Ekipa programa Maribor skozi rožnata očala tudi v letošnjem letu organizira dejavnosti, namenjene obeležitvi meseca ponosa skupnosti LGBTQIA+.
Tako imenovani Mavrični junij v Mariboru bo trajal ves mesec, obsegal pa bo kulturno-umetniške, zabavne in informativne vsebine, ki bodo potekale v živo in na spletu.
Tokrat se jim pridružuje tudi parada ponosa, ki se konec junija po dveh letih vrača v Maribor.
Letošnji Mavrični junij bo že drugi po vrsti. Njegova premierna izdaja je lani nadomestila načrtovano parado, ki je bila zaradi pandemije odpovedana, v skladu z ukrepi so se junija tako zvrstili manjši dogodki z LGBTQIA+ vsebino, kot so filmski večeri na prostem, spletni prenosi v živo in izobraževalne objave.
Zaradi uspeha programa se je ekipa programa Maribor skozi rožnata očala odločila, da ime Mavrični junij obdrži tudi v prihodnje.
»Takrat nas je delno odprtje prijetno presenetilo in ideja za alternativo se je rodila v zadnjem trenutku. Kljub izgubi parade nam je uspelo zasnovati in izpeljati priljubljen program, kar je izjemno,« pravi vodja programa Doris Špurej.
Parada ponosa za na konec
Mavrični junij v Mariboru začenja Maribor skozi rožnata očala z akcijo »Podpri parado, izobesi zastavo«, ki posameznike, organizacije in podjetja poziva, da z izobešanjem mavričnih zastav javno izrazijo svojo solidarnost do skupnosti LGBTQIA+.
Sledili bodo fotografska razstava Vulve na temo mariborskega draga oziroma kraljic preobleke, projekcija francoskega filma Punčka v sodelovanju s festivalom Dokudoc, s spremljevalnim programom o transspolnih osebah v Sloveniji v sodelovanju z zavodom TransAkcija, literarni večer ter izdelava transparentov za parado in srečanje s prostovoljci.
Izvajala se bo tudi LGBTQIA+ podporna skupina, ves čas pa bodo na voljo spletne vsebine. Parada ponosa se bo med junijskimi dogodki zvrstila zadnja.
Pandemije seveda še ni konec, zato neznanke ostajajo, še najbolj glede števila udeležencev. Čeprav bodo vsebine v živo letos še potekale z vsaj nekaterimi omejitvami, pa prostovoljci programa Maribor skozi rožnata očala upajo, da sprostitve nakazujejo izhod iz krize.
Vsi dogodki sicer ostajajo brezplačni in dostopni javnosti ob upoštevanju potrebnih epidemioloških ukrepov.
Tudi sami lahko izobesite zastavo v znak solidarnosti
Program Maribor skozi rožnata očala je 27. maja objavil poziv v okviru akcije »Podpri parado, izobesi zastavo«, s katero želijo spomniti na prvo parado ponosa v Mariboru in s katero že tradicionalno poziva mariborsko javnost, da v juniju izrazi solidarnost do skupnosti LGBTQIA+.
Od objave poziva 27. maja so prejeli že kar nekaj rezervacij posameznikov in posameznic, pri čemer poudarjajo, da akcija poteka letos tretjič.
»Veliko zastav smo tako razdelili že v preteklih letih, zato jo številne organizacije, podjetja, društva in tisti, ki jo izobešajo zasebno, že imajo. V vsakem primeru je na voljo dovolj zastav, da bodo rezervacije še naprej odprte, časa je tudi še veliko,« poudarjajo v programu Maribor skozi rožnata očala.
Bo mavrično zastavo izobesila tudi občina?
Med prvimi je mavrično zastavo izobesil Mladinski kulturni center, kjer program Maribor skozi rožnata očala deluje. Plapola tudi v Kulturnem inkubatorju na Koroški cesti, v trgovini Lush na Gosposki ter v prostorih Slovenske filantropije, kjer je pravzaprav izobešena že celo leto.
»O izobešanju zastave se med drugim pogovarjamo tudi z občino. Seveda pričakujemo tudi podporo drugih podjetij in organizacij, ki so v akciji že sodelovale v preteklih dveh letih,« nam povedo prostovoljci programa Maribor skozi rožnata očala.
V primeru, da si zastavo želite izposoditi, sta na voljo osebni prevzem v Mladinskem kulturnem centru Maribor, na naslovu Ob železnici 16, možna je tudi dostava po dogovoru. Zastavo si lahko rezervirate s klikom na povezavo.
»Veliko fotografij izobešenih zastav prejemamo prav s strani prebivalcev, ki v izložbah, na oknih in na pročeljih navdušeno opazujejo mavrične zastave. Tudi reakcije na naše objave na spletnih kanalih so izjemne, kar kaže na pomen in učinek takšnih gest inkluzivnosti,« še dodajajo v programu Maribor skozi rožnata očala.
Komentarji (6)
Kaj pa nas briga kako so usmerjeni in naj nas ne posiljujejo s tem. Potem pa se čudijo, da je odpor do njih. Naj živijo kakor jim paše in mir. Nihče normalen ne obeša zastave, ker ima neke lastne hobije, interese in podobno,. Sam imam rad jedi na žlico, pa ne letzam okrog s sliko golaža.
Naj živijo po svoje in naj nas ne obremenjujejo in posiljujejo s svojo usmeritvijo. Zakaj pa se to imenuje parada ponosa, pa nikoli ne bom razumel. Na kaj so oni ponosni? In na kaj mi ne moremo biti ponosni?
Zdaj bomo tudi mi ko pijemo laško pivo organizirali parado ponosa.
Ja kaj kar celi mesec si bodo vzeli? Ni bilo to včasih ena ura shod čez mesto in gotovo?
baje bo cerkev tudi izobesila ,bravo kristjani ponosni