Sicer pa bodo posamezne države same odločale o tem, ali bo cepljenje pri njih obvezno, ali ne, še dodajajo na Svetovni zdravstveni organizaciji.
»Mislim, da obvezno cepljenje ni prava smer, še posebej ne za ta cepiva,« je na novinarski konferenci v Ženevi dejala vodja oddelka za cepljenje na Svetovni zdravstveni organizaciji Kate O'Brien.
»Veliko bolje je spodbujati in olajšati cepljenje brez zahtev,« je še dodala in povedala, da od nobene države ne pričakujejo, da bi uvedla obvezno cepljenje.
Opozorila je, da vseeno obstajajo določeni poklici v bolnišnicah, pri katerih bi bilo priporočljivo obvezno cepiti osebje, tako zaradi njihove varnosti, kot tudi varnosti bolnikov.
Strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije sicer priznavajo, da ne bo preprosto prepričati splošne javnosti, naj se cepi, ko bo cepivo na voljo, poroča STA.
»Zgodba o cepivu je dobra novica,« je prepričan tudi pristojni za nujne primere na Svetovni zdravstveni organizaciji Michael Ryan, ki dodaja, da gre morda za zmago človeškega truda nad mikrobnim nasprotnikom in da se morajo ljudje vprašati, kaj so pripravljeni storiti za zdravje ljudi okoli sebe.