Želite biti vedno na tekočem? Izberi Mariborinfo kot prednostni vir na Googlu.

Če v parku ne smeš sedeti na travi, čemu je namenjen? Operna noč že leta trn v peti naravovarstvenikov

| v Lokalno

Zavod za varstvo narave opozarja, da Operna noč s približno 10.000 obiskovalci presega zmogljivosti Mestnega parka. Kljub opozorilom je bil park tudi letos poln odejic in obiskovalcev na zelenicah.

Če park ni namenjen posedanju na travi, druženju in uživanju v kulturi pod drevesi, čemu potem sploh je? 

To vprašanje se je ob letošnji Operni noči v Mariboru zastavljalo marsikomu, še posebej po napovedih, da sedenje na travnatih površinah ne bo dovoljeno. 

A pristojni opozarjajo, da težava ni v eni dekici, temveč v množici okoli deset tisoč ljudi.

Operna noč je tudi letos napolnila Mestni park v Mariboru. Kljub napovedanim strožjim pravilom in opozorilom, da posedanje na travnatih površinah ne bo dovoljeno, so obiskovalci park znova zavzeli tudi z dekicami, stoli in piknik vzdušjem.

Prav zato smo se za pojasnila glede omejitev obrnili na Zavod Republike Slovenije za varstvo narave. Zanimalo nas je, zakaj tako stroga priporočila, ali večurno sedenje na travi res ogroža park in kje je meja med varovanjem narave ter uporabo javnega prostora.

Foto: Miloš Vujinović

Operna noč presega kapacitete parka

Na zavodu pojasnjujejo, da ima Mestni park Maribor status spomenika oblikovane narave, zato zanj velja varstveni režim z jasnimi omejitvami.

»Predstavniki Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave že vrsto let opozarjamo, da dogodek kot je Operna noč, ki v Mestni park privabi 10.000 obiskovalcev, presega njegove kapacitete,« so zapisali.

Kot poudarjajo, pogoje za dogodek določata varstveni režim in upravljavske smernice za območje Mestnega parka. Zato že leta organizatorje in Mestno občino Maribor opozarjajo, da bi tako velike prireditve morali usmerjati na območja brez statusa spomenika oblikovane narave.

Kot primer navajajo Trg Leona Štuklja, ki je namensko urejen za takšne dogodke, primeren pa naj bi bil tudi Glavni trg.

Zakaj prav trava?

Zavod pojasnjuje, da je omejitev gibanja obiskovalcev na utrjene površine pogoj za izvedbo dogodka že vsa leta. Razlika je le v tem, da so organizatorji letos pogoje bolj jasno predstavili javnosti.

Po navedbah zavoda so travišča in varovalni pas dreves najbolj ranljivi deli parka.

Zato so organizatorji letos predlagali dodatno skupino ljudi, ki naj bi obiskovalce usmerjala na utrjene površine promenade in preprečevala zadrževanje na traviščih ter v varovalnem pasu dreves. To so bili tako imenovani »varuhi parka«.

Foto: Miloš Vujinović

Park je namenjen ljudem, a ne množici takšnih razsežnosti

Na zavodu poudarjajo, da se zavedajo pomena ravnotežja med uporabo javnega prostora in varovanjem narave. Mestni park je po njihovih navedbah namenjen druženju, posedanju in spremljanju manjših dogodkov, vendar le takšnih, ki jih spremlja za park obvladljiva količina obiskovalcev.

»Operna noč pa kot že omenjeno, kapacitete Mestnega parka močno presega,« so zapisali.

Dodajajo, da so varstveni režimi mestnih parkov v tujini podobni kot pri nas, razlike pa so predvsem pri vzdrževanju, obnovi in sanaciji parkovnih površin po dogodkih.

Vandalizem ni povezan samo z velikimi dogodki

Organizatorji so pred Operno nočjo opozarjali tudi na vandalizem, poškodovana drevesa in zlomljene klopi. Na zavodu pojasnjujejo, da Mestni park vandalizem spremlja že dlje časa, vendar po njihovih opažanjih ni povezan z večjimi dogodki, kot je Operna noč.

»Z njim se srečujemo tudi sicer,« so dodali.

Ob tem poudarjajo, da varstvo narave ne pomeni regulacije javnega prostora, temveč spoštovanje narave in predpisov, ki varujejo ohranjeno naravo sredi mesta. Ta po njihovih besedah vsakemu obiskovalcu brezplačno ponuja svoje ekosistemske storitve.

