Ste jo že obiskali, prvo gozdno knjižnico v Sloveniji, ki stoji v osrčju Dolenjske?
Branje v naravi ima poseben pomen. Gozd nas umirja, izboljšuje koncentracijo in zmanjšuje stres, kar omogoča, da se popolnoma potopimo v zgodbo. Poleg tega gozdna knjižnica ni le kraj za branje, ampak tudi prostor za druženje, izmenjavo knjig in idej ter ohranjanje naše kulturne dediščine.
Obkroženi z drevesi, zvoki gozda in svežim zrakom, postane branje edinstvena izkušnja, ki združuje sprostitev, znanje in mir. V vseh letnih časih. Kje jo lahko najdemo?
Gozdno knjižnico najdemo na območju Zeliščarskega centra Jugovzhodne Slovenije, v občini Škocjan, na robu naselja Zagrad, ki je gručasta vas v osrčju Krškega gričevja.
Ob Goriškem potoku v gozdu je na novo urejeno gledališče v gozdu in gozdna knjižnica, ki privablja vedoželjneže od blizu in daleč na sprostitev in nabiranje novih znanj.
»Ko sva z Jožetom Prahom začela snovati in urejati to knjižnico, si nisva niti približno predstavljala, kakšen vpliv bo imela. Čeprav je bila sofinancirana z evropskimi sredstvi, smo večino dela 'udarniško' opravili sami in tudi s pomočjo prostovoljcev (hvala vsem!), kar ji daje še večjo vrednost in pomen.
Postala je prava senzacija, ki je pritegnila obiskovalce od blizu in daleč ter sprožila val navdiha. Po vsej Sloveniji zdaj nastajajo gozdne knjižnice in knjigobežnice, kar priča o želji ljudi, da združijo ljubezen do knjig in narave,« je povedal Rok Petančič.
Vizija je jasna. Zeliščarski center Jugovzhodne Slovenije bi postal osrednji turistični produkt ter turistično-informacijski center občine Škocjan ter osrednji center pridelave in predelave zelišč v Sloveniji s trajnostno usmerjenimi izobraževalnimi, etnološkimi, turističnimi ter podpornimi kmetijskimi dejavnostmi ter dejavnostmi ohranjanja naravne in kulturne dediščine.