Neurja, ki zadnja dva tedna divjajo po Sloveniji, niso prizanesla niti občini Šentjur. Danes je tako domačinom in občini tam priskočila na pomoč Slovenska vojska. Na skupno štirih lokacijah je bilo na delu 25 vojakov, še številčnejši pa so šenčurski gasilci, ki so v dveh dneh izvedli več kot 70 intervencij.
Popolnoma uničena streha na gospodarskem poslopju, katere dele je odneslo tudi več 100 metrov stran, uničena elektrarna, silos, vse to se je v noči na torek zgodilo na kmetiji Dobnik v Ostrožnem pri Ponikvi.
»Polno plat na glavni cesti in čez cesto, od kod te plate. Smo šli pa ven pogledat in vidimo vse na tleh, cela štala na tleh, cel rušt in vse,« je povedala Stanka Dobnik, domačinka kmetije, kjer so danes pomagali vojaki.
Vse se je zgodilo izjemno hitro, le v desetih minutah. Najprej so mislili, da bo toča polomila okna, kasneje so ugotovili, da je škoda veliko hujša.
Vojska v Šentjurju pomaga na štirih lokacijah
Vojska že od minulega petka pomaga odstranjevati posledice neurij, danes je bila prvič na delu v občini Šentjur. Vse skupaj je bilo na delu 25 vojakov, ki so bili razdeljeni na štiri lokacije. Največ škode je bilo prav na kmetiji Dobnik, ki smo jo danes obiskali.
Štabni vodnik Denis Šimac pove, da so sicer vojaki porazdeljeni po štirih lokacijah v občini Šentjur, vendar bodo po končanih nalogah na koncu vsi pomagali na kmetiji Dobnik.
Vojaki tako uresničujejo poslanstvo vojske, pomagati ob naravnih nesrečah.
Takšnih hudih neurij in neviht gasilci ne pomnijo
So pa prvi na bojnih linijah ob takšnih dogodkih tudi gasilci, ki so v zadnjih dveh dneh v okolici Šentjurja izvedli več kot 70 intervencijskih dogodkov. Na terenu so od od jutra do večera, ampak se trudijo, da delo nadaljujejo s polno paro.
»Takšnih dogodkov, kot so bili danes, v bistvu danes in včeraj, še jaz ne pomnim. To je edinstven primer v Gasilski zvezi Šentjur,« pove poveljnik gasilske zveze Uroš Siter.
Domačini so za vso pomoč, ki jo dobijo, res izjemno hvaležni. »To nam zelo veliko pomeni, res, pa tudi ljudje tu okrog, res, vsi so stopili skupaj, pa župan in vse, res zelo smo hvaležni,« pove Stanka Dobnik.
Na delu tudi župan občine Šentjur
Namesto v pisarni je na terenu zadnja dva dni tudi župan občine Šentjur Marko Diaci, ki škodo, ki je nastala v občini, ocenjuje na milijonsko.
Za pomoč je hvaležen predvsem domačim gasilskim društvom. Tudi občankam in občanom, ki so pokazali veliko mero solidarnosti in empatije, ter si med seboj pomagali.
Veliko je že bilo odpravljenega, zdaj pa pomaga tudi Slovenska vojska. Tako župan kot vojaki in gasilci pa se sprašujejo, kdaj se bo tako uničujoče vreme končalo.
»Dejansko nas čaka, bom rekel delo jutri in pa pogledali bomo vsi skupaj v nebo in upali, da ne bo spet kaj hujšega,« dodaja Uroš Siter.
Ob vremenski napovedi za prihodnje dni vendarle ostaja upanje, da bo tokrat ostalo le pri posameznih plohah in nedolžnih nevihtah, kot smo jih bili v poletnem času bolj vajeni.
Komentarji (4)
Objekte je potrebno zavarovati tako kot BMW .
Saj nobenemu ne privoscim, ampak ljudje bozji, kam ste gledali, ko so Vam mojstri delali te ruste? Jaz vem kam, v denarnico, da prisparate. Rust so Vam z risalnimi zebljicki skupaj postavili samoimenovani strokovnjaki. Nikjer ne vidim niti ene klamfe, ki bi drzala te "sperovce"...., pol pa jocete. Poklicte zaj te majstre, da Vam popravijo, kar so mastno skasirali.
špirovci kar okrogli neobdelani
nepravilno dimenzionirani
Na betonskem zidu neprimeren venec ali ga sploh ni
na katerega bi lahko sidrali lege
Cele plošče pleha ležijo po travi
Pomeni da so bile slabo prišraufane
Tistemu ki je dal podpis, da se lahko sončna elektrarna postavi na tak objekt
je treba izstaviti račun
Ker iz aviona je vidno da tak objekt ni primeren za sončno elektrarno
Da o klanfah in vijakih in o pravilnih dimenzijah lesa sploh ne izgubljamo besed
In reply to Saj nobenemu ne privoscim,… by Brilliance (ni preverjeno)
totalno do kurca sfušan objekt
Na tako streho sploh ne bi smeli dati elektrarne