Sončna energija je obetaven vir obnovljive energije, ki v zadnjem času postaja vse bolj dostopen za vsakogar. Eno od orodij, ki nam jo lahko pomaga izkoristiti za domačo uporabo, so prav posebna inovacija - balkonske sončne elektrarne.

Ti kompaktni sistemi se lahko postavijo na balkon, teraso ali vrtno lopo, priklop pa je povsem enostaven in, če verjamete ali ne, brez večje birokracije.

V samo nekaj korakih lahko torej tudi vaše gospodinjstvo z delovanjem balkonske sončne elektrarne proizvaja lastno zeleno energijo!

Kako delujejo balkonske sončne elektrarne?

Balkonske sončne elektrarne, znane tudi kot mikro sončne elektrarne ali vtične proizvodne naprave na obnovljive vire energije, so kompaktne naprave, ki vključujejo solarni modul in razsmernik.

Tovrstno sončno elektrarno lahko preprosto namestite na balkon, vrt ali nadstrešek, pri lokaciji je pomembno predvsem, da je blizu zunanje vtičnice. Sistem deluje po  »plug-and-play« principu, zato sta namestitev in uporaba precej enostavna.

Celoten postopek je zasnovan tako, da minimizira birokracijo in je za uporabnika prijazen ter udoben.

Mikro sončne elektrarne delujejo tako, da sončno energijo pretvarjajo v električni tok. Ta električni tok se nato pretvori v električno energijo, ki jo lahko uporabljajo gospodinjske električne naprave.

To pomeni, da uporabniki proizvajajo lastno 'zeleno' energijo, ki je brezplačna in zmanjšuje potrebo po energiji iz javnega omrežja.

Če povzamemo, balkonska sončna elektrarna deluje v treh korakih:

  • sončne žarke pretvori v energijo,
  • izmenični tok teče neposredno v vtičnico
  • pridobljena električna energija napaja elektronske naprave v stanovanju ali hiši.

Prednosti balkonske sončne elektrarne

  1. Enostavna namestitev

Balkonske sončne elektrarne so zasnovane na principu »plug-and-play«, kar pomeni, da so enostavne za montažo in začetek uporabe. Kot omenjeno že uvodoma, za namestitev potrebujete le primeren prostor, ki je blizu zunanje vtičnice.

  1. Manjši stroški

Zaradi preproste namestitve in manjše kapacitete kot jih imajo tradicionalne sončne elektrarne, so balkonske sončne elektrarne cenovno bolj dostopne.

Omogočajo tudi prihranek denarja, saj proizvajajo lastno zeleno energijo, ki zmanjšuje potrebo po električni energiji iz javnega omrežja. Na letni ravni lahko gospodinjstvo z nameščeno balkonsko sončno elektrarno pri stroških za elektriko prihrani med 11 in 20 odstotkov.

Če gledamo povprečje – letni donos sončne energije na kvadratni meter pri nas znaša nekje od 950 do 1150 kilovatnih ur/vršnih kilovatov.

Ob namestitvi 600-vatne mikro sončne elektrarne, ki letno proizvede 0,69 megavatnih ur energije pri 1150 kilovatnih ur/vršnih kilovatov, lahko povprečno slovensko gospodinjstvo, ki letno porabi približno 4,5 megavatnih ur električne energije, prihrani približno 15 odstotkov električne energije.

To pomeni približno 120 evrov prihranka letno po trenutnih cenah električne energije v Sloveniji.

Balkonske sončne elektrarne ob ugodni orientaciji in sončnih dnevih običajno proizvedejo dovolj električne energije za pokrivanje velikega dela osnovne gospodinjske porabe ali za zmanjšanje porabe v času visokih obremenitev.

Denimo, da živite v Ljubljani in balkonsko sončno elektrarno postavite vertikalno na tla, orientirano proti jugu, njena izhodna moč pa je 380 vatov. V tem primeru lahko na leto proizvedete približno 285 kilovatnih ur električne energije.

  1. Zanesljivost oskrbe

Balkonske sončne elektrarne so zanesljiv vir energije, saj sončna energija ni omejena s časom ali krajevno dostopnostjo.

Tako omogočajo stalno oskrbo z električno energijo, ki je neodvisna od javnega omrežja.

  1. Brez birokracije

Za namestitev in obratovanje balkonske sončne elektrarne ni potrebno pridobivanje soglasij ali dovoljenj, razen če živite v stanovanjskem bloku.

Vse, kar je potrebno storiti pred namestitvijo je, da svojemu distributerju električne energije predložite obvestilo o priklopu.

  1. Brez izpusta ogljikovega dioksida in hrupa

Balkonske sončne elektrarne ne povzročajo nobenega hrupa ali izpusta ogljikovega dioksida, kar pomeni, da uporabniki aktivno prispevajo k zmanjšanju emisij ogljikovega dioksida in prehodu na zeleno energijo.

Z uporabo sončne energije za proizvodnjo elektrike se zmanjša odvisnost od fosilnih goriv, s tem pa tudi emisije toplogrednih plinov, ki povzročajo globalno segrevanje. Tako uporabniki balkonskih sončnih elektrarn neposredno prispevajo k zmanjšanju svojega ogljičnega odtisa, kar blagodejno vpliva na naš planet.

Balkonske sončne elektrarne so brez dvoma preprosta in učinkovita rešitev za vse, ki želijo izkoristiti sončno energijo in prispevati k zmanjšanju svojega vpliva na okolje.

S svojo preprosto namestitvijo, nizkimi stroški, zanesljivostjo in skoraj nič birokracije, so idealna izbira za posameznikov prispevek k trajnosti.

Ne glede na to, ali ste lastnik hiše ali najemnik stanovanja, lahko z mikro sončno elektrarno začnete utirati pot k bolj zeleni prihodnosti – ne samo za vas, pač pa tudi za vse prihodnje generacije.

Starejše novice