Foto: Miloš Vujinović

Preberite še

Komentarji

Mb-11

Joj gusteki. NE MOREŠ SEDETI IN HODITI PO TRAVI!!! Kaj enim to ni jasno?! Imaš potke in klopce za sedet!!! Ebi bi še grilili na zelenici?! Kdor hoče vse to naj gre zivet na deželo in vse to počne na svoji zemlji!!!Joj koliko cudakov premore planet zemlja!!!

Udbodreku

Ti si gustek!! YUGOSLAVIJA ti je sla... Ne peni se, najbolje da se vrnes v rodni balkan...

Mb-11

gustek Jebala te yugoslavija. Yuge že dolgo več ni čeprav je toliko yugosov pri nas da smo v SLOVENIJI yuga v malem. SEDAJ BO NAM SE TEŽJE, KO SLOVENIJO ZAJEMA TEMA.

Tito drek

Mestni park maribor je last vseh obcanov in davkoplacevalcev, mi tudi placujemo vzdrzevanje, semena za trato, kosnjo, zasaditev,razsvetljavo, ostale stroske.. tako da arsenovic in podobni prototipi-zakljucna!!! Obvoz!!

Mb-11

Res je park je od vseh nas zato nam tega čudni posamezniki tega ne smete uničevati!

bolano58

Ti pa imaš kisle ... "ne moreš sedeti in hoditi po travi"?
Kaj pa pol? Ali smemo hoditi le še po asfaltu in betonu? Ker vse drugo lahko "uničimo s sedenjem"...?
Naslednji korak - "ne smemo več hoditi po gozdovih" - ker lahko uničimo (vstavipoželjisam) ...!

A ste popolnoma prtegnjeni? Ljudi, ki sedijo na travi bomo preganjali????

Odslej - v kolikor bo kdo stopil na mojo zelenico doma, bo dobil kazen v višini 500eur, ker na moji travi pa res ne smeš sedeti/hoditi...

Hahaha, kako ta oblast postaja zmeraj bolj fuk**ena !!!!

Hmmm

To pismoliranje je potrata energije. Če se že tako bojijo za travo naj preprosto ne izdajo dovoljenja za prireditev na tej lokaciji in problem rešen! Še dobro, da v soboškem parku lahko imajo ljudje piknik na zelenici ob hmm družinskem dnevu.

Tito drek

Arsenovic naj preneha plasirsti kruha in iger!!! In bo mir!!! Poleg tega mu ne bo pomagalo!! Spregledan je,procesiran bo, zakljucil je, propad se neizogibno bliza!!!

Besa

Po mojem ga bojo!! Hostapler se bo vsedo!! Pri vsej tej lopovscini je naravnost cudno, da se ni v samici!!!! Dobili so ga, lopova jednega!!!

Zdravko LAJH

JA čudno, Balažic za 30 dni v pripor .... Arsenović paše kar raztura. Upam, da prihajajo bolj pošteni časi..

Desire

V času Jugoslavije je imel park čuvaja. Niti s kolesom se nismo smeli voziti po poteh.

re: desire

v času jugoslavije si lahko dobila tudi brezplačni dopust na golem otoku

Hmmm

Če malo pogledaš na okrog imamo danes kar nekaj kandidatov za tja!

Kr en

Ah dajte no. Ker enkrat na letu malo več ljudi hodi in sedi po travi še ne bo konec sveta. Ne bodite bolj papeški od papeža.

Metla

Ma, na MB- info pišejo takšne naslove, potem pa se prepirate. Drugače pa velja, da je Mestni park MB je odprt javni prostor, kjer so zelene površine namenjene sprostitvi, druženju, piknikom in počitku pod krošnjami dreves.Da pa bo obisk prijeten za vse, velja upoštevati nekaj osnovnih pravil:Smeti odnesite s seboj: Vse odpadke odvrzite v koše za smeti, da park ostane čist.Skrb za naravo: Park je zavarovan kot spomenik oblikovane narave, zato ne trgajte cvetlic in ne poškodujte dreves.Psi na povodcih: Če park obiščete s psom, mora biti ta obvezno na povodcu, za njim pa morate počistiti iztrebke.Izjeme ob dogodkih: Med večjimi prireditvami, kot je tradicionalna ⁠Operna noč, lahko na določenih delih zelenic veljajo posebna začasna pravila ali usmeritve rediteljev.
Sicer pa v parkih živijo tudi prostoživeče živali, ki jim verjetno zvok opere, ne ustreza najbolje. Pa, da se ne bi prepirali, bolje, da opero prestavite v Ljudski vrt, pa bo mir,za vse.

