Mariborčani se bodo morali soočiti z novimi podražitvami, saj bodo mestni svetniki že kmalu odločali o novih cenah javnih vrtcev. Na občini tako predlagajo podražitev vrtcev za 38 odstotkov.
V zadnjih mesecih skoraj ne mine dan, ko ne bi govorili o novih podražitvah. Vse višje cene izdelkov in storitev vplivajo na proračun družin ter njihovo vsakodnevno življenje, kar vodi do zmanjšanja razpoložljivega denarja za druge življenjske stroške.
Z novimi podražitvami se bodo v prihodnjih tednih morali soočiti tudi občani Mestne občine Maribor, saj bodo mestni svetniki na prihodnji seji mestnega sveta obravnavali sklep o določitvi novih cen programov javnih vrtcev na območju občine, s katerim se bo cena vrtcev zvišala za 38 odstotkov.
»Ukvarjamo se z enakimi izzivi kot vse druge občine, ki so povezani z nepričakovanim dvigom cen energentov in s tem povezanimi drugimi podražitvami in ob tem s pravilnim odzivom države z dvigom plač, vendar žal za to država ne zagotavlja denarja, kar posega direktno v proračun občine,« pravi župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič.
Podražitev zaradi rasti številnih stroškov
Mestna občina Maribor je ustanoviteljica osmih javnih vrtcev, v katere je vključenih 4167 otrok v 252 oddelkih na 36 lokacijah, pri čemer vključenost otrok v vrtce znaša 94 odstotkov.
Trenutno veljavne cene vrtcev na območju Mestne občine Maribor so bile nazadnje uveljavljene s 1. majem 2019.
Novo uskladitev cen vrtcev pa na mariborski občini utemeljujejo z rastjo stroškov, ki so predmet in element cene programa vrtca. To so materialni stroški, stroški živil za otroke in stroški dela.
Predlog novih cen programov mariborskih javnih vrtcev je tako naslednji:
- dnevni program prvega starostnega obdobja: 689 evrov,
- dnevni program drugega starostnega obdobja: 498 evrov,
- dnevni program kombiniranega oddelka: 542 evrov,
- dnevni program razvojnega oddelka: 1760 evrov,
- poldnevni program: 412 evrov.
Povišanje cen vrtcev bo še vedno v glavnini krit iz proračuna
Brigita Gajzer Pliberšek, vodja urada za vzgojo, izobraževanje, znanstveno, socialno varnost in raziskovalno dejavnost na mariborski občini, razlaga, da so se v obdobju od leta 2019 do letos, stroški dejavnosti javnih mariborskih vrtcev, povišali za 7,6 milijona.
Gajzer Pliberšek nadalje razlaga, da so bila povišanja v obdobju do leta 2022 pokrita iz mestnega proračuna, v obdobju od lanskega do letošnjega leta, pa se ti stroški dodatno povečujejo za nadaljnjih 4,1 milijona.
»Še vedno bo največji del od tega povečanja, krit iz občinskega proračuna, in sicer v višini dva milijona, iz strani staršev je načrtovano povečanje za 1,6 milijona, iz državnega proračuna pa za pol milijona,« poudarja Gajzer Pliberšek.
»Plačila staršev med najnižjimi«
Za druge, tretje in nadaljnje otroke iz iste družine, ne glede na to, ali so vključeni v vrtec ali ne, krije prispevek staršev državni proračun.
Takšnih staršev je po podatkih občine v mariborskih vrtcih četrtina, k tej četrtini pa prištevajo še pet odstotkov staršev, ki so oproščeni plačila zaradi predpisov po socialnem varstvu. Tako je skupno v mariborskih vrtcih 30 odstotkov otrok takšnih, za katere starši vrtca ne plačujejo.
Staršem s stalnim prebivališčem na območju mariborske občine pa se plačilo za otroke, vpisane v mariborske javne vrtce, določeno z odločbo pristojnega centra za socialno delo, dodatno zniža od 7 do 23 odstotkov.
Pri tem pa do dodatnega znižanja plačila vrtca niso upravičeni starši otrok, ki se jim del cene programa financira oziroma sofinancira iz državnega proračuna.
»Ob upoštevanju občinskih subvencij, ki jih ohranjamo, bodo še zmeraj plačila staršev med najnižjimi v mestnih občinah in tudi v ostalih občinah,« zaključuje Brigita Gajzer Pliberšek.