Želite biti vedno na tekočem? Izberi Mariborinfo kot prednostni vir na Googlu.

Komu podžupan pravi, da so »razočarane gospodinje« in »ljubosumni posamezniki«, koga bi prevzgajal in komu kaj tolmačil

| v Lokalno Politika

Podžupan, čigar podjetje za več kot dva milijona evrov javnega denarja projektira največji mariborski stanovanjski projekt, je na naša vprašanja o dvojni vlogi odgovoril izčrpno. A v tonu, ki kritike označi za ljubosumne in razočarane gospodinje.

Na podžupana Mestne občine Maribor za področje arhitekture in prostora Gregorja Reichenberga smo naslovili vrsto vprašanj o prepletanju njegove javne funkcije z dejavnostjo njegovega podjetja, ki projektira sosesko Novo Pobrežje

Gre za največjo stanovanjsko investicijo v Mariboru v zadnjem desetletju, vredno okrog 100 milijonov evrov javnega denarja.

Reichenberg je odgovoril obširno, a o njegovem odnosu do javnega nadzora morda več kot vsebina odgovorov pove njihov ton.

»Področna zakonodaja je za nekoga, ki ni iz stroke, pač komplicirana«

Že v spremnem dopisu k odgovorom je podžupan napovedal, v kakšni vlogi nastopa.

»Pišem vam bolj izčrpno, ker se mi zdi zelo pomembno, da so zadeve jasne. Če pa ni, pa vam še kaj raztolmačim. Področna zakonodaja je za nekoga, ki ni iz stroke, pač komplicirana,« je zapisal.

Podžupan se je tako že v uvodu postavil v vlogo strokovnjaka, ki bo nam kot mediju in posredno javnosti pojasnil tisto, česar domnevno ne razume. Drža, ki se je v nadaljevanju odgovorov še zaostrila.

»Ljubosumni posamezniki« in »razočarane gospodinje«

Med vprašanji smo Reichenberga vprašali tudi, kakšen sistemski okvir bi po njegovem mnenju Maribor potreboval, da bi tovrstne situacije razreševal pregledno.

»Mislim, da so te situacije dovolj pregledne, dovolj regulirane in da v postopku obstaja dovolj varovalk, da je, razen 'ljubosumnih posameznikov' in 'razočaranih gospodinj', vsem lahko jasno, kakšen je namen in kakšen je cilj,« je odgovoril podžupan.

Namesto predloga sistemske rešitve je tako tiste, ki na njegov položaj opozarjajo, opisal kot ljubosumne posameznike in razočarane gospodinje.

»Slednje se rešuje z vzgojo že od mladih nog«

Reichenberg je v istem odgovoru sistemsko vprašanje prevedel še na drugo raven.

»Osebno sem prepričan, da je nastavljen sistem dovolj 'varen'. Med ljudmi pa se zmeraj najdejo posamezniki, ki iščejo stranpoti in sistemske luknje. Slednje se rešuje z vzgojo že od mladih nog,« je zapisal.

Naše vprašanje je bilo torej o sistemu, pravilih, varovalkah in morebitnih institucionalnih ukrepih, ki bi tovrstne situacije razreševali pregledno. Podžupanov odgovor pa je problem premaknil z ravni sistema na raven vzgoje posameznikov, mimo bistva zastavljenega vprašanja. Konkretne sistemske spremembe, denimo registra, samodejne izločitve ali neodvisnega pregleda, ni predlagal.

Stavek o vzgoji »od mladih nog« je podžupan v svojem pisnem odgovoru sklenil z emotikonom: »:)«.

»Tudi če bi bil že podžupan, bi lahko sodeloval na natečaju«

Na podžupana smo v zvezi s tonom njegovega prvotnega odgovora naslovili dodatno vprašanje. Zanimalo nas je, na koga konkretno se izraza o ljubosumnih posameznikih in razočaranih gospodinjah nanašata. Ali z njima zajema tudi člane Društva arhitektov Maribor, druge občane, novinarje ali mestne svetnike, in ali se mu taka komunikacija zdi primerna za podžupana Mestne občine Maribor.

Vprašanje glede Društva arhitektov Maribor ni naključno, saj je ravno to strokovno združenje že oktobra 2023 javno opozorilo na prepletanje Reichenbergove podžupanske funkcije z dejavnostjo njegovega podjetja.

Reichenberg je pojasnil, da je zaradi simbola »:)«, ki ga je dodal na konec stavka, pričakoval, da bo njegovo pisanje razumljeno »v tej maniri«.

»Osebno se mi zdi, da nekdo išče nepravilnosti tam, kjer jih resnično ni. Se pa seveda globoko opravičujem, če se v moji domnevi motim,« je zapisal.

