Na kmetiji Krevh so pred 30 leti pričeli s pridelavo kar v domači garaži in gobe prodajali na tržnici. Danes pobirajo gobe 365 dni v letu, v Miklavžu na Dravskem polju pa tako stoji druga največja proizvodnja gob v Sloveniji, ki zaposluje 10 ljudi.
»Na začetku smo prodali okrog 90 do 95 odstotkov svojih proizvodov na tržnici, zdaj pa mogoče samo pet odstotkov, saj so se časi spremenili, usmerili smo se bolj v trgovine,« pripoveduje Aleš Ozvaldič.
Mesečno pridelajo 15 ton in več šampinjonov
Vsak mesec na kmetiji Krevh pridelajo vsaj 15 ton šampinjonov, največ belih. Vse več pa je zanimanja tudi za rjave šampinjone, ki so bolj aromatični. Prednost slovenskih gob je krajša pot do trgovin, kar zagotavlja svežino.
»To je podobno kot mleko in kruh, da se dejansko vsak dan na novo zlaga v trgovine. Mi zalagamo trgovine vsak dan s svežimi belimi šampinjoni,« izpostavlja Špela Beranič.
Gojijo tudi zdravilne gobe
Slovenci še vedno najbolj prisegamo na bele šampinjone, a vse bolj narašča zanimanje še za bukove ostrigarje in šitake, ki imajo tudi zdravilne učinke. Zaradi vse večjega zanimanja na kmetiji Krevh vsak mesec na bioloških substratih pridelajo 500 ton šitak z zdravilnimi učinki.
»Šitake so dobre za imunski sistem, prav tako pa zmanjšajo možnost rakavih obolenj,« pojasni Ozvaldič.
Največja potrošnja decembra
Še vedno pa pridelujejo tudi bukove ostrigarje, s katerimi so tudi pričeli pridelavo. A zanimanje za drugačne vrste gob je predvsem sezonsko. V času gobarske sezone po slovenskih gozdovih sicer zanimanja za tako vzgojene gobe nekoliko upada, a za razliko od drugih gob je takšne mogoče dobiti sveže čez celo leto.
»Dosti bolj kot zdaj gredo recimo decembra, za božič, ko se malo bolj ekskluzivno kuha. Šampinjoni pa so v bistvu skoraj vsak dan na jedilniku, tako da so vsesezonska jed,« dodaja Beraničeva.