Foto: Žan Osim
Obiskali smo prvi zasebni gozdni vrtec v Mariboru in z vodjo vrtca govorili o pomenu gozdne pedagogike v današnjem času.

Nedavno je na Teznu novi vrtec sprejel prve škratke. Zasebni zavod Naši mali škratki se nahaja na Lahovi ulici 1 in izstopa predvsem po vzgojnem pristopu - vzgojiteljice namreč sledijo gozdni pedagogiki.

Foto: Žan Osim

Dolgoletna želja

Gozdnih vrtcev je v Sloveniji precej, je pa to prvi takšen zasebni zavod na Štajerskem. Kot pojasnjuje vodja vrtca Kristina Juhart, si je zaradi želje po boljši vzgoji otrok tega želela že dolgo:

»Diplomirala sem iz predšolske vzgoje in več let opravljala delo vzgojiteljice. Z nekaterimi pedagoškimi pristopi se nisem strinjala, zato se je rodila želja po svojem vrtcu, ki sledi gozdni pedagogiki.«

Dodaja, da ima tudi sama 14-letno hčer in je tekom odraščanja opazila, kaj je ta v otroštvu pogrešala. S partnerjem sta tako našla gostinski objekt in ga v dobrih treh mesecih popolnoma preuredila. Na njem ju je prepričalo veliko dvorišče in bližina gozda.

Foto: Žan Osim

Kaj pravzaprav je gozdni vrtec?

Gozdna pedagogika se od ostalih razlikuje predvsem po poudarjanju sožitja z naravo. Kristina pojasnjuje, da bodo otroci zunaj vsaj trikrat tedensko, kar se ne bo spremenilo niti pozimi, ko se bodo škratki lahko kepali, sankali in skakali po lužah:

»Otroci skozi igro v gozdu spoznavajo fino in grobo motoriko. V vsakem vremenu gremo ven in se učimo o različnih materialih. V večini javnih vrtcev so otroci med novembrom in majem več ali manj v notranjih prostorih, pri nas pa bodo spoznavali naravo tudi v hladnih mesecih.«

Otroci v gozdnem vrtcu znajo poimenovati ptice, drevesa, ne bojijo se dotakniti polžev ali gosenic. Čar igre najdejo v naravi s plezanjem in raziskovanjem. Na dvorišču imajo predel z umetno in pravo travo, na obrobju je tudi vinska trta. Del dvorišča je pokrit s streho, tako so otroci lahko zunaj tudi v primeru dežja:

»Svet raziskujejo tako, kot smo ga mi nekoč, ko smo želeli biti ves čas zunaj,« se spominja Kristina.

Foto: Žan Osim

Topel pristop

Po besedah vodje se tako otroke manj omejuje in se jim dovoljuje izražati ter igrati po svoje. Skozi igro se učijo razmišljati izven okvirjev in s svojo glavo:

»Ta pristop je bolj topel in človeški. Niso vsi otroci isti, gozdna pedagogika tako sprejema vsakega posameznika. Naj otroci skačejo po lužah in naj bodo radovedni, saj vsak razmišlja po svoje. Nekdo bo zelo miren, drugi pa bo ves čas v pogonu.«

Na gozdni vrtec tako lahko gledamo kot na neke vrste kombinacijo waldofske in montessori pedagogike. To po besedah Kristine cenijo tudi starši, ki opažajo, da so njihovi otroci v tem vrtcu bolj mirni in sproščeni.

Foto: Žan Osim

Kako zahtevna je vzgoja otroka v letu 2024?

Starši imajo pri vzgoji ob vzponu digitalnih tehnologij vse večji izziv. Nacionalni inštitut za javno zdravje do 2. leta starosti odsvetuje kakršnokoli izpostavljenost zaslonom, do 5. leta starosti pa priporoča omejitev zaslonskih tehnologij na manj kot eno uro dnevno v navzočnosti staršev.

Kot pravi Kristina, v njenem vrtcu ne gledajo risank in ne igrajo videoiger - izjemoma bodo imeli nekajkrat letno domači kino, ko bodo igralnico zatemnili in gledali primerne ter poučne vsebine. Poudarja še, da problem običajno ne tiči v otrocih, temveč v starših:

»Starši so postali preveč zaščitniški, z vseh strani so bombardirani glede pravilne vzgoje. Otrok ob preveč strogem pristopu dobi določene predsodke, zaradi katerih se težje vključi v družbo. Vsi smo ljudje in imamo različne poglede na svet

Dodaja, da so otroci radi zunaj in da pri tem pristopu nimajo težav. Seveda si kateri od otrok kdaj zaželi risank ali telefona, a to težavo vzgojiteljice hitro premostijo s preprostim in umirjenim pogovorom.

Foto: Žan Osim

En kombinirani oddelek, še vedno nekaj prostora

Vrtec Naši mali škratki ima veliko skupno igralnico, v kateri se otrok glede na starost ne ločuje:

»Mlajši se od starejših veliko naučijo, starejši pa ob tem postanejo bolj strpni. Opažamo tudi napredek na področju retorike in samih socialnih veščin

Velik in svetel prostor sprejme do 19 otrok, kot pojasnjuje Kristina pa je nekaj mest še prostih. Ekonomska cena znaša 600 evrov.

Starejše novice