Foto: Jure Banfi
S celovito prenovo Vojašniškega trga in okoliških objektov, v navezavi z obnovo nabrežja Lenta in razvoja drugih objektov v okolici, se temu delu Maribora obetajo boljši časi.

Kačja kraljica je konec avgusta oživela prenovljeni Vojašniški trg.

Prireditev, ki jo je v sklopu sklopu Lenta po Lentu, podaljšanega Festivala Lent, zasnoval Narodni dom Maribor ob sodelovanju Gledališča Ane Monro in Lutkovnega gledališča Maribor, je razkrila nov košček Maribora.

»In spet cveti, in spet živi!«

Tako je v napovedi ulične predstave zapisal Narodni dom Maribor. In na to cilja tudi mestna občina.

»Še samo par desetletij nazaj je bil ta del mesta zanemarjen in zapostavljen. Sedaj, s celovito prenovo Vojašniškega trga in okoliških objektov, v navezavi z obnovo nabrežja Lenta in razvoja drugih objektov v okolici (mesno-mlečni paviljon), se temu delu obetajo boljši časi, ki upamo, da bodo postali eno izmed novih središč raznolikega dogajanja in druženja,« izpostavljajo na občini.

Cilj in namen obnove historičnega dela Maribora je bil po besedah Mestne občine Maribor prav to - oživitev najstarejšega predela mesta.

V času obnove so naleteli celo na ostanke rimskih artefaktov, ki dokazujejo, da je ta del mesta izjemno zgodovinsko pomemben za razumevanje in razvoj mesta.

Dela so zamujala

Obnova Vojašniškega trga se je končala v maju. Kot je pojasnila Mestna občina Maribor, so dela zamujala zaradi logistike dostopa do objekta na Vojašniškem trgu 3 - Tri babe, in sicer so najprej morali zaključiti z deli na tem objektu, šele nato na samem trgu.

Vrednost del, ki so se začela julija 2020, z vsemi dodatnimi zahtevami arheologije, konservatorstva, preprojektiranja in funkcionalnih zahtev je znašala nekaj čez 1,8 milijona evrov za Vojašniški trg in nekaj manj od 2,7 milijona evrov za Tri babe.

Urejene tudi tri »navezovalne« ulice

»Izzivi in hkrati težava pri izvajanju obnove so bili usklajevanje arheoloških odkritij, preprojektiranja zaradi tega, usklajevanje gradbenih del, vmes epidemija covid-19 in z njo povezane posledice (delovna sila), čakanje na dobavo materiala, čakanje na sosledje ureditev,« pojasnijo na mestni občini.

Mestna občina Maribor je obnovila tudi tri »navezovalne« ulice oziroma prehode na Vojašniški trg, in sicer Splavarskega, Žičkega in Minoritskega.

Skupna vrednost prenove slednjih je znašala 365.000 evrov. 

»Gre za pomembne prehode iz zgodovine mesta, kjer se vzpostavlja komunalni red na relativno ozkem prostoru in z velikimi globinami kanalizacijskega sistema, ter ureja nova ureditev s tlakovanjem. V sklopu ureditve pohodnih površin so se uredili še elementi urbane opreme, ozelenitev, javna razsvetljava in fasade stičnih objektov,« odgovarjajo.

Zdaj obnovljeno domala celotno območje

Na območju Minoritskega kompleksa je bilo doslej urejeno Lutkovno gledališče (Minoritski samostan), Minoritska cerkev (za potrebe glasbene in uprizoritvene dejavnosti), Sodni stolp s poudarkom še na galerijski dejavnosti, Muzej najstarejše trte na svetu, s katerim Pokrajinski muzej Maribor, zdaj tudi Vojašniški trg in Vojašniška ulica z obnovo kompletne komunalne infrastrukture ter historičnih prehodov iz Koroške ceste in Glavnega trga.

V pripravi je še obnova mesno-mlečnega paviljona, v neposredni bližini pa tudi ureditev Lenta in izgradnja nove brvi, ki bo povezovala Lent in Tabor. Mestna občina načrtuje, da bo na taborski strani urejen še manjši trg

Na relaciji do dvoetažnega mostu je v urejanju Dravska kolesarka pot, dodatna ureditev prostora prihaja v sklopu projekta Dravska promenada.

Za gostinski del v objektu Tri babe, za katerega Mestna občina Maribor še išče najemnika, pa pričakujejo, da bo najemnik gostinec, ki bo imel ponudbo primerno lokalnemu okolju in bo uporabljal lokalne sestavine.

V kompleksu Minoriti v teku le še zaključna dela

Na obnovljenem območju bodo svoj prostor našli kulturni, zgodovinski in izobraževalni dogodki mesta v povezavi z običajnim življenjskim utripom - tržnico, vinogradništvom in turističnim vrvežem.

»V kompleksu Minoriti, ki ob domicilu Lutkovnega gledališča Maribor vključuje različna prizorišča (minoritsko cerkev, Sodni stolp, zunanji avditorij, objekt Tri babe z informacijsko točko in Lutkovnim muzejem ...), primerna za izvajanje kulturnih vsebin in programov, potekajo zaključna dela,« še pojasnjujejo na občini.

Komentarji (1)

Hejh (ni preverjeno)

Zelo lepo.

Starejše novice