Posledice močnega deževja v preteklem tednu, so pustile veliko posledic po vsej Sloveniji. Plazovi se še niso umirili, denar za sanacijo škode bo zagotovila država, je zagotovil premier Golob prejšnji petek, ko je obiskal Slovenske Gorice.

Zemlja je na območju Slovenskih Goric še vedno namočena in še vedno se marsikdo boji za svoje premoženje. Ekipe prostovoljnih gasilcev in civilne zaščite pa medtem kontrolirajo različne kritične točke, številni njihovi pripadniki so že zelo utrujeni.

Valentina Ošlovnik, poveljnica civilne zaščite Šentilj,je dejala, da jim lahko rečemo le najlepša hvala: »Najlepša hvala in pa prosimo za pomoč v primeru, da pride do nečesa.«

Dodaja, da gre za prostovoljce: »Oni so se odločili, oni so vedeli, za kaj gre.« Ob tem se zahvaljuje tudi »tistim razumevajočim delodajalcem«.

Dve družini se ne bosta več vrnili domov

Na območju Šentilja so oskrbeli za zdaj okoli 140 plazov, še vedno je ogroženih nekaj stanovanjskih hiš. Picerija iz Zgornje Velke je na primer izgubila del parkirišča, ki ga je plaz odnesel po strmini. 

Aleksander Želj, gostinec iz Zgornje Velke, meni, da je škoda velika in da bo potrebna sanacija. 

Evakuiranih je šest družin, od tega se dve ne bosta vrnili več domov – njihovi hiši nista več primerni za bivanje.

»Ne bo moč nazaj, ker so hiše toliko poškodovane, ali pa jih bo plaz celo odnesel,« je povedal Štefan Žvab, župan občine Šentilj: »Za druge pa še ne vemo točno, geološke raziskave so bile narejene. To bomo zdaj v kratkem tudi videli.«

Dnevno prejemajo nova obvestila o plazovih 

Samo v občini Šentilj ocenjujejo, da je škoda narasla preko 3,5 milijona - to pa še ni končni znesek.

Zaenkrat so popisovali le škodo na infrastrukturi in hišah, kmetijska škoda bo prišla na vrsto v prihodnjih tednih.

Tudi v občini Pesnica škodo še preverjajo na terenu. 

»Nastalo je okoli 70 do 80 plazov, ki posredno ali neposredno ogrožajo ceste,« pojasnjuje Andrej Ropič, podžupan občine Pesnica: »Tako da imamo velike probleme, dnevno prihajajo novi maili, na katerih so dokumentirani plazovi. Tako da mislim, da še ni vsega konec.«

Bi bila lahko občina bolje pripravljena? 

Pojavili pa so se očitki sokrajanov, da bi bila lahko občina bolje pripravljena na tovrstne ujme.

»Poglejte, tega se ne da predvidet,« je dejal Žvab. »Vi imate lahko napisan ne vem kakšen strateški načrt, ampak treba se je vedno prilagajat situaciji in mi smo se prilagajali situaciji.«

Po besedah šentiljske poveljnice civilne zaščite, pa so se v teh dneh dosti naučili in bodo ob podobnem scenariju ukrepali hitreje in bolj učinkovito: »Smo imeli posamezne plazove tu in tam, na cestah se je mogoče kakšen podor zgodil, pri kakšnih večjih nalivih. To kar se je zdaj zgodilo, tudi starejši ljudje enostavno tega ne poznajo iz zgodovine nazaj, recimo 80 let ne poznajo kaj takšnega podobnega.«

Sledi torej nadaljevanje popisa škode v prihodnjih tednih, kot že rečeno je pretekli teden premier Golob obljubil državno pomoč. 

Slovenska Karitas pa zbira sredstva za pomoč prizadetim sokrajanom v Šentilju, Juršincih in Cirkulanah.

Starejše novice