Ob tem je dodal, da se mu zdi tematika Novega Pobrežja in njegove, kot jo razume iz naših vprašanj, »domnevne in iz pozicije moči izkoriščene pozicije popolnoma transparentna in pregledna«.

Naj spomnimo, gre za odgovor javnega funkcionarja na vprašanja o nasprotju interesov in nadzoru pri največji stanovanjski investiciji v Mariboru v zadnjem desetletju.

Preberite še

Komentarji

arogantnež

Zakaj pa v članku ni nič zapisano o vsebini tega njegovega odgovora? Razumem, da je bil novinar morda užaljen, ker ta človek očitno ne zna komunicirat, ampak kaj je povedal v tem dolgem odgovoru?

Metla

Ne spadam ne pod razočarane
gospodinje, ne med ljubosumne posameznike. Tebe podžupan, pa so nekam čudno vzgojili, da si pijan upravljal vozilo. Seveda si ponudil odstop in seveda je bilo za pričakovati, da župan tega ne bo sprejel, ker ste tako povezani, v hobotnici...In tvoj način komunikacije med takšnimi, kot ste vi, je na nizki ravni. Brez sramu, brez vesti, brez etike, morale..Lahko se delate "lepe in pametne," ampak na koncu, ste dno dna. Uživajte v svojem delu v vaših mehurčkih, tudi ti se bodo nekoč razblinili..

Kakpa

Reichenbergi sodijo v kasto purgarjev ,ker smo jim Mariborčani to dovolili . Spomnim se kako smo izgnali hudiča iz MB ! GOTOF SI .

Surfeiter

Niso nobeni "purgeri", so obični zagorci ...

a "mafijec" bi prevzgajal?

1. Arhiterkturni biro, ki v casu pred Arsenovicevim zupanovanjem, ni zasluzil za kaj vec kot BUREK, zagotovo NIMA ZADOSTI EKSPERTIZE na podrocju arhitekture in okolja, da bi pripravljal zak projekt...! Poslušaj ti si arhitekturni smrkavec - niti priblizno nimas dovolj izkusenj za tak projekt (tudi zato bo pa se vec stvari narobe, ko se bo vse to gradilo; pa "pralo" tudi)!
2. In da razjasnimo - če si ti iz stroke, še ne pomeni da si tudi strokovnjak! Ti si znotraj te stroke eden od mnogih POVPREČNEŽEV, ki se mu je pac posrecilo, ko te je serif vzel "k sebi v MOM". To ni odraz tvojega znanja, temveč zgolj sreča in pečanje z moralno/etično (pa najverjetneje tudi kar se zakonodaje tiče) z enim od bolj pokvarjenih maribočanov!
3. Nekaj si pravilno ugotovil, velino pa ne: »Osebno sem prepričan, da je nastavljen sistem dovolj 'varen'. Med ljudmi pa se zmeraj najdejo posamezniki, ki iščejo stranpoti in sistemske luknje. Slednje se rešuje z vzgojo že od mladih nog.«
Točno! DEJSTVO je, da se zmeraj najdejo posamezniki, ki iščete stranpoti in sistemske luknje - med te spadaš TI! Dejsto pa je žal tudi, da sistem NI dovolj varen - zato se pa grebete za tovrstne funkcije in posle!! In Dejstvo je, da je očitno bila tvoja "vzgoja že od mladih nog" precej pomanjkljiva!
4. Tako da - KOGA bi ti prevzgajal? A misliš da si tudi za vzgojitelja primeren? Ti si samo še en bednik, ki se grebeš za evri. Ker ti pač na pošten način ne gre dovolj dobro, si se odločil da boš do evrov prišel pač na NEPRIMEREN način!
5. Zaključek: enaka CREINA, kot je tvoj šef, si !!!

Peter Klepec

Jabolko ne pade daleč od drevesa.
Kljub vsemu pa to jabolko (tvoj oče Bogdan), naj mu da bog miren spokoj.

Surfeiter

Res nisem podpornik tega Rajhenbergerja ... pa vendar ... sedaj vas, nevedneže, diletante, moti "ton" zapisanega v odgovoru? Kaj pa dikcija? Vas moti dikcija? ...
... sicer pa, kaj bi naj curke s končano srednjo šolo prepoznale, kot pa blamažo lastnega neznanja? ... ste to ugotovile same, ali ChatGPT?

Kr en

Ja, tona dikcije in vzvišenosti se uči pri najboljšem.

lolko

Ta vedno znova dokazuje, da je šampion cinizma, narcisoidnosti, nadutosti in prepotence.

peco

Mariborinfo je resno cenzuriral ta prispevek. Verjetno imajo od zadaj svojega županskega kandidata. Mariborinfo, vi ste tako nepomembni, da lahko pišete kar hočete, noben vas ne jemlje resno.