Pubecxl

Ja seveda, vse skupaj je bilo kakšnih 6.000 ljudi, od tega 5.800 na promenadi, 10.000 pa na travi na dekah. Čuvajmo arboretum mestni park in golf igrišče pod krošnjami. Fanatiki.

Fritz Naturschutz

Dokler pasje matere vodijo cucke scat in srat po vseh zelenih površinah v Mariboru (in povsod drugod po Sloveniji), otroke pa preganjajo če se hočejo igrati na zelenih površinah, tako dolgo in še dlje tudi operna noč in nekaj obiskovalcev sedečih na travi tiste dve ali tri ure enkrat na leto ne predstavlja nobenega problema za "naravo". Mestni park je umetna tvorba, lahko bi jih naredili še več, namesto tega Arsenović in drugi raje betonirajo ceje mestne četrti, zapirajo mestno jedro, zapirajo Lent, preprečujejo parkiranje, zmanjšujejo pretočnost prometnih žil skozi Maribor in uničujejo gospodarski utrip, kadarkoli jim srce poželi profitov ki se stekajo v njihov enenasitne žepe in kraje nepremičnin itd. Dajte se oglasit, ko se bodo začele razne roštiljade kvazibegunskih prišlekov iz Azije in Bližnjega vzhoda, ki poteptajo in zadimijo cel park tako kot je to slučaj v Berlinu in še kje.

Tito drek

Arsenovic je zakljucil!! Pred njim so postopki, ki ga bodo hvalabogu spravili, kamor sodi, naslednji zupan ima vec prvenstvenih nalog-odpreti korosko cesto in lent za ves promet, ukinitev klumpastih cenenih kitajskih nevarnih peciklovki jih je vsilil arsenovic, seveda brez potrebnih varnostnih standardov!! odpreti za promet in dostavo mesto, zagotoviti brezplacne parkirne povrsine, arsenovic bo propadel!! Nepremicnine ki jih ima zakupljene na kredite(15milijonov kreditov za gostilne ki so vedno prazne!!) gredo na drazbo!! Pika amen!!

Veš kaj

Če posedaš na travi si kaznovan .....če se voziš po zelenici ,razbijaš klopi ,koše in svinjaš okolico .....si pa nekaznovan VANDAL !

Teb

Takih dogodkov, za takšno množico se pač ne organizira na takšnem kraju! Zafural je organizator, nevedneži občinski pa so ga podprli.

Zdravko LAJH

Zna biti, da je problem tudi onesnaževanje zraka, ko se toliko ljudi zbere na enem mestu, in vsi dihajo. Če pa je med to desettisočerico mnogo naravovarstvenikov, pa je problem še hujši. Predlagam, da se naslednjič ta zadeva izvede na Kalvariji ali Piramidi. Tam jih bo precej manj sedelo na tleh...

Hmmm

Če je že vse tako zaščiteno, zakaj potem sploh dobi organizator dovoljenje za prireditev? To je tako kot če bi lovil samo tiste, ki kopujejo prepovedane stvari in ne tiste, ki so naredili prekršek. Skratka če uporaba prostora ni dovoljena za množice naj ne izdajo dovoljenja za prireditev in nihče ne bo kvaril njihove lepe travice.

Hmmm

Predlog, dajte pod spomeniško varstvo kar celi Maribor in iz ženite meščane, da bo kot mesto duhov! To je tako kot če bi zraven sladoledarja postavil policista ali policistko z pendrekom in vsaki, ki kupi sladoled dobi po grbi in plača kazen.

Besa

Za vsem tem stoji bednik Alexander arsenovic!! Ne nasedajte folk!! Hvalabogu se bo kmslu vsedel in bo mir!!

Rrt

Če v parku ne smeš sedeti na travi, čemu je potem namenjen? Očitno smo napačno razumeli njegov namen. Park ni za sprehode, posedanje, piknike ali poslušanje koncerta na dekici, ampak za občudovanje z varne razdalje, kot muzejski eksponat. Po tej logiki bi morali morje zaščititi tako, da prepovemo plavanje, gore tako, da prepovemo planinarjenje, parke pa tako, da prepovemo ljudi. Naslednji korak bo verjetno dovoljenje za dihanje samo na utrjenih površinah. Naravo je treba varovati, seveda, vendar park brez ljudi je približno tako smiseln kot bazen brez plavalcev.

Jožica55

Okoljevarstveniki odjebite!!! Park je naš v pa spizdite in dajte raje mir!

