Starši otrok, ki obiskujejo javne vrtce v Mariboru, bi se lahko že kmalu soočili s podražitvijo vrtčevskih programov, saj bodo mestni svetniki na marčevski seji odločali o spremembi cen in zmanjšanju občinske subvencije.
Predlog, ki ga je pripravila Mestna občina Maribor, predvideva postopno zniževanje deleža financiranja iz občinskega proračuna, kar bi povečalo stroške za starše.
Če bo predlog sprejet, bodo nove, višje cene veljale že od aprila naprej, polno zvišanje pa bo občutno predvsem prihodnje leto. Poudarimo, da bi ob podražitvi prišlo že do tretje povišanje cen v dveh letih. Vendar, o kakšnih podražitvah govorimo in koliko več bodo s sprejetjem predloga plačevali starši?
Kakšno je trenutno stanje in kaj prinaša predlog?
Glede na gradivo, predloženo mestnim svetnikom, je trenutno stanje subvencioniranja programov vrtcev takšno, da Mestna občina Maribor krije pomemben del ekonomske cene, ki je določena za posamezne programe.
V praksi to pomeni, da starši trenutno plačujejo manjši del celotne ekonomske cene programov, razliko pa krije občinski proračun. Če bo predlog sprejet, pa se bo strošek vrtca v naslednjih letih postopno povečeval, kar bo še dodatno obremenilo družinske proračune.
Mestna občina Maribor želi postopno zniževati sedanjo občinsko subvencijo pri plačilu ekonomske cene programov v javnih vrtcih.
Ekonomska cena za celodnevni program za prvo starostno obdobje (otroci od enega do treh let) trenutno znaša 707 evrov, za drugo starostno obdobje (otroci od treh do šestih let) pa 532 evrov. Od teh zneskov občina trenutno staršem krije od 21 do 33 odstotkov, glede na dohodkovni razred, kar močno razbremeni družinske proračune.
Sprva bi podražitev, ki bi začela veljati z aprilom, znašala med 3,21 evra za starše v prvem dohodkovnem razredu in 27,72 evra za starše v devetem dohodkovnem razredu. Starši v petem dohodkovnem razredu bi z aprilom plačevali za 11,26 evra več, starši v šestem pa za 13,83 evra več.
Predlog pa nato predvideva postopno zmanjšanje subvencije v štirih korakih:
- julija 2025 bi občina subvencijo najprej znižala na razpon med 17,50 in 30,50 odstotka in, glede na dohodkovni razred,
- oktobra 2025 bi sledilo dodatno zmanjšanje na razpon med 14 in 28 odstotkov, glede na dohodkovni razred,
- januarja 2026 bi se dodatno znižala subvencija na razpon med 10,50 in 25,50 odstotka, glede na dohodkovni razred,
- aprila 2026 pa bi nato sledilo zadnje zmanjšanje, pri čemer bi občinska subvencija znašala med sedem in 23 odstotkov.
Kaj za starše pomeni zmanjševanje subvencije?
Trenutno je v Mariboru največ staršev v petem in šestem dohodkovnem razredu. Starši v petem dohodkovnem razredu trenutno plačujejo za vrtec s subvencijo 177 evrov na mesec. Vendar bo s sprejetjem predloga nato prišlo do prve podražitve v aprilu in nato postopnih štirih podražitev za 6,60 evra.
Po prvi podražitvi v juliju se bo tako plačilo vrtca staršev v petem dohodkovnem razredu zvišal na 183,65 evra, kar bo v praksi pomenilo, da bodo že takoj občutili razliko pri plačilu vrtca.
Nadaljnje stopnje prinašajo še dodatne spremembe: ob drugi podražitvi se bo znesek povzpel na 190,26 evra, ob tretji pa na 196,87 evra. Končni učinek, ki ga bo prinesla četrta podražitev, bo, da bodo starši v petem dohodkovnem razredu za vrtec plačevali kar 203,47 evra.
Podoben, a nekoliko višji finančni obseg je pričakovan tudi pri starših v šestem dohodkovnem razredu. Trenutno njihovo mesečno plačilo za vrtec znaša 217,52 evra.
Po podražitvi v juliju se bo njihova položnica zvišala na 225,63 evra, sledi pa mu še druga stopnja, kjer bo položnica znašala 233,75 evra. Pri tretji podražitvi bo ta znesek narasel na 241,86 evra, ob zaključni četrti podražitvi pa bodo starši za vrtec v šestem dohodkovnem razredu plačali 249,98 evra. To pomeni 8,12 evra več ob vsaki podražitvi.
Občina pravi, da je ukrep nujen zaradi finančne vzdržnosti
V Mestni občini Maribor pojasnjujejo, da je glavni razlog za zmanjševanje občinske subvencije predvsem rast stroškov dela, stroškov materiala in storitev ter živil za otroke, kar po pojasnilih mariborske občine pomeni, da obstoječi sistem financiranja dolgoročno ni vzdržen.
Kot navajajo v gradivu, bi ohranitev trenutne subvencije pomenila znatne dodatne obremenitve občinskega proračuna, kar bi negativno vplivalo na druge občinske projekte, predvsem na področju nujnih infrastrukturnih vlaganj.
V gradivu mestni upravi primerjajo mariborske cene z drugimi večjimi občinami in izpostavljajo, da bodo tudi po podražitvi programov cene v Mariboru najnižja v primerjavi z drugimi mestnimi občinami.
Po pojasnilih občine bo predlagano postopno zmanjšanje subvencij plačil staršev za občino že letos pomenilo dodatnih 180 tisoč evrov sredstev, v letu 2026 pa bo občina z ukrepom pridobila nekaj več kot milijon evrov, ki jih bo namenila za investicijska vzdrževalna dela na vrtcih.
Komentarji (7)
Placajte za svoje ostudneze jebaci.
Starši v Mariboru pred novim udarcem: deca so dragi šport !
Arsenovic!!!! Smo vas opozarjali!!! Niste upostevali!!! Zdaj placujte arsenovicev pohlep in lakomnost po milijonih!!! REKORD Prvic v vsej zgodovini maribora ima obcina 117.197,868 visok dolg!!! Strahovito!!! Povzrocitelj sasa aleksander arsenovic!!nimajo vec denarja zato se vam vse drazi!! Zahtevajte odstop arsenovica iz delovnega mesta za zupana!! Edino to je resitev za maribor!!!!
Bom pa dal odpoved pa sau na socialno do takrat pa bom mel vse zastojn. Se mi ne splaca delat dok so otroci v vrtecu
Prekleta bodi banda.FUJ.
Oni z poreklom pa zastojn. Pa vi vete kaj delate z tem? Slovenci ki delajo vec nebodo meli otrok ker si jij ne morejo privoscit, med tem ko bodo tisti z poreklom samo štemplali ker tak majo zastojn
Cene vrtcev se dvigujejo čeprav niti za zdravje otroke ne poskrbijo. Onesnaženost zraka v okolju kot je vrtec ob betnavskem parku je višek cinizma odgovornih,ki z otroki izvajajo dejavnosti na prostem .Čudno da mariborske TV hiše tega ne objavljajo . Pridite na Betnavsko in se prepričajte .