Komentarji

arogantnež

Zakaj pa v članku ni nič zapisano o vsebini tega njegovega odgovora? Razumem, da je bil novinar morda užaljen, ker ta človek očitno ne zna komunicirat, ampak kaj je povedal v tem dolgem odgovoru?

Metla

Ne spadam ne pod razočarane
gospodinje, ne med ljubosumne posameznike. Tebe podžupan, pa so nekam čudno vzgojili, da si pijan upravljal vozilo. Seveda si ponudil odstop in seveda je bilo za pričakovati, da župan tega ne bo sprejel, ker ste tako povezani, v hobotnici...In tvoj način komunikacije med takšnimi, kot ste vi, je na nizki ravni. Brez sramu, brez vesti, brez etike, morale..Lahko se delate "lepe in pametne," ampak na koncu, ste dno dna. Uživajte v svojem delu v vaših mehurčkih, tudi ti se bodo nekoč razblinili..

Kakpa

Reichenbergi sodijo v kasto purgarjev ,ker smo jim Mariborčani to dovolili . Spomnim se kako smo izgnali hudiča iz MB ! GOTOF SI .

Surfeiter

Niso nobeni "purgeri", so obični zagorci ...

a "mafijec" bi prevzgajal?

1. Arhiterkturni biro, ki v casu pred Arsenovicevim zupanovanjem, ni zasluzil za kaj vec kot BUREK, zagotovo NIMA ZADOSTI EKSPERTIZE na podrocju arhitekture in okolja, da bi pripravljal zak projekt...! Poslušaj ti si arhitekturni smrkavec - niti priblizno nimas dovolj izkusenj za tak projekt (tudi zato bo pa se vec stvari narobe, ko se bo vse to gradilo; pa "pralo" tudi)!
2. In da razjasnimo - če si ti iz stroke, še ne pomeni da si tudi strokovnjak! Ti si znotraj te stroke eden od mnogih POVPREČNEŽEV, ki se mu je pac posrecilo, ko te je serif vzel "k sebi v MOM". To ni odraz tvojega znanja, temveč zgolj sreča in pečanje z moralno/etično (pa najverjetneje tudi kar se zakonodaje tiče) z enim od bolj pokvarjenih maribočanov!
3. Nekaj si pravilno ugotovil, velino pa ne: »Osebno sem prepričan, da je nastavljen sistem dovolj 'varen'. Med ljudmi pa se zmeraj najdejo posamezniki, ki iščejo stranpoti in sistemske luknje. Slednje se rešuje z vzgojo že od mladih nog.«
Točno! DEJSTVO je, da se zmeraj najdejo posamezniki, ki iščete stranpoti in sistemske luknje - med te spadaš TI! Dejsto pa je žal tudi, da sistem NI dovolj varen - zato se pa grebete za tovrstne funkcije in posle!! In Dejstvo je, da je očitno bila tvoja "vzgoja že od mladih nog" precej pomanjkljiva!
4. Tako da - KOGA bi ti prevzgajal? A misliš da si tudi za vzgojitelja primeren? Ti si samo še en bednik, ki se grebeš za evri. Ker ti pač na pošten način ne gre dovolj dobro, si se odločil da boš do evrov prišel pač na NEPRIMEREN način!
5. Zaključek: enaka CREINA, kot je tvoj šef, si !!!

Peter Klepec

Jabolko ne pade daleč od drevesa.
Kljub vsemu pa to jabolko (tvoj oče Bogdan), naj mu da bog miren spokoj.

Surfeiter

Res nisem podpornik tega Rajhenbergerja ... pa vendar ... sedaj vas, nevedneže, diletante, moti "ton" zapisanega v odgovoru? Kaj pa dikcija? Vas moti dikcija? ...
... sicer pa, kaj bi naj curke s končano srednjo šolo prepoznale, kot pa blamažo lastnega neznanja? ... ste to ugotovile same, ali ChatGPT?

Kr en

Ja, tona dikcije in vzvišenosti se uči pri najboljšem.

lolko

Ta vedno znova dokazuje, da je šampion cinizma, narcisoidnosti, nadutosti in prepotence.

peco

Mariborinfo je resno cenzuriral ta prispevek. Verjetno imajo od zadaj svojega županskega kandidata. Mariborinfo, vi ste tako nepomembni, da lahko pišete kar hočete, noben vas ne jemlje resno.

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kronika

Vse v Kronika

Kultura

Vse v Kultura