Komentarji

Mb-11

Joj gusteki. NE MOREŠ SEDETI IN HODITI PO TRAVI!!! Kaj enim to ni jasno?! Imaš potke in klopce za sedet!!! Ebi bi še grilili na zelenici?! Kdor hoče vse to naj gre zivet na deželo in vse to počne na svoji zemlji!!!Joj koliko cudakov premore planet zemlja!!!

Udbodreku

Ti si gustek!! YUGOSLAVIJA ti je sla... Ne peni se, najbolje da se vrnes v rodni balkan...

Mb-11

gustek Jebala te yugoslavija. Yuge že dolgo več ni čeprav je toliko yugosov pri nas da smo v SLOVENIJI yuga v malem. SEDAJ BO NAM SE TEŽJE, KO SLOVENIJO ZAJEMA TEMA.

Tito drek

Mestni park maribor je last vseh obcanov in davkoplacevalcev, mi tudi placujemo vzdrzevanje, semena za trato, kosnjo, zasaditev,razsvetljavo, ostale stroske.. tako da arsenovic in podobni prototipi-zakljucna!!! Obvoz!!

Mb-11

Res je park je od vseh nas zato nam tega čudni posamezniki tega ne smete uničevati!

bolano58

Ti pa imaš kisle ... "ne moreš sedeti in hoditi po travi"?
Kaj pa pol? Ali smemo hoditi le še po asfaltu in betonu? Ker vse drugo lahko "uničimo s sedenjem"...?
Naslednji korak - "ne smemo več hoditi po gozdovih" - ker lahko uničimo (vstavipoželjisam) ...!

A ste popolnoma prtegnjeni? Ljudi, ki sedijo na travi bomo preganjali????

Odslej - v kolikor bo kdo stopil na mojo zelenico doma, bo dobil kazen v višini 500eur, ker na moji travi pa res ne smeš sedeti/hoditi...

Hahaha, kako ta oblast postaja zmeraj bolj fuk**ena !!!!

Hmmm

To pismoliranje je potrata energije. Če se že tako bojijo za travo naj preprosto ne izdajo dovoljenja za prireditev na tej lokaciji in problem rešen! Še dobro, da v soboškem parku lahko imajo ljudje piknik na zelenici ob hmm družinskem dnevu.

Tito drek

Arsenovic naj preneha plasirsti kruha in iger!!! In bo mir!!! Poleg tega mu ne bo pomagalo!! Spregledan je,procesiran bo, zakljucil je, propad se neizogibno bliza!!!

Besa

Po mojem ga bojo!! Hostapler se bo vsedo!! Pri vsej tej lopovscini je naravnost cudno, da se ni v samici!!!! Dobili so ga, lopova jednega!!!

Zdravko LAJH

JA čudno, Balažic za 30 dni v pripor .... Arsenović paše kar raztura. Upam, da prihajajo bolj pošteni časi..

Desire

V času Jugoslavije je imel park čuvaja. Niti s kolesom se nismo smeli voziti po poteh.

re: desire

v času jugoslavije si lahko dobila tudi brezplačni dopust na golem otoku

Hmmm

Če malo pogledaš na okrog imamo danes kar nekaj kandidatov za tja!

Kr en

Ah dajte no. Ker enkrat na letu malo več ljudi hodi in sedi po travi še ne bo konec sveta. Ne bodite bolj papeški od papeža.

Metla

Ma, na MB- info pišejo takšne naslove, potem pa se prepirate. Drugače pa velja, da je Mestni park MB je odprt javni prostor, kjer so zelene površine namenjene sprostitvi, druženju, piknikom in počitku pod krošnjami dreves.Da pa bo obisk prijeten za vse, velja upoštevati nekaj osnovnih pravil:Smeti odnesite s seboj: Vse odpadke odvrzite v koše za smeti, da park ostane čist.Skrb za naravo: Park je zavarovan kot spomenik oblikovane narave, zato ne trgajte cvetlic in ne poškodujte dreves.Psi na povodcih: Če park obiščete s psom, mora biti ta obvezno na povodcu, za njim pa morate počistiti iztrebke.Izjeme ob dogodkih: Med večjimi prireditvami, kot je tradicionalna ⁠Operna noč, lahko na določenih delih zelenic veljajo posebna začasna pravila ali usmeritve rediteljev.
Sicer pa v parkih živijo tudi prostoživeče živali, ki jim verjetno zvok opere, ne ustreza najbolje. Pa, da se ne bi prepirali, bolje, da opero prestavite v Ljudski vrt, pa bo mir,za vse.

