konkurenčnost Evrope: »Evropska unija je spet rešila svet.«

Preberite še

Komentarji

Surfeiter

In potem se nekdo dela norca iz Jugoslavije ... jbt, čoban iz Durmitora je bil bolj pameten kot Van der Layen ...

eh

Bogatasi se lahko okoli fijakajo s privatnimi avijoni, imajo jahte ki porabijo tisoce litrov dnevno ko so privezane da jim sistemi ne riknejo nas pa tukaj za slamice in taksne stvari zajebavajo.

Yugofuk

Zdaj se spravljajo na embalazo namesto na uvoz dol pokritih.

škif

tota pa je rak rana eu.

Metla

😂😂🤦,prvo so bile ravne kumarice, pa so sledile slamice, pa zamaški, pa bleščice, itd. zdaj še to. Pa EU bo rešila Svet, če bi verjeli. Po drugi strani pa nam pravijo, da je kriza tu, tam, ni da ni.. Von Lajdra, adijo si, od kar si stopila na prestol.

Jaka5736746

Komaj cakam da uporabljam omake, ki jih je nekdo pred mano. A lahko se pribor brez da se ga opere oziroma odnese od mize uporabljamo? In malo varcujemo z vodo?

Komentarji

Surfeiter

In potem se nekdo dela norca iz Jugoslavije ... jbt, čoban iz Durmitora je bil bolj pameten kot Van der Layen ...

eh

Bogatasi se lahko okoli fijakajo s privatnimi avijoni, imajo jahte ki porabijo tisoce litrov dnevno ko so privezane da jim sistemi ne riknejo nas pa tukaj za slamice in taksne stvari zajebavajo.

Yugofuk

Zdaj se spravljajo na embalazo namesto na uvoz dol pokritih.

škif

tota pa je rak rana eu.

Metla

😂😂🤦,prvo so bile ravne kumarice, pa so sledile slamice, pa zamaški, pa bleščice, itd. zdaj še to. Pa EU bo rešila Svet, če bi verjeli. Po drugi strani pa nam pravijo, da je kriza tu, tam, ni da ni.. Von Lajdra, adijo si, od kar si stopila na prestol.

Jaka5736746

Komaj cakam da uporabljam omake, ki jih je nekdo pred mano. A lahko se pribor brez da se ga opere oziroma odnese od mize uporabljamo? In malo varcujemo z vodo?

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kronika

Vse v Kronika

Kultura

Vse v Kultura