Pubecxl

Ja seveda, vse skupaj je bilo kakšnih 6.000 ljudi, od tega 5.800 na promenadi, 10.000 pa na travi na dekah. Čuvajmo arboretum mestni park in golf igrišče pod krošnjami. Fanatiki.

Fritz Naturschutz

Dokler pasje matere vodijo cucke scat in srat po vseh zelenih površinah v Mariboru (in povsod drugod po Sloveniji), otroke pa preganjajo če se hočejo igrati na zelenih površinah, tako dolgo in še dlje tudi operna noč in nekaj obiskovalcev sedečih na travi tiste dve ali tri ure enkrat na leto ne predstavlja nobenega problema za "naravo". Mestni park je umetna tvorba, lahko bi jih naredili še več, namesto tega Arsenović in drugi raje betonirajo ceje mestne četrti, zapirajo mestno jedro, zapirajo Lent, preprečujejo parkiranje, zmanjšujejo pretočnost prometnih žil skozi Maribor in uničujejo gospodarski utrip, kadarkoli jim srce poželi profitov ki se stekajo v njihov enenasitne žepe in kraje nepremičnin itd. Dajte se oglasit, ko se bodo začele razne roštiljade kvazibegunskih prišlekov iz Azije in Bližnjega vzhoda, ki poteptajo in zadimijo cel park tako kot je to slučaj v Berlinu in še kje.

Tito drek

Arsenovic je zakljucil!! Pred njim so postopki, ki ga bodo hvalabogu spravili, kamor sodi, naslednji zupan ima vec prvenstvenih nalog-odpreti korosko cesto in lent za ves promet, ukinitev klumpastih cenenih kitajskih nevarnih peciklovki jih je vsilil arsenovic, seveda brez potrebnih varnostnih standardov!! odpreti za promet in dostavo mesto, zagotoviti brezplacne parkirne povrsine, arsenovic bo propadel!! Nepremicnine ki jih ima zakupljene na kredite(15milijonov kreditov za gostilne ki so vedno prazne!!) gredo na drazbo!! Pika amen!!

Veš kaj

Če posedaš na travi si kaznovan .....če se voziš po zelenici ,razbijaš klopi ,koše in svinjaš okolico .....si pa nekaznovan VANDAL !

Teb

Takih dogodkov, za takšno množico se pač ne organizira na takšnem kraju! Zafural je organizator, nevedneži občinski pa so ga podprli.

Zdravko LAJH

Zna biti, da je problem tudi onesnaževanje zraka, ko se toliko ljudi zbere na enem mestu, in vsi dihajo. Če pa je med to desettisočerico mnogo naravovarstvenikov, pa je problem še hujši. Predlagam, da se naslednjič ta zadeva izvede na Kalvariji ali Piramidi. Tam jih bo precej manj sedelo na tleh...

Hmmm

Če je že vse tako zaščiteno, zakaj potem sploh dobi organizator dovoljenje za prireditev? To je tako kot če bi lovil samo tiste, ki kopujejo prepovedane stvari in ne tiste, ki so naredili prekršek. Skratka če uporaba prostora ni dovoljena za množice naj ne izdajo dovoljenja za prireditev in nihče ne bo kvaril njihove lepe travice.

Hmmm

Predlog, dajte pod spomeniško varstvo kar celi Maribor in iz ženite meščane, da bo kot mesto duhov! To je tako kot če bi zraven sladoledarja postavil policista ali policistko z pendrekom in vsaki, ki kupi sladoled dobi po grbi in plača kazen.

Besa

Za vsem tem stoji bednik Alexander arsenovic!! Ne nasedajte folk!! Hvalabogu se bo kmslu vsedel in bo mir!!

Rrt

Če v parku ne smeš sedeti na travi, čemu je potem namenjen? Očitno smo napačno razumeli njegov namen. Park ni za sprehode, posedanje, piknike ali poslušanje koncerta na dekici, ampak za občudovanje z varne razdalje, kot muzejski eksponat. Po tej logiki bi morali morje zaščititi tako, da prepovemo plavanje, gore tako, da prepovemo planinarjenje, parke pa tako, da prepovemo ljudi. Naslednji korak bo verjetno dovoljenje za dihanje samo na utrjenih površinah. Naravo je treba varovati, seveda, vendar park brez ljudi je približno tako smiseln kot bazen brez plavalcev.

Jožica55

Okoljevarstveniki odjebite!!! Park je naš v pa spizdite in dajte raje mir!

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kronika

Vse v Kronika

Kultura

Vse v Kultura